میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
التماس‌های ریاض
سران سعودی که از پشتوانه مردمی برخوردار نیستند و در عرصه منطقه‌ای نیز هر روز در حال از دست دادن دوستانشان هستند بگونه‌ای که...

سران سعودی که از پشتوانه مردمی برخوردار نیستند و در عرصه منطقه‌ای نیز هر روز در حال از دست دادن دوستانشان هستند بگونه‌ای که حتی امارات مدعی اتحاد راهبردی میان دو کشور نیز در حال جداسازی راهش از سعودی است، همچنان چشم به آمریکا دوخته است. آمریکایی که به گفته ترامپ به کشورهای عربی به عنوان یک گاو می نگرد که تنها هنرشان تامین منافع آمریکاست و اگر حمایت واشنگتن نباشد حتی دو هفته هم دوام نخواهند آورد. هنوز مدت زیادی از اعزام نظامیان آمریکایی به عربستان نمی‌گذرد که منابع خبری از جمله خبرگزاری «بلومبرگ» خبرداد که شاهزاده «خالد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود»، جانشین وزیر دفاع عربستان سعودی طی سفری به آمریکا در واشنگتن علاوه بر مسائل مشترک میان دو کشور، امنیت منطقه را با مقامات آمریکایی مورد بررسی قرار خواهد داد. نکته مهم آنکه دیدار خالد بن ‌سلمان جانشین وزیر دفاع عربستان سعودی از واشنگتن تنها چند روز بعد از انتشار گزارش‌هایی از تمایل آمریکا برای وارد شدن به مذاکره مستقیم با حوثی‌های شیعه یمن انجام می‌شود. در همین حال عملیات‌های پهپادی و موشکی یمنی‌ها عملا متجاوزان به یمن را زمین گیر کرده است و سعودی دیگر توان مقابله با این روند را ندارد.
یکی از نکات مهم و حساسیت ساز برای سعودی رویکرد آمریکا به مذاکره اجباری با یمنی‌هاست. تحولات اخیر در منطقه شامل اختلافات شدید میان امارات و عربستان در بحران یمن، برگزاری اجلاسیه مشترک کشورهای اروپایی و انصارالله در تهران و همچنین توسعه روزافزون توان رزمی و موفقیت ارتش و کمیته های مردمی در یمن موجب تلاش امریکا برای ایجاد کانال مذاکره مستقیم با انصارالله برای دستیابی به توافق مشترک به منظور پایان دادن به بحران چندین ساله در این کشور شده است. عربستان سعودی که اخیرا و پس از اجلاس مشترک کشورهای اروپایی و انصارالله یمن در تهران به این اقدام معترض شده بود از نزدیک شدن دولت ترامپ به انصارالله و قربانی شدن در توافق احتمالی، بشدت نگران شده و درتلاش است که این روند را متوقف کند.
در این میان فروپاشی ائتلاف سعودی-اماراتی که در حال جنگ در یمن است و اختلاف‌های بین عربستان و امارات با وجود همه تلاش‌ها برای انکار آن شدت گرفته است، حملات نظامی پیاپی توسط بازوی نظامی جنبش انصارالله و متحدان آن و ارتش یمن که تاسیسات نفتی را در عمق عربستان سعودی هدف گرفته است، فشار کنگره آمریکا بر دولت ترامپ تا حمایت خود از ائتلاف سعودی و امارات را در جنگ یمن متوقف کند، سرنگونی دو هواپیمای شناسایی آمریکایی طی دو ماه گذشته در آسمان یمن توسط سامانه‌های پدافند هوایی انصاراللهريال کاهش محبوبیت دولت منصور هادی و نیز خودداری احزاب یمنی و بخصوص جنوبی‌ها از پذیرش دعوت رهبران سعودی به منظور مشارکت در مذاکره‌ای که قرار است در شهر جده برگزار شود از عوامل تاثیرگذار بر عملکرد آمریکا در یمن شده که نگرانی سعودی را رقم زده است. لذا سفر مذکور نشانه‌ای دیگر بر تزلزل و شرایط بحرانی سعودی است که ناشی از توان مقاومت یمن و ناتوانی سعودی در برابر اراده ایستادگی ملت یمن است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 110581
 
Share/Save/Bookmark