میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۱
 
 
رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان هشدار داد؛
خطر تعطیلی در کمین صنعت سیمان

به اعتقاد رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، علیرغم اینکه، این صنعت طی هفت ماه نخست سال جاری در بسیاری از شاخص‌ها از جمله تولید و تحویل داخلی، رشد مناسبی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است، اما نه تنها مورد حمایت قرار نمی‌گیرد بلکه برخی سیاست‌های ناعادلانه و غیرکارشناسی منجر شده تا خطر تعطیلی این صنعت حس شود و سود حاصل از افزایش تولید و تحویل، به‌جای تولیدکنندگان به جیب دلالان و واسطه‌ها سراریز شود.
رضا جمارانیان ، ضمن اشاره به اینکه صنعت سیمان از تمام تلاش خود استفاده می‌کند تا نیاز کشور به این محصول استراتژیک به درستی تامین شود، اظهار کرد: صنعت سیمان در هفت ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در تولید سیمان ۱۳ درصد و در زمینه تحویل داخلی ۱۸.۶ درصد رشد داشته است. به عبارت دیگر با وجود محدودیت‌های اعمال شده به دلیل ویروس کرونا، تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور و قیمت‌گذاری ناعادلانه و غیرکارشناسی، صنعت سیمان تمام تلاش خود را می‌کند تا کشور در حوزه سیمان با کمبود عرضه نسبت به تقاضا روبرو نشود و پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز از این جهت مصون بمانند. با این وجود، افرادی با رفتار ناعادلانه و غیرکارشناسی تلاش می‌کنند تا صنعت سیمان هرروز ضعیف‌تر از گذشته شود. رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در رابطه با افزایش تولید و تحویل داخلی سیمان در هفت ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: این موفقیت‌ها در حالی به دست آمده که سود اصلی افزایش تولید و تحویل به دلیل سیاست‌های اشتباه عاید دلالان و واسطه‌های صنعت سیمان می‌شود و صنعتگران و تولیدکنندگان توان ادامه فعالیت‌های خود را از دست می‌دهند. به بیان دیگر در شرایط کنونی و با اعمال قیمت‌های ناعادلانه هرچقدر سیمان بیشتر در کشور تولید شود، کارخانه‌های سیمان آسیب بیشتری می‌بینند و دلالان و واسطه‌ها نیز درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

تنها انتظار رفتاری عادلانه داریم و نه هیچ امتیاز خاصی
وی ضمن تاکید بر اینکه اقتصاد رقابتی به منزله بهره‌برداری بیشتر از اقتصاد در صورت رقابت بهتر در بازار است، تصریح کرد: در حالی که برخی شاخص‌ها در حوزه تولید و مدیریت مالی نشان از رشد صنعت سیمان نسبت به دیگر صنایع حوزه ساخت و ساز دارد؛ اما هیچ حمایتی از این صنعت نمی‌شود. این نکته را باید در نظر داشت که منظور ما از حمایت، رفتار برابر و عادلانه است و به دنبال هیچ امتیاز خاص و ویژه‌ای نیستیم.
این مقام صنعتی ادامه داد: تنها توقع ما این است که رفتاری که در قیمت‌گذاری با صنعت سیمان می‌شود، مشابه رفتاری باشد که با فولاد، آهک، آجرسازی و... می‌شود و قیمت این محصول نیز به طور آزاد و مبتنی بر واقعیت‌های اقتصادی کشور تعیین شود.
وی با بیان اینکه، قیمت کنونی هر پاکت ۵۰ کیلویی سیمان تیپ دو، معادل ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان قیمت فروش تولیدکننده قیمت‌گذاری شده است که با احتساب هزینه حمل‌ و سود عامل فروش، حدودا بایستی ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده برسد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که همین محصول با همین مشخصات در بازار تهران کمتر از ۴۰ هزار تومان در مصالح فروشی‌ها پیدا نمی‌شود. جمارانیان تصریح کرد: بدین ترتیب واحدهای تولید سیمان در صورت ادامه این مسیر توان مقاومت خود را در مقابل عدم تطبیق قیمت دستوری با واقعیت‌های اقتصادی را از دست می‌دهد و دیگر نمی‌توانند مسیر تولید را ادامه دهند. روندی که طی آن قیمت سیمان کشف و ابلاغ شده، مورد تایید صنعتگران این عرصه نیست. قیمت‌گذاری‌ها به دور از رفتار کارشناسی بوده و فقط باعث سودجویی عده‌ای دلال و واسطه شده است.

رشد ۲۵۰ درصدی سیمان
در حالی که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از تامین مازوت (سوخت جایگزین گاز) کارخانه‌های سیمان در فصل گرم امتناع کرد، اکنون قیمت این محصول ۲۵۰ درصد رشد داشته و طبق ادعای فعالان این صنعت، قیمت سیمان همچنان سرکوب می‌شود و اجازه تعدیل قیمت داده نشده‌ است. رضا جمارانیان، رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در همین زمینه نیز با انتقاد از این شیوه قیمت‌گذاری دستوری، تصریح کرد: قیمت سیمان به گونه‌ای تعیین شده که از توان کارخانه‌های تولیدی این صنعت برای ادامه روند تولیدبه شدت کاسته و کارخانه‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند و اگر قیمت‌گذاری بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی کشور در دستور کار قرار نگیرد، در ادامه شاهد بروز مشکلات بیشتر و بعضا از بین رفتن این صنعت در کشور خواهیم بود.
طبق اعلام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، تاثیر قیمت سیمان بر مسکن کمتر از یک درصد است و افزایش قیمت این محصول ارتباطی به افزایش قیمت مسکن ندارد، اما متاسفانه برخی به دلیل اینکه از افزایش قیمت مسکن سود می‌برند، تلاش می‌کنند تا هر اتفاقی را به افزایش قیمت مسکن ربط دهند، اما در واقعیت این طور نیست و براساس گزارش‌های رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قیمت سیمان کمتر از یک درصد بر قیمت مسکن تاثیر داشته و این موضوع بیشتر بهانه‌جویی برای سرکوب قیمت سیمان است.
این مقام صنفی، ضمن تاکید بر اینکه قیمت سیمان تابع واقعیت‌های اقتصادی کشور نیست، افزود: افزایش قیمت در بخش نهاده‌های تولید سیمان بر قیمت نهایی این محصول اعمال نشده است؛ به بیان دیگر قیمت نهایی هر محصولی وابسته به نوسانات قیمت در بخش نهاده‌های تولید است اما به دلیل قیمت‌گذاری دستوری، این اتفاق در صنعت سیمان رخ نداده و سبب وارد شدن آسیب‌های جبران ناپذیری به این صنعت شده است.
جمارانیان با اشاره به افزایش قیمت مازوت و عدم تاثیر این افزایش قیمت بر سیمان، اظهار کرد: از یک سو شرکت پخش فراورده‌های نفتی مازوت مورد نیاز صنعت سیمان را به موقع و در شش ماهه گرم سال به کارخانه ها تحویل نداد، از طرف دیگر اکنون قیمت این سوخت بیش از ۲۵۰ درصد گران شده و تامین آن با توجه به قیمت کنونی سیمان توجیه اقتصادی ندارد.
وی افزود: این در حالی است که گاز برخی از کارخانه ها نیز قطع شده است و ترکیب این عوامل منجر شده تا فروش هر تن سیمان با استفاده از مازوت در قیمت‌های کمتر از ۴۵۰ هزار تومان به ازای هر تن، فاقد توجیه اقتصادی باشد؛ بنابراین لازم است که قیمت سیمان هرچه سریعتر اصلاح شده تا کارخانه‌ها بتوانند با حداقل‌های ممکن ادامه روند تولید را در دستور کار خود قرار دهند. 

کد مطلب: 116558
 
Share/Save/Bookmark