میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۲
 
 
نشستی برای باج خواهی
آمریکا بار دیگر نقش میزبان نشستی را بازی کرد که ادعا دارد برای صلح و امنیت جهان است. نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو ائتلاف آمریکایی علیه ...

آمریکا بار دیگر نقش میزبان نشستی را بازی کرد که ادعا دارد برای صلح و امنیت جهان است. نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو ائتلاف آمریکایی علیه داعش در واشنگتن در خصوص چگونگی بازگرداندن جنگجویان خارجی به کشورهایشان برگزار شد. واشنگتن خواهان بازگردانده شدن جنگجویان داعشی به کشورهایشان است اما کشورهای اروپایی به‌دلیل هراس از وقوع حملات ترویستی جدید در خاک اروپا تمایلی به پذیرش این شهروندانشان ندارند. این نشست در حالی برگزار شد که اخیرا به پشتوانه تحرکات مشکوک آمریکا، ترکیه عملیات نظامی در خاک سوریه را اجرا کرده است در حالی که همزمان آمریکا ابتدا ادعای خروج از سوریه را سر داد اما بعد از چند روز از بازگشت به سوریه خبر داد. نکته مهم آنکه منابع خبری از تشدید تحرکات آمریکا برای سرقت نفت سوریه خبر داده‌اند. نکته مهم آنکه نشست واشنگتن در حالی برگزار شد که اخیرا آمریکا ادعای ترور بغدادی سرکرده داعش نیز نیز سرداده و تلاش نموده تا خود را پیشگام مبارزه با تروریسم معرفی نماید.
با توجه به این شرایط اکنون این سوال مطرح می شود که چرا آمریکا نشست وانشگتن را برگزار کرده و چرا طرح پذیرش اعضا داعش از سوی کشورهای مبدا را مطرح نموده است؟ نگاهی به سیاست‌های آمریکا بیانگر دو اصل اساسی است نخست آنکه آمریکا به بهر بهانه‌ای به دنبال ادامه حضور نظامی در منطقه از جمله در عراق و سوریه است بویژه اینکه شواهد امر حکایت از طراحی‌اش برای سرقت گسترده منابع نفتی این کشورها حکایت دارد.
دوم آنکه آمریکا در جهان سیاست باج گیری را اجرا می‌کند و عملا ارتش این کشور از قالب یک ناجی به مزدور تقلیل یافته است. آمریکایی‌ها در سالهای اخیر برای هر اقدام نظامی، رسما مطالبه هزینه‌ آن را از کشورهای دیگر کرده‌اند چنانکه ترامپ بارها اعلام کرده عربستان جز پول هیچ چیز دیگری ندارد و باید تمام هزینه‌های تامین امنیتش را بپردازد. این سیاست ابعاد کلان تری نیز دارد چرا آمریکا بارها خواستار افزایش سهمیه کشورهای اروپایی در منابع مالی ناتو شده است.
جالب توجه آنکه مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در سفر به سئول، کره جنوبی را تحت فشار قرار داد تا هزینه‌های بیشتری برای استقرار نیروهای آمریکایی در این کشور بپردازد. با توجه به این سیاست‌ها می‌توان گفت که آمریکا با ایجاد تهدید بزرگی به نام بازگشت اعضا داعش به کشورهای مبدا، تلاش دارد تا فضایی از رعب و وحشت را بر این کشورها حاکم سازد تا در لوای آن از یک سو رضایت کشورها برای ادامه حضور و غارتگری آمریکا در سوریه و عراق را جلب نماید و از سوی دیگر با ادعای عدم باز پس دادن داعشی‌ها، به سرکیسه کردن کشورهای دیگر بپردازد. در اصل نشست واشنگتن نه برای مبارزه با داعش بلکه در چارچوب سلطه گری و منافع اقتصادی آمریکا برگزار شده است که نتیجه آن نیز اجرای ابعاد جدیدی از تروریسم دولتی آمریکا در صحنه جهانی خواهد بود. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 111580
 
Share/Save/Bookmark