میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
تغییر معادله جنگ در یمن؛ پیروزی انصارالله نزدیک است
جبهه مقاومت و ارتش انقلابیون یمن در چند سال اخیرگزینه‌های استراتژیکی متعددی را به کار گرفتند و این سناریوهای عربستان سعودی و ایالات متحده ا
تغییر معادله جنگ در یمن؛ پیروزی انصارالله نزدیک است
 

جبهه مقاومت و ارتش انقلابیون یمن در چند سال اخیرگزینه‌های استراتژیکی متعددی را به کار گرفتند و این سناریوهای عربستان سعودی و ایالات متحده امریکا را در تنگنا قرار داده است. در چند روز گذشته ،جبهه مقاومت در روند جنگ در یمن از سه عملیاتی که نمایش قدرت و اقتدار هوایی انصارالله بوده است بهره گرفته و معادله جنگ در یمن را تغییر دادند به گونه‌ای که به یاری پروردگار پیروزی انصارالله نزدیک است.
توانایی و اقتدار هوایی جبهه مقاومت در یمن با حمله ارتش یمن به شرکت آرامکوی عربستان در شهر« ینبع» نمودی از اقتدار نظامی انصارالله در مقابل سیاستهای ایالات متحده امریکا و تفکرات امپریالیستی و سلطه در کشورهای خاورمیانه و ائتلاف و هم دستی با دولت دست نشانده عربستان سعودی بوده است. ایالات متحده امریکا این حرکت موفقیت‌آمیز انصارالله که حمله به شرکت آرامکوی عربستان سعودی بوده را در قالب توازن بازدارندگی سوم تحلیل می نماید .در مقابل تحلیل هایی از سوی ارتش یمن در قالب حمله به شرکت آرامکو راه مقابله با حمله اخیر ائتلاف سعودی به استان جوف یمن بوده که در اثر این حمله جمعیتی از کودکان و بزرگسالان کشته و زخمی شده اند . سیاست جبهه مقاومت و ارتش یمن در مقابله با استراتژی خرید زمان ایالات متحده امریکا و عربستان سعودی اتخاذ گردید که در این میان ایالات متحده امریکا و آل سعود با گزینه گذشت زمان درپی مهار قدرت انصارالله بودند که به یاری پروردگار با این مکر و دسیسه مقابل شد. در بررسی مهمترین علل و عوامل اتخاذ عملیات توازن بازدارندگی سوم می‌توانیم به سفر وزیر خارجه امریکا مایک پمپئو به پایتخت عربستان سعودی اشاره نماییم.که این امر از سوی انصار الله به خوبی صورت پذیرفت. اقتدار موشکی و پهبادی انصارالله سامانه‌های دفاعی عربستان را دچار تزلزل نمود و تبدیل به یک هراس راهبردی برای رژیم آل سعود شده است .البته باید توجه داشت که اقدامات هوایی انصارالله در پی پاسخ گویی به جنایات عربستان سعودی در یمن بوده و این نکته که تداوم جنگ و تشدید جنایات علیه مردم بی گناه یمن هیچ نقطه‌ای از کشور عربستان سعودی را در زمینه مقابله انصارالله با این تجاوزات امن نخواهد گردید. رونمایی از سامانه پدافند جدید هوایی ثاقب ۱ و ثاقب۲ و ثاقب ۳ و فاطر ۱ حاکی از اقتدار ارتش یمن و انصارالله در مقابله با تجاوزات عربستان سعودی است.
با طراحی و اجرای این سامانه پدافند هوایی جبهه نهم( نیروهای انصار الله، الحوثی، ارتش یمن ) در مقابله با نیروهای عربستان سعودی، ائتلاف سعودی ، مزدوران و منصور الهادی در یمن قوی و مستحکم تر عمل خواهد نمود و مسیر نبرد با دشمن را تغییر خواهند داد و مقدمه سامانه دفاعی پیشرفته تر و کارآمدتری برای مقابله با اهداف هوایی متجاوزین خواهد بود. در واقع پیشرفت توان موشکی و پهبادی در جبهه مقاومت به ویژه در انصارالله در قالب عملیات بازدارندگی سوم محاسبات عربستان سعودی را به هم ریخت و اوضاع یمن را بهبود بخشیده و یک پیروزی نزدیک را یاری پروردگار نصیب انصارالله نمود؛ و بن سلمان را که به عنوان معمار جنگ یمن مطرح می باشد را بیش از پیش در حالت تدافعی قرار داده و در باتلاقی که در قالب خرید زمان در جهت تضعیف انصارالله بود گرفتار نموده که رهایی از این باتلاق منجر به پرداخت هزینه بسیاری برای وی می باشد. بنابراین رویکرد عبدالمحمد ملک الحوِیی رهبر انصارالله مبنی بر تقویت و توسعه توانمندی های دفاعی انصارالله در سال ۲۰۲۰ در قالب سال پدافند هوایی خواهد بود. در این میان شاهد شکست توافق استکهلم و پایان جنگ میانه عربستان سعودی و انصارالله می‌باشیم عربستان سعودی اصول و موازین توافقات بین المللی را نقض کرده و از تعهدات خود در این توافق امتنا کرده است. اگر چنانچه بخواهیم در قالب تئوری سازه انگاری مباحث یمن را در چند ماه اخیر ارزیابی نماییم باید به این نکته توجه نماییم که ساختارهای بین الاذهانی مشترکی در یمن درمیان ارتش یمن و جبهه مقاومت و دولت یمن ایجاد شده است، که در قالب آن هویت‌ها و منافع و تعاملات آنها در مقابله با سیاستهای آل سعود و ایالات متحده امریکا تدوین شده است حاصل این ساختارهای بین الاذهانی مشترک اجرایی عملیات بازدارندگی اول ،دوم و سوم می‌باشد.
بر همین اساس اگر معادله جنگ در یمن را در این قالب بررسی نماییم به این نتیجه می‌رسیم که به زودی معادله جنگ در یمن تغییر خواهد نمود و در جبهه نهم جنگ موفقیت‌هایی حاصل می‌گردد که این موفقیت‌ها به یاری پروردگار به پیروزی انصارالله رقم خواهد خورد و این آیه از سوره فتح نمایان خواهد شد .
نصر من الله و فتح القریب. 

نویسنده: دکتر معصومه رشاد
دکتری روابط بین الملل
هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن

کد مطلب: 112985
 
Share/Save/Bookmark