میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۰
 
 
بهانه غير‌منطقي
اين روزها در حالي جهان دوراني بس بحراني و نابسامان را سپري مي‌كند كه در اقدامي قابل تامل یک مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا...

اين روزها در حالي جهان دوراني بس بحراني و نابسامان را سپري مي‌كند كه در اقدامي قابل تامل یک مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد: نیروی دریایی آمریکا به دنبال استقرار دائمی نیروهای خود در دریای مدیترانه است تا به کشورهای اروپایی برای مقابله با بحران مهاجران و همچنین مقابله با افزایش قابلیت‌های روسیه، کمک کند.
اين بهانه‌جويي آمريكا براي حضور نظامي گسترده‌تر در مديترانه در حالي صورت مي‌گيرد كه در روند تحولات جهاني نكاتي قابل تامل مشاهده مي‌شود. اولا عامل بحران پناه‌جويان خود آمريكا و جنگ‌افروزي آن در جهان است و لذا ادعاي كمك به اروپا براي مقابله با پناه‌جويان امري واهي است. آمارها و گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه جنگ‌افروزي‌هاي آمريكا در غرب آسيا و آفريقا زمينه‌ساز بحراني به نام بحران پناه‌جويان شده است و لذا اگر قرار است اقدامي در اين زمينه صورت گيرد ابتدا بايد سران آمريكا و متحدانشان به خاطر ايجاد اين جنگ‌ها محاكمه شوند.
نكته مهم آنكه بحران پناه‌جويان در دريا نمي‌باشد كه آمريكا ناوگان نظامي در مديترانه مستقر مي‌سازد مشكل آنان عدم اجراي تعهد سران غرب در پذيرش پناه‌جويان پشت مرزها مانده است كه اگر آمريكا واقعا به دنبال اقدام مثبتي است بايد سران اروپا را به پايان دادن به بي‌تعهدي‌هايشان تحت فشار قرار دهد. اين روزها در كشورهاي غربي و از جمله در آمريكا پناه‌جويان به بهانه‌هاي مختلف از حقوق خود محروم و در اردوگاه‌هايي غير‌استاندارد كه به قتلگاه شباهت بيشتري دارد نگاه‌داري مي‌شوند.
بر اين اساس ادعاي آمريكا مبني بر حضور در مديترانه براي كمك به مسئله پناه‌جويان امري واهي و ساختگي است. بررسي ابعاد سياست‌هاي جهاني آمريكا نشان مي‌دهد كه اين كشور در لواي مبارزه با تروريسم و امنيت جهاني در حال استمرار سياست نظامي‌گري در جهان است. جالب توجه آنكه اين اقدامات از سوي اوبامايي صورت مي‌گيرد كه ادعاي پايان جنگ‌افروزي در جهان را مطرح مي‌ساخت حال آنكه عملا در حال تكرار سياست‌هاي دوران بوش در ابعاد جديدتري مي‌باشد.
اعزام گروه‌هاي نظامي در قالب دسته‌هاي كوچك پياده نظام، نيروهاي آموزشي و نيز ناوگان دريايي براي آنچه امنيت جهاني مي‌نامد محور اين تحركات است. با توجه به اين شرايط مي‌توان گفت اقدام آمريكا ادامه نظامي‌گري و بحران‌سازي در جهان است و مسئله پناه‌جويان يك بهانه است در حالي كه حلقه تكميلي اين طراحي را نيز برجسته‌سازي تهديد روسيه تشكيل مي‌دهد حال آنكه اين سياست‌هاي غير‌منطقي آمريكاست كه زمينه‌ساز جبهه‌گيري ساير كشورها از جمله روسيه گرديده و ادعاي آمريكا صرفا يك توجه براي نظامي‌گري و سلطه نظامي بر اروپا و ساير نقاط جهان است.

کد مطلب: 94849
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark