میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
تنشهای چین و آمریکا بر سر هنک‌ کنگ و تایوان بالا گرفت
اخطارهای حیثیتی پکن به واشنگتن
اخطارهای حیثیتی پکن به واشنگتن
 

همزمان با تشدید دخالت‌های آمریکا در امور چین بویژه در قبال هنگ کنگ و تایوان، وزیر دفاع چین در دیدار با همتای آمریکایی خود در حاشیه نشست بانکوک، درباره اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن در دریای چین جنوبی هشدار داد و اعلام کرد، پکن استقلال تایوان را تحمل نخواهد کرد.
«وِی فِنگ» وزیر دفاع چین در یک دیدار پشت درهای بسته با همتای آمریکایی خود در تایلند، درباره دریای چین جنوبی، فروش تسلیحات به تایوان و تلاش‌ها برای جدایی تایوان از چین، به واشنگتن هشداری جدی داده است. آنطور که رسانه‌‎ها از قبیل «رویترز» و «اسپوتنیک» خبر دادند، «وو کی‌آن» سخنگوی وزارت دفاع چین بیانیه‌ای درباره دیدار دوجانبه امروز دوشنبه وِی فِنگ و «مارک اسپر» وزرای دفاع چین و آمریکا در حاشیه نشست تایلند منتشر کرد. به گفته آقای وو، وزیر دفاع چین در این دیدار با هشدار درباره اقدامات ضد چینی آمریکا از واشنگتن خواست، «به قدرت‌نمایی در دریای چین جنوبی پایان دهد و سبب افزایش تنش‌ها در دریای چین جنوبی و تحریک تنش‌های بیشتر نشود». طبق این روایت، وی فنگ در دیدار با مارک اسپر درباره تایوان هم صحبت کرد و ضمن انتقاد از مواضع واشنگتن در قبال این منطقه، خواستار اجتناب از هر گونه تلاش برای جدایی تایوان از سرزمین مادری چین شد.به گفته سخنگوی وزارت دفاع چین، «طرف چینی از طرف آمریکایی خواسته که به دقت مسائل مرتبط با تایوان را مدیریت کند و تردیدهای تازه به مسائل تنگه (تایوان) اضافه نکند». در جریان حضور هیات عالی رتبه نظامی چین در بانکوک، یک خبرنگار از سخنگوی وزارت دفاع چین درباره انتظارات و خواسته‌های پکن از واشنگتن درباره عبور و مرور کشتی‌های آمریکایی در دریای چین جنوبی سوال کرد.
سخنگوی وزارت دفاع چین در پاسخ گفت: «ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم که مداخله در دریای چین جنوبی را متوقف کند و از اقدامات تحریک‌آمیز در دریای چین جنوبی دست بردارد». دیدار و رایزنی وزرای دفاع چین و آمریکا در تایلند یک روز بعد از انتشار خبری عبور ناو هواپیمابر چین از تنگه تایوان از یک سو و اعلام گزینه رئیس‌جمهور تایوان برای منصب معاونت ریاست جمهوری در انتخابات پیش رو انجام شده است.
برخلاف هشدارهای پی در پی پکن در خصوص هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی «هنگ کنگ»، یکی از مقام‌های ارشد آمریکا با صدور بیانیه‌ای مداخله‌جویانه، از پکن خواست تا آزادی‌های بیشتری به معترضان بدهد. علیرغم هشدارهای پکن به کشورهای خارجی در خصوص هرگونه مداخله در امور داخلی «هنگ کنگ»، بار دیگر یک مقام آمریکایی در حمایت از معترضان خشن این منطقه، نیروهای امنیتی هنگ کنگ را به استفاده از زور علیه معترضان متهم کرد. این مقام آمریکایی در ادامه با متهم کردن پکن به محدود کردن آزادی‌های معترضان هنگ کنگ گفت: «همانطور که رئیس‌جمهور (آمریکا)، گفت، آمریکا از پکن انتظار دارد تا به تعهداتش طبق بیانیه مشترک چین-بریتانیا احترام بگذارد و از آزادی‌های هنگ کنگ، نظام قانونی و شیوه‌های دموکراتیک امور محفاظت کند». خبر دیگر آنکه چین عبور ناو هواپیمابر خود از تنگه تایوان را تایید کردبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، چین تایید کرد نخستین ناو هواپیمابر ساخت این کشور از تنگه تایوان عبور کرده است.
در این میان پس از مخالفت چین با تقسیم بندی جدید جامو و کشمیر توسط دولت هند، اکنون پکن به دهلی نو اخطار داده است که هرگونه ارتباط مقام های هندی با دالایی لاما رهبر تبتی که در هند زندگی می کند، می تواند بر روابط دو جانبه دو کشور تاثیر منفی بگذارد. ماه گذشته بود که ایالت جامو و کشمیر به صورت رسمی به دو منطقه لاداخ و جامو و کشمیر تقسیم بندی شد. این دو منطقه به صورت مستقیم تحت نظارت دولت مرکزی هند اداره خواهند شد. همچنین سفیر چین در انگلیس در یک پیام هشدارآمیز از کشورهای غربی و به طور خاص بریتانیا و ایالات متحده آمریکا خواست که دخالت در امور داخلی هنگ کنگ که مربوط به چین می‌شود را متوقف کنند.«لئو شیائومینگ» سفیر چین در انگلیس در واکنش به مداخلات مکرر انگلیس و آمریکا در امور داخلی «هنگ کنگ» بار دیگر به این دو کشور هشدار داد. وی تصریح کرد که برخی کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا و بریتانیا باید مداخله در امور داخلی هنگ کنگ را متوقف کنند. این دیپلمات چینی در پیامی هشدارآمیز گفت: «برخی کشورهای غربی آشکارا از مجرمان به شدت خشن حمایت کرده‌اند. مجلس نمایندگان آمریکا قانون باصطلاح حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ را به تصویب درآورده‌اند تا آشکارا در امور هنگ کنگ که امور داخلی چین است، مداخله کنند».

کد مطلب: 111652
 
Share/Save/Bookmark