میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۰
 
 
مسیری که باید پیموده شود
بررسی محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان نشان می‌دهد که همچنان نام جمهوری اسلامی ایران از کلید واژه‌های اصلی است به عنوان نمونه...

بررسی محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان نشان می‌دهد که همچنان نام جمهوری اسلامی ایران از کلید واژه‌های اصلی است به عنوان نمونه مقامات آمریکایی از اعمال تحریم‌های جدید و حتی احتمال عدم تایید دوباره پایبندی ایران به برجام سخن گفته‌اند و البته همزمان طرح‌هایی مبنی بر قرار دادن ایران در خلاء خروج یا ماندن آمریکا در برجام مطرح شده است. براساس این طرح آمریکا به جای اعلام نظر درباره خروج، باید طرف‌های مقابل را به پاسخگویی ملزم سازد و چنان عنوان کند که برای تمدید امضای آمریکا پای برجام، زمانی برای پاسخگویی طرف‌های مقابل از جمله ایران مبنی بر پذیرش خواسته‌های واشنگتن قرار داده است. آمریکا با این بازی ابهام‌برانگیز ضمن استمرار عدم پایبندی خود بر برجام، مانع خروج سایر کشورها از برجام می‌شود و این بهترین وضعیت برای آمریکاست.
همزمان با این تحرکات، آمریکایی‌ها و اروپا جوسازی درباره نقش منطقه ای ایران را استمرار می‌دهند که نمونه آن ادعاهای آنها مبنی بر نقش ایران در حملات شیمیایی به سوریه است و پس از آن نیز تجاوز نظامی دیروز رژیم صهیونیستی به پایگاه نظامی تی‌فور در حمص سوریه را اقدام علیه ایران عنوان کردند.
مجموع این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که یک سوال مطرح می‌شود و آن اینکه راهکار مقابله با این اقدامات چیست و چگونه می‌توان ضمن مقابله با فشارهای تحریمی به حل چالش‌های کشور پرداخت؟ با توجه به اینکه رویکرد به مذاکره دیگر دستاوردی به همراه نخواهد داشت و حتی آمریکایی‌ها و اروپا به دنبال چنین مذاکراتی برای اعمال فشار و امتیازگیری‌های بی‌حد و اندازه از ایران هستند پس باید گزینه دیگری را باید در پیش گرفت.
بخشی از این طراحی قطعا تکیه بر داشته‌های داخلی در تحقق اهداف اقتصادی است که حمایت از کالاهای ایرانی و البته تلاش برای افزایش کیفیت کالاها برای جلب رضایت مردمی اساس آن را تشکیل می‌دهد.
نکته دیگر پاسخ دادن به تهدیدات با حرکت به سمت داشته‌ها و پیشرفت از جمله در حوزه هسته‌ای و دفاعی و عدم کوتاه آمدن در حفظ موقعیت منطقه ای است. به عنوان مثال دیروز روز دستاوردهای هسته‌ای بود. ۲۰ فروردین سالهاست که روزی مهم برای ملت ایران است. روزی که به نام روز ملی فن‌آوری هسته‌ای نام‌گذاری شده است. مراسم‌های دیروز در حالی برگزار شد که از ۸۷ طرح و دستاورد هسته‌ای رونمایی شد.
هر چند که در این رونمایی‌ها خبری از افزایش سطح غنی سازی هسته‌ای به بالاتر از ۲۰ درصد دیده نمی‌شد اما در حاشیه این مراسم صحبت‌هایی در باب توان هسته‌ای کشور مطرح شد که جای تامل و غرور ملی دارد. صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی از توان ایران برای آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد در ظرف ۴ روز خبر داد و کمالوندی سخنگوی سازمان نیز عنوان کرد که در ۲ روز می‌توان به غنی‌سازی ۲۰ درصد رسید.
از سوی دیگر توجه به مطالبات مردمی و رفع مشکلات کشور به جای پرداختن به مسائل حاشیه ای امری مهم است. اینکه مسائلی مانند فیلترینگ شبکه‌های مجازی و یا انتخاب شهردار تهران به مساله اول کشور مبدل شود قطعا رویکردی غیرسازنده است در حالی که ایجاد وفاق سراسری و یکپارچگی مسئولان در توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باید اساس رفتارهای مسئولان باشد که قطعا تحقق بخش خواسته‌های مردمی و پاسخی قاطع به دشمنی‌ها و فشارهای دشمنان است.
مسلما دشمنان ایران زمین چشم به کاستی‌های اقتصادی و تبدیل مطالبات و خواسته‌های مردمی و مسائل کشور از حوزه اجتماعی به امنیتی هستند تا شاید در لوای آن بتوانند رویای همیشه خود مبنی بر گرفتار سازی ایران در چالش‌های داخلی و در نهایت دور ساختن آن از معادلات منطقه و سرنگونی نظام و سلطه بر ایران را محقق سازد لذا باید برنامه‌ای جامع برای مقابله با نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی کشور طراحی نمود تا شکستی دیگر را به دشمنان تحمیل کرد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 103886
 
Share/Save/Bookmark