میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۱
 
 
خاتمی؛ حناچی و آخوندی
رئیس دولت اصلاحات‌ طی چند‌سال اخیر اصلی‌ترین تصمیمات برای شهرداری تهران او شخصا گرفته است...

رئیس دولت اصلاحات‌ طی چند‌سال اخیر اصلی‌ترین تصمیمات برای شهرداری تهران او شخصا گرفته است:
۱- همه کسانی که وارد شورای جدید شهر شده‌اند با تایید مستقیم او آمده‌اند.
۲- خاتمی اصلی‌ترین مخالف شهردار شدن محسن هاشمی در همه این سال‌ها بوده است.
۳- با نظر مستقیم و یا تایید او نجفی، مکارم، افشانی و... سکان شهرداری تهران را برعهده گرفته‌اند.
۴- خاتمی در تمام این مدت جنگ احزاب اصلاح‌طلب برای تصاحب سهمیه‌های بهشت را مدیریت کرده است.
خاتمی از همان روزهای اول پیروزی روحانی و بعدا با پیروزی لیست امید در انتخابات شورای شهر تهران معتقد بود که اصلاح‌طلبان باید بیش از نیمی از دولت روحانی و همچنین تماما شهرداری تهران در اختیار داشته باشند.
در این میان هرچه خاتمی درباره دولت روحانی برای تقسیم‌بندی قدرت دچار مشکل شد ولی درباره شهرداری تهران هرگز حاضر به کوتاه آمدن نبوده است. همچنانکه خاتمی با وجودی که در مواجه و تعامل با اعتدالیون محافظه‌کار هست ولی درباره عدم شهردار شدن محسن هاشمی - علی‌رغم دلخوری شدید خانواه آیت‌الله هاشمی از او و دیگر اصلاح‌طلبان - از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و این مساله را خط قرمز اعلام کرده است.
البته دخالت‌های خاتمی در شهرداری تهران عمدا تلاش شده پنهان شود، ولی او برای اینکار دلایلی زیادی دارد و مهمترینش این است که بخش مهمی از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ساختمان شهردای در خیابان بهشت پایتخت خواهد گذشت.
اما سوال اساسی این است که خاتمی این‌بار در فینال آخوندی و حناچی دست چه کسی را بالا می‌برد؟! این سوال در ظاهر یک جواب ساده دارد و آن اینکه هرکدام که بیشتر منافع و خواسته‌های رئیس دولت اصلاحات را در شهرداری تهران رعایت و تضمین کند. اما این همه محاسبه خاتمی نیست.
رئیس دولت اصلاحات در یک مسیر دوراهی قرار دارد. نظر شخصی خاتمی به حناچی است. خاتمی به طرز عجیبی معتقد و علاقه‌مند به شهردار شدن حناچی در تهران است. او معتقد است که حناچی هم عقب‌افتادگی وحشتناک اصلاح‌طلبان از قالیباف را در شهرداری تهران می‌تواند کم کند و هم شهرداری تهران با مدیریت حناچی رنگ اصلاح‌طلبی بیشتر و ضمنا حرف گوش‌کن‌تر خواهد شد. خاتمی تنها یک ملاحظه درباره حناچی دارد. شبیه ملاحظه‌ای که برای نجفی وجود داشت...!
اما برای خاتمی یک محاسبه جدی دیگر نیز چند وقتی است که بوجود آمده. در شکل‌گیری این محاسبه جریان تندرو اصلاحات و احزابی همچون اتحاد ملت نیز بسیار موثر بوده‌اند. این محاسبه معقتد است که جریان اصلاحات باید ضمن انتخاب شهرداری تمام قد در خدمت و اختیار اهداف اصلاح‌طلبان، باید چهره‌ای باشد که از همین الان مسیر خود را از دولت جدا کرده و حتی توانایی ایستادگی در برابر حلقه اعتدالیون اطراف روحانی را با اقتدار داشته باشد.
براساس این محاسبه شهرداری تهران باید مسیر جدا شدن کارنامه اصلاحات از دولت تدبیر و امید را بتواند رهبری و سرمایه اجتماعی رو به نابودی اصلاح‌طلبان - به خاطر ناکارآمدی کم‌سابقه دولت فعلی - را احیا و یکدست کند. براساس این محاسبه آخوندی بهترین گزینه خواهد بود. او با ناراحتی از دولت بیرون آمده و حتی علیه دولت نیز در همین فاصله کوتاه موضع‌گیری کرده و ضمنا انگیزه بالایی هم در مواجهه با دولت برای اثبات کارامدی خود دارد. از این طرف نیز شکی وجود ندارد که دولت روحانی و اطرافیان او هیچ علاقه‌ای به انتخاب عنصر اخراجی خود از دولت ندارند.
با این مقدمه چند خطی؛ اینک خاتمی است که باید تصمیم نهایی را بگیرد. بنابراین می‌توان گفت شهردار تهران مشخص است! حال و روز این روزهای خاتمی به خوبی نشان می‌دهد که وی به کدام محاسبه تمایل دارد. به همین دلیل می‌توان گفت شهردار جدید تهران نمای تمام قد باطن سیاسی این روزهای محمد خاتمی خواهد بود... 

مهدی جهان‌تیغی - مدیر مسئول جهان نیوز

کد مطلب: 106793
 
Share/Save/Bookmark