میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
ارائه طرح ایران در سازمان ملل برای امنیت منطقه
گرفتن خلیج فارس از چنگ آمریکا و متحدانش
گرفتن خلیج فارس از چنگ آمریکا و متحدانش
 

رئیس جمهوری کشورمان در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت ۳۱ شهریور سالروز آغاز دفاع مقدس گفت: امسال در سازمان ملل با شعار ائتلاف امید و هرمز، صلح برای منطقه حضور می‌یابیم. طرحی را در سازمان ملل پیش‌روی جهانیان قرار می‌دهیم که ایران با همکاری کشورهای منطقه امنیت منطقه، خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را تامین می‌کند و اعلام می‌کنیم حضور نیروهای خارجی برای آبراه‌های جهانی، منطقه، امنیت کشتیرانی و نفت مشکل‌زا و خطرآفرین است. مسیر و راه ما ایجاد وحدت و هماهنگی با کشورهای منطقه است.
منطقه سال‌هاست که به جولانگاه تروریست‌ها و خالقین آنها تبدیل شده و هربار شاهد یک آتش افروزی و فتنه انگیزی علیه یکی از کشورهای منطقه هستیم. یمن، سوریه، عراق و افغانستان از جمله کشورهایی هستند که از این جنگ افروزی و فتنه افروزی‌ها در امان نماندند و دست بیشتر کشورهای حاشیه خلیج فارس به خون مردم بی‌گناه کشورهای مذکور آلوده است.
چرا کشورهایی نظیر عربستان و بحرین و امارات و البته برخی دیگر از متحدانشان به آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی پا دادند تا سیطره تجاوزگری و نفوذششان در منطقه بیشتر شود و امنیت خلیج فارس را تا این اندازه به خطر بیاندازند.
انقدر آمریکا پرو شده است که هر بار به بهانه‌های واهی ایران تحت تحریم و فشار و اتهام زنی قرار می‌دهد تا ذیل آن نیز بتواند ماندش در خلیج فارس و منطقه را توجیه کند؛ آمریکا و متخدانش بدانند تا زمانی که در منطقه حضور دارند، وضعیت اسفناک در منطقه و فتنه افروزی‌ها تمام نمی‌شود پس بهتر است به جای اتهام پراکنی بساطش را از منطقه جمع کنند و بروند چرا که کشورهای منطقه به ژاندارم فرامنطقه‌ای احتیاج ندارند.
از طرف دیگر رژیم‌هایی همچون عربستان بداند که امنیت خلیج فارس و منطقه تنها به دست خود کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس برقرار می‌شود.
نکته جالب توجه اینکه پس از پیشنهاد طرح حسن روحانی برای ارائه در سازمان ملل، این طرح در رسانه‌های غربی بازتاب داشت چناچنه خبرگزاری فرانسه از ارائه طرح ایران در سازمان ملل برای تامین امنیت منطقه به کمک‌ کشورهای منطقه خبر داد و گفت: اگر قدرت‌های خارجی صادق هستند، نباید منطقه را به صحنه رقابت تسلیحاتی تبدیل کنند.
خبرگزاری اسپوتنیک نیز با تیتر " ایران اجازه تجاوز به مرزهایش را به هیچ‌کس نمی‌دهد" در گزارش خود بخش‌هایی از سخنرانی امروز حسن روحانی را منتشر کرد و نوشت: رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرد که این کشور دست دوستی به سمت تمامی همسایگانش دراز می‌کند.
این خبرگزاری در ادامه صحبت‌های روحانی را درباره رونمایی از طرح ایران در سازمان ملل برای همکاری با کشورهای منطقه به منظور تامین امنیت و ایمنی خلیج فارس و تنگه هرمز پوشش داد. آمریکا در ماه اوت از فرانسه، آلمان، استرالیا، ژاپن، نروژ، انگلیس، کره جنوبی و سایرین خواست تا به ائتلافی برای به اصطلاح محافظت از کشتیرانی در تنگه هرمز بپیوندند.
همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره گزارش داد: رئیس‌جمهور روحانی امروز (یک‌شنبه) تاکید کرد که کشورش باید امنیت منطقه‌ای در آب‌های استراتژیک خلیج فارس را به دست بگیرد و به‌علاوه علیه حضور نیروهای خارجی در این منطقه هشدار داد و آن را دردسر آفرین خواند.
خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به برنامه ایران برای ارائه طرح امنیت منطقه‌ای در سازمان ملل تصریح کرد: حسن روحانی رئیس جمهور ایران بدون ارائه جزئیات گفت که در سال جاری طرحی را برای همکاری با کشورهای منطقه به منظور تامین امنیت این منطقه توسط بازیگران آن ارائه خواهد داد.
رویترز ادامه داد: روحانی همچنین حضور نیروهای خارجی در منطقه را مشکل‌ساز توصیف کرد و از آنها خواست تا خاورمیانه را ترک کنند. این در حالی است که آمریکا پس از حمله هفته گذشته به تاسیسات نفتی عربستان اعلام کرده نیروی نظامی و تجهیزات دفاعی جدید به خاورمیانه اعزام می‌کند. شبکه‌های فرانس۲۴، الجزیره، صدای آمریکا، دویچه وله، روزنامه‌های خلیج تایمز، سیاتل تایمز، آسترالین و ... ازجمله رسانه‌های دیگری هستند که سخنان روحانی را به‌طور گسترده منتشر کردند.

کد مطلب: 110888
 
Share/Save/Bookmark