میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
آغاز رقابت‌های بسکتبال غرب ‌آسیا - تهران
ایران در اندیشه قهرمانی
ایران در اندیشه قهرمانی
 

رقابت‌های بسکتبال قهرمانی غرب ‌آسیا با حضور چهار تیم از امروز در سالن بسکتبال آزادی آغاز می‌شود که تیم ملی ایران در نخستین مسابقه به مصاف اردن می رود. شاگردان "مهمد بچیروویچ" که از چهاردهم بهمن وارد اردو شده‌اند باید ساعت ۱۷ به مصاف تیمی بروند که در سال گذشته اجازه نداد ایران به جمع چهار تیم آسیا برسد و سهمیه المپیک لندن را از بسکتبال ایران گرفت. اردن در دوره گذشته رقابت های غرب ‌آسیا برابر ایران تن به شکست داد اما این درحالی بود که بازیکنان کلیدی خود را در اختیار نداشت و حالا با ترکیب قدرتمندش به تهران آمده است.

ایران به دنبال شکست گربه سیاه
ملی پوشان ایرانی نیز که در این رقابت‌ها نفرات اصلی خود جز حامد حدادی و ارسلان کاظمی را در اختیار دارند به چیزی جز قهرمانی فکر نمی‌کنند و مطمئنا از نخستین مسابقه به دنبال برد هستند. شاید میزبانی ایران از اردن فرصتی باشد تا ملی پوشان ایرانی بتوانند انتقام سختی از این گربه سیاه بسکتبالمان بگیرند و نشان دهند از دست رفتن سهمیه المپیک ۲۰۱۲ اتفاقی بیش نبوده و ایران فاصله زیادی از رقبای سنتی‌اش در منطقه دارد.
در دیگر مسابقه نیز از ساعت ۱۵، لبنان به مصاف عراق می‌رود. مدافع عنوان قهرمانی که در این رقابت‌ها به دنبال سهمیه جام ملت های ۲۰۱۳ است با ترکیبی نسبتا کامل به تهران آمده و می‌خواهد در کنار دفاع از عنوان قهرمانی، سهمیه قهرمانی مردان آسیا را نیز بدست بیاورد. لبنانی‌ها فادی‌الخطیب ستاره خود را نیز در اختیار دارند و می‌خواهند با استفاده از قدرت او در ایران نتیجه بگیرند. مطمئنا لبنانی‌ها که در این سال‌ها بسکتبال خود را زیر سایه آسمان‌خراش‌های ایران می‌بینند این رقابت‌ها را فرصتی تلقی می‌کنند تا دوباره خود را به عنوان قهرمان منطقه معرفی کنند که کار بسیار دشواری دارند.

حریفان سنتی به دنبال قدرت‌نمایی
رقابت‌های بسکتبال غرب‌آسیا که تقریبا از ۱۴ سال گذشته کارش را آغاز کرده است در خود تیم‌هایی دارد که شاید ابتدا حرفی برای گفتن بسکتبال در قاره کهن نداشتند اما حالا جز بهترین‌ها هستند و در هر جام ملت‌ها جز تیم‌های نخست محسوب می‌شوند. ایران، اردن و لبنان سه تیم قدرتمند بسکتبال آسیا محسوب می‌شوند که همیشه برای تیم‌های شرقی همچون چین، کره و ژاپن زنگ خطر محسوب‌ می‌شوند. حالا این تیم‌ها در رقابت‌های منطقه به مصاف هم می‌روند تا قبل از جام ملت‌های ۲۰۱۳ قدرت‌نمایی کنند.
به گزارش ایسنا، رقابت‌های قهرمانی بسکتبال غرب‌آسیا از نوزدهم بهمن و با حضور ایران، لبنان، اردن و عراق در تهران برگزار می‌شود. ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران هنوز اعلام نشده اما گفته می‌شود مهدی کامرانی، آرن داوودی،‌جواد داوری، صمد نیکخواه بهرامی، حامد آفاق، امیر صدیقی، بهنام یخچالی، یونس لاله‌زاده،‌اصغر کاردوست، حامد سهراب‌نژاد، روزبه ارغوان و صالح فروتن ۱۲ ملی پوش ایران در این رقابت‌ها هستند.
برنامه کامل روز نخست رقابت‌ها:
لبنان – عراق (ساعت ۱۵ سالن آزادی)
ایران – اردن (ساعت ۱۷ سالن آزادی)
بچیروویچ: می‌خواهیم قهرمان شویم
سرمربی تیم ملی بسکتبال در آستانه حضور در مسابقات قهرمانی غرب آسیا گفت: درست است که سهمیه جام ملت‌ها را گرفته‌ایم اما در این رقابت‌ها هم نتیجه خوبی خواهیم گرفت چون می‌خواهیم قهرمان شویم.
مهمد بچیروویچ از شرایط کلی تیم ملی بسکتبال برای حضور در رقابت‌های قهرمانی غرب آسیا ابراز رضایت کرد و اظهارداشت: بازیکنان مدت زمان زیادی با هم تمرین نکردند اما چون طی چند ماه گذشته درگیر رقابت‌های لیگ برتر بودند، مشکل خاصی بابت آمادگی نداشتند. فقط باید در قالب تاکتیک تیم ملی با هم هماهنگ می‌شدند. وی با اشاره به حذف چهار نفر برای معرفی ترکیب ۱۲ نفره تیم ملی خاطرنشان کرد: به طور حتم ملاک دعوت از بازیکنان عملکرد آنها در لیگ برتر بود. بازیکنانی دعوت شدند که با تجربه و در عین حال آماده و خوب باشند و در نهایت کسانی در ترکیب اصلی جا گرفتند که با سیستم من همخوانی داشته باشند و بتوانند در قالب آن کارایی لازم را داشته باشند.
سرمربی تیم ملی بسکتبال در پاسخ به این پرسش كه گفت: مسابقات قهرمانی غرب آسیا رقابت‌های خانگی خوبی برای آماده سازی بهتر تیم ملی جهت شرکت در جام ملت‌ها به حساب می‌آید. چند ماه بیشتر تا آغاز جام ملت‌ها باقی نمانده است و ما باید از هر فرصتی برای آماده سازی استفاده کنیم. بچیرووچ تاکید کرد: درست است که سهمیه جام ملت‌ها را گرفته‌ایم اما قرار نیست مسابقات غرب آسیا را دست کم بگیریم. برای ما مهم است که در حضور تیم‌هایی مانند اردن و لبنان که از تیم‌های مدعی و حریفان اصلی ما در آسیا محسوب می‌شوند، بتوانیم نتیجه خوبی بگیریم.
وی ادامه داد: بنابراین اطمینان داشته باشید که تیم ملی بسکتبال ایران بهترین نتیجه را در رقابت‌های قهرمانی غرب آسیا خواهد گرفت چون می‌خواهیم قهرمان شویم.
سرمربی تیم ملی بسکتبال در مورد حریفان ایران در مسابقات غرب آسیا اظهار داشت: لبنان حریف اصلی ماست. این تیم با ترکیب اصلی به تهران سفر می‌کند. البته اردن هم تیم خوبی دارد اما در حد لبنان بزرگ و مدعی نیست. عراق هم شانس زیادی برای نتیجه گیری در این رقابت‌ها ندارد. در کل رقابت اصلی ما با لبنان خواهد بود.

کد مطلب: 79909
 
Share/Save/Bookmark