میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۶
 
 
آنچه باید دیده شود
غرب آسیا این روزها شاهد تحولاتی بس مهم است که به اذعان بسیاری از ناظران سیاسی بر آینده...

غرب آسیا این روزها شاهد تحولاتی بس مهم است که به اذعان بسیاری از ناظران سیاسی بر آینده نظام بین‌الملل تاثیر بسیاری دارد. مهمترین تحول منطقه تقویت همگرایی میان مبارزان واقعی با تروریسم با محوریت جمهوری اسلامی ایران، روسیه، عراق ، سوریه و حزب‌الله لبنان است.
نکته مهم آنکه برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای همچون چین و ترکیه نیز برای پیوستن به این ائتلاف اعلام آمادگی‌ کرده‌اند. در باب این ائتلاف و تحولات منطقه چند نکته قابل توجه است. حضور بمب‌افکن‌های روسی در ایران به عنوان همگرایی دو کشور در مبارزه با تروریسم و نشانه همگرایی گسترده آنها است. مخالفت آمریکا با این اقدام ادامه حمایت از تروریسم است که برگرفته از نقش بحران‌ساز آمریکا در منطقه است. مسئله دیگر آنکه عراق یکی از پیشگامان مبارزه با تروریسم است و همگرایی آن به مبارزان واقعی با تروریسم یعنی ایران، روسیه، سوریه و مقاومت برای امنیت این کشور و نقش آن در امنیت منطقه اقدامی عقلانی و برآمده بر بصیرت و روشنگری مردم و مقامات این کشور است.
نکته دیگر آنکه سوریه محور اصلی امنیت منطقه است و هر کشوری که به دنبال مبارزه با تروریسم است باید در کنار سوریه قرار گیرد. نقش حزب‌الله در تحقق امنیت منطقه و مقابله با توطئه‌های دشمنان بسیار مهم است و اقدامات آمریکا علیه حزب‌‌الله نشانه ادامه حمایت از تروریسم است.
رفتارهای ترکیه هر چند که صادقانه نبوده و براساس شرایط موجود و بیشتر جنبه اجباری دارد اما همگرایی به منطقه می‌تواند زمینه ساز تحقق اهداف داخلی ترکیه در برقراری امنیت و نیز احیای جایگاه منطقه‌ای گردد.
خیانت‌های غرب به ترکیه چنان است که روزنامه «دیلی صباح» نزدیک به دولت ترکیه، ضمن تاکید بر عدم اراده کشورهای غربی برای مبارزه با تروریسم، نوشته است که کلید حل بحران سوریه در توافق میان تهران، مسکو و آنکارا است. اقدامات سازمان ملل در عدم حمایت از سوریه و عراق و نیز عدم استقبال آن از اتحاد جدید منطقه علیه تروریسم یک ننگ و حقارت برای این سازمان است که خارج کردن نام سعودی از لیست سیاه، عدم توجه به رنج مردم بحرین و یمن و جنایات صهیونیست‌ها در فلسطین ادامه آن است. رفتارهای سازمان ملل نشان می‌دهد که این نهاد بین‌المللی عملا به عاملی برای استمرار بحران‌های جهانی مبدل شده و نقشی در حل بحران‌ها ندارد.
در جمع‌بندی کلی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت آنچه در منطقه در جریان است مجموعه‌ای از ائتلاف‌های جدید علیه تروریسم است و کشورها و نهادهای جهانی که ادعای مبارزه با تروریسم معیار صداقت ادعایی آنها رویکرد به این ائتلاف است و در غیر این صورت جهان آنها را بخشی از تروریسم و عامل بحران منطقه می‌شناسند. آنچه در ورای تحولات منطقه مطرح است اتحاد شکل گرفته از سوی حامیان سوریه تنها مولفه برقراری امنیت در منطقه است.

کد مطلب: 96658
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark