میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۱
 
 
خروج همه نیروها از سوریه
سوریه از سال ۲۰۱۱ با هجوم تروریسم اجاره‌ای و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تروریست به کانون اصلی تحولات منطقه و حتی جهان مبدل شده است...

سوریه از سال ۲۰۱۱ با هجوم تروریسم اجاره‌ای و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تروریست به کانون اصلی تحولات منطقه و حتی جهان مبدل شده است بویژه اینکه دمشنان مقاومت بر آن بوده اند تا از بحران‌سازی برای به زانو در آوردن مقاومت و تحقق طرح خاورمیانه بزرگ یا همان تسلط آمریکا به منطقه بهره گیرند. فرآیندی که البته مقاومت همه جانبه نظام و ملت سوریه و متحدانشان در برابر تروریست‌ها، محقق نشد و جهانیان به شکست طرح دشمنان سوریه اذعان کرده‌اند. در ادامه تحولات سوریه نکته قابل توجه سخنان اخیر پوتین است. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با تاکید بر لزوم خروج نظامیان خارجی از سوریه، گفت اگر در صورت درخواست دمشق نیروهای روس نیز این کشور را ترک می کنند. وی همچنین تاکید کرد قانون خروج نظامیان خارجی از سوریه باید برای تمام طرف‌های دخیل در این کشور اجرا شود و استثناء نداشته باشد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا روسیه این مواضع را مطرح کرده است و مفهوم این سخنان چیست؟ نگاهی بر تحولات سوریه نشان می‌دهد که دو دسته نیرو در این کشور حضور دارند. بخشی از این نیروها شامل گروه‌های تروریستی، صهیونیست‌ها، نیروهای آمریکایی، فرانسوی، انگلیسی، مزدوران سعودی هستند که اخیرا حضور نیروهای ترکیه‌ای که به مناطق شمالی سوریه تجاوز کرده‌اند را نیز باید به آن افزود. دسته دوم نیروهایی همچون مستشاران نظامی ایران، حزب الله لبنان، گروه‌های مقاومت مردمی در قالب مدافعان حرم که از اکثر کشورهای اسلامی را شامل می‌شود، نیروهای روسیه و در نقاط مرزی نیز مقاومت مردمی عراق از جمله حشدالشعبی حضور دارند.
برخی محافل رسانه‌ای و سیاسی بویژه در کشورهای غربی و قارون‌های منطقه همچون سعودی و صهیونیست‌ها تلاش دارند تا چنان عنوان کنند که مواضع پوتین به معنای خروج تمام این دو طیف از سوریه است و به نوعی از خالی کردن پشت سوریه توسط مسکو و بعضا شکاف میان تهران و مسکو سخن می‌گویند. این جوسازی رسانه‌ای در حالی صورت می‌گیرد که تهران و مقاومت منطقه نیز همواره بر اصل پایان حضور تمام نیروهای خارجی در سوریه تاکید داشته و مردم و نظام سوریه ار تنها تصمیم گیرندگان سرنوشت کشورشان می‌داند لذا تفاوتی میان دیدگاه روسیه و ایران وجود ندارد و این جوسازی‌ها صرفا یک جنگ روانی برای برهم زدن معادلات منطقه است.
نکته کلیدی اینجاست که بر اساس منشور ملل متحد و قوانین جهانی دولت‌های مردمی و قانونی برای حفظ امنیت و ثبات کشورشان می‌توانند از سایر کشورها و متحدانشان برای کمک به رفع بحران‌ها طلب کمک نمایند. دولت حاکم بر سوریه به اذعان جهانیان دولتی قانونی و مردمی است و حق اجرای این اصل را دارد. جبهه مقاومت، جمهوری اسلامی، مدافعان حرم، حزب الله لبنان، روسیه به درخواست نظام سوریه در این کشور قرار دارند و کارنامه آنها نیز موفقیت در برقراری امنیت را نشان می‌دهد و تا زمانی که نظام سوریه خواستار باشد حضور آنها قانونی و بر اساس قوانین بین‌المللی است در حالی که طیف مقابل یعنی تروریست‌ها، کشورهای غربی و صهیونیست‌ها و مزدوران سعودی و ترکیه در قالب متجاوز و مخل امنیت در سوریه حضور یافته‌اند. بر این اساس بر اساس قوانین جهانی این طیف به عنوان دشمنان سوریه باید این کشور را ترک کرده و سازمان ملل نیز موظف به اجرای این مهم است که تاکنون نیز کوتاهی کرده که نتیجه آن استمرار این تجاوزات و قربانی شدن هزاران انسان بی‌گناه است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 111193
 
Share/Save/Bookmark