میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۸
 
 
درباره چند صحنه خجالت‌آور از جشنواره

همزمان با شروع سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، حواشی این جشنواره هم آغاز شد. جشنواره‌ای که هرسال در دهه فجر و با نام فجر برگزار می‌شود و علی‌رغم آنکه از سال ۱۳۶۱ به عنوان مهمترین جشنواره‌ سینمایی ایران و یک ویترین فرهنگی شناخته می‌شود اما شاخصه‌های آن ویترین فرهنگی را نه در حوزه شکل و نه در حوزه محتوا نداشته و فاصله زیادی با نقطه مطلوب انقلاب اسلامی در حوزه سینما دارد. فاصله‌ای که هر از گاهی کمتر می‌شود و بعضا طول این فاصله بیشتر هم می‌شود تا آنجا که عده‌ای پیشنهاد تغییر نام جشنواره و یا تغییر تاریخ برگزاری آن را دادند.
فارغ از مسائل محتوایی جشنواره‌ای که متاسفانه به عنوان ویترین فرهنگی سالانه سینمای ایران شناخته می‌شود، عدم رعایت ابتدای‌ترین مسائل شکلی هم جای توجیهی را باز نمی‌گذارد. پوشش خاص بازیگران حاضر در فیلم‌ها به هنگام نشست خبری و ژست‌هایی که بعضا توسط آنها گرفته می‌شود، کاملا ساختارشکنانه است.
هرچند در سال‌های گذشته گشت امنیت اخلاقی موسوم به گشت ارشاد در مقابل در ورودی بازیگران و میهمانان حاضر می‌شد و برخی هنرمندان را مورد تذکر قرار می‌داد اما آن رویکرد هم نه تنها مورد تایید نبود که حواشی فراوانی هم داشت. اما چاره کار چیست؟ وزارت ارشاد به عنوان یک نهاد دولتی و مجری برگزاری این جشنواره برنامه‌ای برای الزام هنرمندان به رعایت حداقلی عرف‌های مورد پذیرش جامعه را ندارد؟ راهکار برخورد با بازیگرانی و عواملی که به قصد جلب توجه حاضر به استفاده از هر نوع پوشش، آرایش و یا ژستی در ویترین سالانه سینمایی کشور هستند چیست؟
نکته قابل توجه دیگر آن است که استفاده از این پوشش‌های خاص در کودکان همراه عوامل سازنده فیلم‌ها نیز در حال اجراست. 

حسام زبیراوی - جهان‌نیوز

کد مطلب: 107891
 
Share/Save/Bookmark