میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۳
 
 
پس‌لرزه‌های توهمات آقای رئیس
عراق تاکنون با نام مبارزه‌کننده با تروریسم در راس اخبار جهان بود اما اکنون با عنوانی دیگر شناخته و...

عراق تاکنون با نام مبارزه‌کننده با تروریسم در راس اخبار جهان بود اما اکنون با عنوانی دیگر شناخته و آن توهماتی است که مسعود بارزانی رئیس منطقه کردنشین عراق با نام همه‌پرسی چندپاره کردن عراق مطرح کرده است. طرحی که با مخالفت‌های سراسری نه تنها در عراق بلکه در عرصه جهانی و حتی اتحادیه عرب مواجه شده است. این توهمات در حالی از سوی بارزانی با ادعای احقاق حقوق مناطق کردنشین عراق صورت می‌گیرد که تحولاتی قابل توجه واهی بودن این ادعا را آشکار می‌سازد.
نخست آنکه این روزها عراق با بحران‌های امنیتی مواجه شده چنانکه در حملات تروریستی در منطقه ذی‌قار ۲۰۰ نفر شهید و زخمی شده‌اند در حالی که در سایر مناطق نیز تروریست‌ها حملاتی را داشته‌اند که ارتش و نیروهای مردمی آن را خنثی کرده‌اند. دوم آنکه رژیم صهیونیستی دخالت‌های خود در امور عراق را آشکارتر کرده و رسما خواستار تجزیه این کشور شده است. سوم آنکه محافل رسانه‌ای از طرح ائتلاف به اصطلاح ضد داعش در عراق خبر داده‌اند که برآیند کلی آن چندپاره‌سازی عراق و حتی تشدید اختلافات داخلی در این کشور است.
مجموع این تحولات در کنار هم یک اصل را نشان می‌دهد و آن ائتلاف میان تروریست‌ها، صهیونیست‌ها و ائتلاف آمریکایی‌ برای ایجاد بحران در عراق است که حفظ تروریست‌ها، چند پاره‌سازی عراق و تبدیل جنگ با تروریسم به جنگ داخلی و نابود‌سازی جایگاه جهانی عراق به عنوان یکی از پیشگامان مبارزه با تروریسم ابعاد آن را تشکیل می‌دهد. این نوع رفتارها شاید ادامه دشمنی‌ها با عراق و بخشی از پروژه چند پاره‌سازی منطقه باشد اما یک اصل واحد در آن وجود دارد و آن اینکه اقدامات نسنجیده و وحدت‌شکنانه افرادی مانند بارزانی موجب توهمات دشمنان عراق مبنی بر رسیدن به اهداف قدیمی در قالبی جدید شده است.
بر این اساس این ادعای بارزانی که همه‌پرسی را برگرفته از خواست و منافع کردهای عراق می‌نامد ادعای واهی است چراکه این همه‌پرسی ادعایی جز تقویت تحرکات ضد عراقی نتیجه‌ای نداشته که قطعا بر امنیت و منافع کردهای عراق تاثیر منفی خواهد داشت. در اصل بارزانی نه ناجی که برهم زننده امنیت کردهای عراق است که با توهمات و جاه‌طلبی‌های خود ضمن خیانت به وعده عراق علیه همنوعان کرد خود نیز رفتارهای غیراصولی و ظالمانه دارد.
در مقطع کنونی منافع عراقی‌ها از تمام اقوام و گروه‌ها و طوایف در یک اصل خلاصه می‌شود و آن وحدت برای پایان تروریسم و جلوگیری از دخالت‌های منفی آمریکاست در حالی که رفتار بارزانی نه تنها در این چارچوب نبوده بلکه تیشه به ریشه دستاوردهای عراق زده که قطعا مورد پذیرش هیچ کدام از اقوام و گروه‌های عراقی نخواهد بود.
به صراحت می‌توان گفت که عراق این روزها در حال پرداختن تاوان خیانت‌ها و سلطه‌گری افرادی مانند بارزانی شده که صرفا به خشنودی دشمنان عراق یعنی صهیونیست‌ها و آمریکا منجر شده و حمایت‌های آنها از همه‌پرسی نیز نه از روی دلسوزی بلکه برگرفته از طرح تجزیه و چند‌پاره‌سازی عراق است که بارها برای تحقق آن گام برداشته بودند اما وحدت و یکپارچگی عراقی‌ها آن را ناکام ساخته بود. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 100951
 
Share/Save/Bookmark