میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
ارزیابی کارشناسان از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ۱۸ بانک ایرانی
دور می‌زنیم! تحریم‌ها را
ایران باید در برابر هر تحریم آمریکا هزینه ایجاد کند
دور می‌زنیم! تحریم‌ها را
 

در حالی بار دیگر آمریکا در یک اقدام تبلغیاتی ۱۸ بانک ایرانی را در فهرست تحریم های ظالمانه قرار داد که ناظران سیاسی بر این باورند؛ وقتی امکان مبادلات بانکی بین بانک‌های مبداء با بانک‌های مقصد وجود نداشته باشد دیگر فهرست کردن مؤسسات مالی و بانک‌های یک کشور در فهرست بانک‌های تحریمی چه مفهومی به جز تبلیغات رسانه‌ای می‌تواند داشته باشد؟ از سویی دیگر ناظران سیاسی می‌گویند؛ جمهوری اسلامی ایران و دستگاه دیپلماسی باید در برابرهر اعمال تحریمی آمریکا هزینه ایجاد کند که این اقدام پاسخی در برابر تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران محسوب می‌شود.
وزارت خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه عصر ۱۸ بانک ایران را تحت تحریم قرار داد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که این وزارت‌خانه طی رایزنی با وزارت خارجه این کشور نهادهای مالی ایران را برای قرار دادن در لیست تحریم‌ها شناسایی کرده است.
در همین حال مایک پامپئو طی بیانیه‌ای مدعی شد: این تحریم‌ها با هدف افزایش محروم کردن جمهو‌ری اسلامی از تأمین مالی در حمایت از فعالیت‌های تروریستی و باج‌گیری هسته‌ای و تهدید جهان است. وزیر خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه گفت: کارزار فشار اقتصادی حداکثری ما ادامه خواهد یافت تا ایران به مذاکرات جامعی تمایل پیدا کند که درباره رفتار بدش باشد. استیون منوشین وزیر خزانه‌داری آمریکا با اشاره به تحریم این بانک‌های ایرانی گفت که این تحریم‌ها با هدف جلوگیری از دستیابی غیر قانونی ایران به دلار بوده و افزود که این تحریم‌ها ادامه خواهد یافت تا ایران برنامه هسته‌ای خود را پایان دهد.

واکنش ایران به اقدام ضد ایرانی آمریکا
در واکنش به اقدام جدید آمریکا علیه ایران، محمد جواد ظریف تحریم‌های جدید آمریکا علیه بانک‌های ایرانی را محکوم کرد. وزیر امور خارجه ایران آن را تلاش برای انهدام کانال‌های باقی مانده پرداخت بهای غذا و دارو در بحبوحه شیوع کرونا توصیف کرد.
وی در حساب توئیتری خود نوشت: رژیم آمریکا قصد دارد در بحبوحه همه‌گیری جهانی ویروس کرونا کانال‌های مالی باقی‌مانده ما برای پرداخت بهای غذا و دارو را نابود کند. محمد جواد ظریف درادامه افزود: ایرانیان در مقابل این ستمگری جدید تاب خواهند آورد. اما دسیسه‌چینی برای ایجاد گرسنگی دادن به یک جامعه جنایت علیه بشریت است. ظریف هشدار داد: عاملان و اجراکنندگان این اقدام ستمگرانه که پول ما را بلوکه می‌کنند، با عدالت روبه‌رو خواهند شد.
بر اساس اعلام کارشناسان، این تحریم‌ها دو هدف را دنبال می‌کند: بستن معدود منافذ مالی موجود در تحریم‌ها که به دولت ایران اجازه کسب درآمد می‌دهد و بی‌اثر کردن وعده جو بایدن، نامزد حزب دموکرات برای بازگشت به برجام در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به تحریم چندین بانک ایرانی از سوی دولت آمریکا تأکید کرد؛ کسانی که منافع رژیم صهیونیستی را به منافع آمریکا ترجیح می‌دهند، بار دیگر در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد.

آمریکا بدون هزینه تحریم‌های ضد ایرانی اعمال می‌کند
دکتر فؤاد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در خصوص اقدام اخیر آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید علیه بانک‌های ایرانی گفت: تحریم‌های جدید آمریکا بر شرایط اقتصادی کشور بی‌تاثیر نیست؛ البته این بدان معنی نیست که اقتصاد ایران مختل شود و بگونه‌ای به بن بست برسد.
وی با بیان اینکه بیش از ۴۰ سال است که ملت ایران با تحریم‌های آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند، افزود: آمریکا برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران دست به دامان تحریم‌ها شده است؛ به نظر می‌رسد دستگاه دیپلماسی ایران باید در سیاست خارجی خود بازنگری کند.
کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه آمریکا در برابر اعمال تحریم‌های ضد ایرانی هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند؛ خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و دستگاه دیپلماسی باید در برابرهر اعمال تحریمی آمریکا هزینه ایجاد کند، از اهرم فشار برای سرعت بخشیدن به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای گرفته که ناامن کردن منطقه برای آمریکا می‌تواند از جمله اقدامات مهمی باشد که نگذارند اعمال این تحریم‌ها برای آمریکا بدون هزینه باشد.

بازار داغ تبلیغات ترامپ با تحریم علیه ایران
دکتر سید رضا صدرالحسینی در خصوص اقدام اخیر آمریکا در قبال تحریم‌های جدید علیه بانک‌های ایرانی گفت: با توجه به بن بست رسیدن بسیاری از اقدامات اقتصادی آمریکا در حوزه تحریم‌ها و تهدیدات نظامی، اخیراً کاخ سفید دستور تحریم تعدادی از بانک‌های ایران را صادر کرده است؛ تاریخ تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به سال ۵۷ دقیقا دو روز بعد از اعلام پیروزی انقلاب اسلامی بر می‌گردد روند تحریم‌ها در طول ۴۲ سال گذشته سیر صعودی داشته و بطور مرتب در زمان بندی‌های مشخص اشخاص، نهادها، مؤسسات و سیستم بانکی که شامل بانک‌های مختلف در ایران بوده است شامل شده است.
وی افزود: حتی در این ارتباط بانک‌ها و موسسات مالی که در خارج از ایران به ثبت رسیده است اما با بانک‌ها و مؤسسات مالی ایران تعاملات بانکی و تجاری داشتند در بر می‌گرفته است؛ در این ارتباط در یک دهه گذشته و بویژه بعد از خروج آمریکا از برجام این تحریم‌ها گسترش یافته و جزئی تر شده و حتی به صرافی‌ها تقلیل یافته است.
این استاد دانشگاه اظهارداشت: نباید فراموش کنیم که تجربه انباشت شده از دور زدن تحریم‌ها بیش از۴ دهه است که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و افراد و مؤسساتی در این ارتباط از کوله باری از تجربه‌های عملی برخوردار می باشند؛ در دو سال اخیر وزارت خزانه داری آمریکا به اتاق جنگ اقتصادی ایران تبدیل شده است و همه وزارت خانه‌ها و نهادهای سیاسی و اقتصادی و حتی نظامی و امنیتی آمریکا و کشورهای هم پیمان این کشورموظف به ارائه خدمات به این اتاق جنگ ظالمانه علیه ملت ایران شده‌اند؛ اما فرمانده این اتاق جنگ در ماه‌های اخیر به دلیل ناتوانی در مقابل اراده ملت ایران مجبور به استعفای صوری شد و رییس جمهور آمریکا بلافاصله او را از این مسئولیت برکنار کرد.
صدرالحسینی تصریح کرد: جالب اینجاست که بعضی از بزک کنندگان آمریکا در ایران و کسانی که در طول ۴۰ سال گذشته هیچ گاه نخواستند به توانمندی‌های داخلی کشور اعتماد و اتکاء و حتی توجه نمایند، در هر یک از بخش‌های این سریال تحریم‌ها با چهره و ادبیات دلسوزانه مدعی بودند در این بخش از تحریم‌ها نظام جمهوری اسلامی فروشکسته و مجبور است شروط آمریکا بطور کامل بپذیرد.
وی گفت: این افراد با انحراف افکار عمومی و بزرگ نمایی قدرت آمریکا سعی در شکستن اراده ملت ایران را در سر می‌پرورانند اما، واقعیت امر این است که توانمندی‌های داخلی و تجربه بی نظیر عبور از تحریم‌ها راه تحریف این طرفداران داخلی آمریکا را در ایران سد نموده و با تدوام مقتدرانه کشور در مبانی و اصول خویش مقامات آمریکایی را حیران کرده است.
به باور صدرالحسینی؛ در چند روز گذشته به دلیل بهبود شرایط اقتصادی که از طریق بانک جهانی مورد تایید قرار گرفته است و همچنین کنترل بیماری کرونا در حوزه اقتصادی در کشورمان مقامات کاخ سفید مجدداً تعدادی از بانک‌های ایرانی را که بعضی از این مؤسسات فقط در حوزه داخلی اقدام به انجام مبادلات بانکی می‌نمودند به همراه یک عملیات روانی سنگین مورد تحریم قرار داده است.
وی با طرح این سوال که چندین بار آمریکایی‌ها اعلام نمودند جمهوری اسلامی به ورشکستی دچار شده و در ضمن انزوای سیاسی به انزوای اقتصادی رسیده است، بیان داشت: چگونه ممکن است این تعداد بانک و مؤسسه مالی در این ایام مورد تحریم واقع نشده و می‌توانستند به بنیه اقتصادی ایران در حوزه بین الملل کمک کنند؟ چگونه می‌توان باور کرد بانکی مانند بانک گردشگری که فقط در حوزه داخل کشور به مبادلات بانکی مشغول است و در حال حاضر که کرونا بیش از ۹۰ درصد گردشگری بین المللی را تعطیل کرده است بتواند در حوزه اقتصاد بین الملل به ایران کمک کند؟ موسسه اعتباری رسالت که چند سالی است به بانک رسالت ارتقاء یافته است و فقط اقدامات بانکی خود را در چارچوب مبادلات و معاملات اسلامی و غیر ربوی انجام می‌دهد و مثل بسیاری از بانک‌های کشور که در این تحریم‌های اخیر نام آن را مقامات آمریکایی در فهرست بانک‌های تحریمی قرار داده‌اند بتواند در مبادلات بین المللی در مقابل تحریم‌های چند لایه آمریکا به تجارت بین المللی ایران کمک کند؟
کارشناس مسائل سیاست خارجی با تاکید بر اینکه بررسی فهرست اخیر تحریم‌های بانکی نیز می‌تواند به ما اثبات نماید اقدام اخیرآمریکا اقدامی تبلیغاتی و برای تأثیر گذاری افکار عمومی و کف بازار ایران باشد، اظهار داشت: آنان تابستان داغ را برای ایران پیش بینی کرده بودند در حالی که این تابستان در آمریکا بوجود آمد و با توجه به اینکه روز شمار انتخابات آمریکا به روزهای نهایی خود نزدیک می‌شود و هیچ دستاوردی برای مستأجران کاخ سفید از تحریم‌های ایران وجود ندارد این اقدام اخیر کاملاً مشخص می‌نماید برای مصرف داخلی و انتخاباتی به این مقدار برجسته و تبلیغاتی شده است.
وی گفت: کارشناسان سیاسی و اقتصادی این پرسش را از مقامات آمریکایی می‌نمایند که هرگاه سوییفت برای کشوری بسته باشد دیگر چه تفاوتی می‌کند بانکی در آن کشور تحریم باشد یا نباشد؟ پاسخ روشن است، وقتی امکان مبادلات بانکی بین بانک‌های مبدأ با بانک‌های مقصد وجود نداشته باشد دیگر فهرست کردن مؤسسات مالی و بانک‌های یک کشور در فهرست بانک‌های تحریمی چه مفهومی به جز تبلیغات رسانه‌ای می‌تواند داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: اوضاع و احوال آمریکا از لحاظ اقتصادی و سیاسی واحتمال درگیری‌های داخلی به گونه‌ای ناامید کننده شده است که ساکنین کاخ سفید از هر عامل داخلی مانند معرفی وایتکس برای درمان کرونا، و یا تهدیدهای نظامی علیه کره شمالی و انصارالله در یمن و یا تأثیر هکرهای روسی و ایرانی در فرآیند انتخابات آمریکا و یا از فهرست نمودن تعدادی بانک و موسسه مالی داخلی ایران نمی‌توانند صرف نظر کنند که همه این اقدامات نشان از صحت افول ابر قدرتی آمریکا دارد. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 115658
 
Share/Save/Bookmark