میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۹
 
 
به حاشیه نمی‌رویم
غرب آسیا این روزها دوباره درصد اخبار جهانی قرار گرفته است که محور آن اقدام ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونی

غرب آسیا این روزها دوباره درصد اخبار جهانی قرار گرفته است که محور آن اقدام ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است. هر چند که آمریکا بر آن بود تا با این اقدام قدرت‌نمایی جهانی و رسیدن به مجموعه‌هایی از اهداف داخلی و خارجی را محقق کند که نوع واکنش جهانی از دولت‌ها و ملت‌ها گرفته تا سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی این اقدام را به رسوایی برای آمریکا مبدل ساخت؛ به ویژه اینکه بار دیگر نشان داد که این کشور دیگر آن هژمونی ادعایی تصمیم‌گیر نبوده و جهان در مسیر مقابله با آن قرار گرفته است.
با تمام این تفاسیر آمریکا و شرکای اروپایی و منطقه‌ای این کشور که با فضای ضدصهیونیستی - ضدآمریکایی ایجاد شده در عرصه جهانی در حاشیه قرار گرفته‌اند بر آن شده‌اند تا با مدیریت شرایط برخی تحولات مهم منطقه را در حاشیه قرار داده و اهداف بر زمین مانده خود را پیگیری سازند. در این عرصه چند نکته قابل توجه است.
یکی از بخش‌های تحرکاتی غرب را پنهان‌سازی عملکردهای جبهه مقاومت در مبارزه با تروریسم تشکیل می‌دهد. غرب در حالی با رسوایی حمایت از تروریسم مواجه شده که جبهه مقاومت توانست در کوتاه ترین زمان ممکن تروریسم در عراق و سوریه را نابود ساخته در حالیکه آمریکا و ناتو پس از ۱۶ سال در افغانستان نه تنها امنیت برقرار نکرده بلکه هر روز بر چالش‌های این کشور افزوده شده است. جالب توجه آنکه غرب حلقه تکمیلی این طرح را در ارسال پیام‌های تبریک به عراق با محوریت پیروزی بر تروریسم تشکیل می‌دهد. غرب با ادعای حمایت از عراق تلاش کرده تا از یک‌سو نقش سوریه را کمرنگ ساخته و از سوی دیگر بر رسوایی خود در تحریک اقلیم کردستان عراق به برگزاری همه‌پرسی تجزیه‌طلبانه که با شکست همراه شد سرپوش گذارند.
نکته دیگر عملکردهای مهره‌های منطقه‌ای آمریکا به ویژه سعودی است. ائـتلاف آمریکایی سعودی در یمن در حال نسل‌کشی سراسری است در حالی که با فشار بر سازمان‌های بین‌المللی سکوت آنها را در برابر این جنایات رقم زده‌اند البته جنایات سعودی را در بحرین، ربایش نخست‌وزیر لبنان و ده‌ها بحران دیگر در منطقه می‌توان مشاهده کرد. البته باید در نظر داشت که اقدام ترامپ درباره قدس با هماهنگی سعودی بوده که خیانتی بزرگ به جهان اسلام است.
نکته مهم دیگر در معادلات منطقه معطوف به جمهوری اسلامی ایران است همزمان با میلاد با سعادت پیامبر اسلام(ص) در تهران نشست تقریب مذاهب اسلامی با حضور صدها نفر از شخصیت‌ها و علمای جهان اسلام از سراسر جهان برگزار شد. این نشست و حضور صدها نفر در آن از یک‌سو واهی بودن ادعای نقش منفی ایران در اتحاد منطقه را آشکارتر ساخت و از سوی دیگر اعتماد جهانیان به نقش و جایگاه ایران در وحدت جهان اسلام و صلح و ثبات جهانی را نشان داد. مسئله‌ای که بخش عمده‌ای از آن برگرفته از عملکردهای موفق ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه بوده است این نشست رسوایی بزرگی برای آمریکا و شرکایش بود که با ادعای ایران‌هراسی به دنبال منزوی ساختن و اعمال فشار بر جمهوری اسلامی بودند.
نکته دیگر سفر جانسون وزیر خارجه انگلیس بوده که این روزها صورت گرفت. وی در حالی راهی تهران شد که تلاش نموده تا چنان وانمود سازد که این سفر امتیازی برای ایران بوده و در ازای آن نیز خواستار امتیازات بسیاری از ایران از جمله در زمینه منطقه و توان موشکی ایران بوده است. این امتیاز فروشی در حالی صورت گرفته که بررسی کارنامه جانسون نشان می‌دهد این سفر بیشتر از آنکه برای توسعه روابط و با امتیاز دهی به ایران باشد اقدامی برای اهداف شخصی جانسون بوده است.
وی به دلیل ناکامی‌ها در سیاست خارجی از سوی نمایندگان پارلمان و حتی هم‌حزبی‌هایش برای استعفا تحت فشار است که از جمله ابعاد آن را مسئله پرونده زاغری جاسوسی انگلیس تبار بازداشت شده در ایران تشکیل می‌دهد. وی با سفر به تهران و انجام دیدارهای متعدد بر آن بوده تا به انگلیس نشان داد که فردی توانمند است که می‌تواند اهداف بزرگی را محقق سازد که پیگیری پرونده زاغری و فشار بر تهران برای تعیین رفتارهای منطقه‌ای از آن جمله است.
این تحولات در حالی در منطقه روی داده که غرب با محوریت آمریکا تلاش کرده تا به نوعی آن را به حاشیه براند و در جهت منافع خود آنها را هدایت سازد.
به عبارتی دیگر می‌توان گفت که آمریکا بر این تصور بود که با احیای مسئله فلسطین و امتیاز دادن به رژیم صهیونیستی می‌تواند اهداف متعددی را در عرصه جهانی محقق سازد حال آنکه این رفتار دو اشتباه محاسباتی داشت اولا واکنش‌های گسترده جهانی به این اقدام آمریکا، تزلزل شدید جایگاه جهانی آمریکا را آشکار ساخت ثانیا غرب نتوانست تحولات مهم منطقه از جمله نقش مقاومت در امنیت منطقه و جهان، جنایات گسترده سعودی، نقش و جایگاه ایران در وحدت جهان اسلام و نیاز شدید وزیر خارجه انگلیس از سفر به تهران را پنهان سازد. جهان امروز به بلوغ سیاسی رسیده است و غرب دیگر با بحران‌سازی و فرافکنی نمی‌تواند حاشیه‌ها را متن و متنها را حاشیه سازد چنانکه خروش جهانیان در حمایت از فلسطین ابعاد این تزلزل شدید را آشکار ساخت.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 102184
 
Share/Save/Bookmark