میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
دموکرات‌ها روند استیضاح ترامپ را کلید زدند
دیکتاتوری بایدن
دیکتاتوری بایدن
 

رسوایی فروپاشی نقاب دروغین دموکراسی آمریکایی با تسخیر کنگره توسط معترضان در حالی جایگاه جهانی آمریکا را تحت الشعاع قرار داده که دموکرات ها به نیابت از بایدن به دنبال سرنوگونی ترامپ به رغم ۲ هفته باقی ماندن از ریاست جمهوری وی هستند که بسیاری آن را دیکتاتوری بایدن و دموکرات‌ها برای انحصار قدرت می‌دانند.
دموکرات ها و بایدن که در طول چهار سال ریاست جمهوری ترامپ با تحقیرهای وی همراه بوده‌اند اکنون برای انتقام گیری و نیز سیاست بلند مدت ماندن انحصاری در قدرت طرح استیضاح ترامپ را در دستور کار قرار داده‌اند. در توجیه این روند بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا معتقد است ترامپ و برخی هم‌حزبی‌های او برای القای تقلب انتخاباتی به افکار عمومی، همانند وزیر هیتلر ایده دروغ بزرگ را ترویج می‌کنند.
جو بایدن با اشاره به ادعای مکرر عنوان شده از سوی دونالد ترامپ در خصوص تقلب انتخاباتی گفت اگر او تنها کسی بود که این حرف را میزد، یک مسئله بود. اما کسانی که از او دنباله روی کردند از جمله کروز و دیگران به اندازه او مسئول هستند.رئیس جمهور منتخب آمریکا اگرچه با خواست دموکرات‌ها برای برکناری کروز و دیگر جمهوری خواهانی که از ادعای تقلب انتخاباتی حمایت کردند، همراه نشد، اما خواستار برخورد با آن‌ها در موارد مشابه بعدی شد. بایدن تاکید کرد: تصور می‌کنم مردم آمریکا دید روشن و واضحی نسبت به این افراد دارند. آن‌ها بخشی از ایده دروغ بزرگ را تشکیل می‌دهند.اشاره بایدن به «دروغ بزرگ» به ایده‌ای مربوط می‌شود که جوزف گوبلز، یکی از نزدیکترین مشاوران آدولف هیتلر، آن را استدلال کرد. مشاور هیتلر معتقد بود اگر شما به طور مداوم یک دروغ بزرگ را به مردم بگویید، آن‌ها بالاخره آن را باور خواهند کرد.
در همین حال «برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت آمریکا در پیام توییتری نوشت: «برخی مردم می پرسند چرا شما رئیس‌جمهوری را استیضاح و محکوم می‌کنید که تنها چند روز دیگر در قدرت است؟ پاسخ: سابقه دارد، باید شفاف شود که هیچ رئیس جمهوری چه الان و چه در آینده، نمی‌تواند شورشی علیه دولت آمریکا را رهبری کند.»
«کاترین کلارک» دستیار رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی‌اِن‌اِن» گفت که رأی‌گیری برای تصویب طرح استیضاح ترامپ در نیمه هفته جاری برگزار خواهد شد.همچنین اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس لایحه استیضاح ترامپ را به خاطر سوء استفاده از قدرت و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، منتشر کردند. در صورتی که این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا به‌تصویب برسد، جریان استیضاح در سنا پیگیری خواهد شد و در نهایت دوسوم نمایندگان سنا باید رئیس‌جمهور را مقصر بشناسند تا او برکنار شود.این در حالی است که «کوین مک‌کارتی» رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که حزب وی از استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا حمایت نمی‌کند.
کاخ سفید در بیانیه‌ای درباره تلاش کنگره برای پیشبرد استیضاح جدید ترامپ اعلام کرد: «همانطور که رئیس جمهور ترامپ گفت، این زمانی برای التیام‌بخشی و اتحاد به عنوان یک ملت است. استیضاحی با انگیزه سیاسی علیه رئیس جمهوری با ۱۲ روز مانده از دورانش، تنها در راستای گسستگی بیشتر کشور بزرگمان خواهد بود.»«لیسا مورکوسکی» سناتور جمهوری‌خواه ایالت آلاسکا گفت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا باید فورا از سمت خود استعفا دهد و در صورتی که حزب جمهوری‌خواه خود را از ترامپ جدا نکند، وی قطعا آیند‌ه‌ای با این حزب متصو نخواهد شد.
در این میان در ادامه رویکردهای سوال برانگیز و ضد آزادی بیان، شبکه اجتماعی توییتر به این بهانه که توییت‌های رئیس جمهور آمریکا مروج خشونت در این کشور است، حساب او را در فاصله حدود ده روز به پایان دوره ریاستش، برای همیشه تعلیق کرد.توییتر اعلام کرد که حساب کاربری ترامپ در این شبکه اجتماعی را به صورت دائمی به حالت تعلیق در آورده است.از سوی دیگر پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد که دموکرات‌ها امیداروند که ترامپ فورا استعفا دهد در غیر این صورت به سوی متمم ۲۵ قانون اساسی یا استیضاح وی خواهند رفت. مایکل کوهن وکیل شخصی و کار‌چاق‌کن سابق رئیس‌جمهور آمریکا نیز می‌گوید از وی خواسته شده با نهادهای مختلف دولت برای شهادت دادن درباره تخلف ترامپ و خانواده‌اش همکاری کند و او هم پذیرفته است.به نوشته پایگاه خبری «نیوزمکس»، در حالی که دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ تلاش کرده و از برخی جمهوریخواهان خواسته‌اند با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی او را از قدرت بر‌کنار کنند، نتایج این نظر‌سنجی نشان می‌دهد که ۴۸ درصد از شهروندان آمریکایی که در این نظر‌سنجی شرکت کرده‌اند از عملکرد شغلی وی رضایت داشته‌اند. «روی بلانت» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا گفت، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا استیضاح نخواهد شد.سیاسی کاری در آمریکا در حالی ادامه دارد که در ادامه رفتارهای ضد بشری سرکوب گرایانه حاکم بر آمریکا، در تصاویری که به تازگی منتشر شده پلیس شیکاگو بعد از زدن خودرو به یک زن جوان سیاه‌پوست غیرمسلح، پای او را به مدت هشت دقیقه زیر چرخ خودرو نگه می‌دارد.

کد مطلب: 116756
 
Share/Save/Bookmark