میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
دلخوشان به فرمانده غیور ۲۰۱۹
عربستان طی روزهای اخیر با تحرکات نظامی همراه بوده که محور آن را برگزاری رزمایش مشترک با آمریکا تشکیل می‌دهد...

عربستان طی روزهای اخیر با تحرکات نظامی همراه بوده که محور آن را برگزاری رزمایش مشترک با آمریکا تشکیل می‌دهد. رزمایش مشترک فرمانده غیور ۲۰۱۹ ، با حضور نیروهای زمینی عربستان و آمریکا روز یکشنبه در مرکز تمرین اصلی شهرک نظامی "ملک خالد" در شمال عربستان آغاز شد و این رزمایش به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.سرتیپ صالح بن احمد الزهرانی، فرمانده منطقه شمالی عربستان به خبرگزاری رسمی این کشور (واس) خاطرنشان کرد: این رزمایش در امتداد تمرین‌های مشترک میان نیروهای زمینی دو کشور برگزار می‌شود. الزهرانی تصریح کرد: هدف از این رزمایش تقویت همکاری نظامی مشترک میان دو کشور و تبادل مهارت‌ها و مفاهیم و همچنین بالا بردن سطح آمادگی برای مقابله با تهدیدهای منطقه‌ای است.
این رزمایش در حالی صورت می‌گیرد که یک سوال مطرح است و آن اینکه این رزمایش تا چه میزان برگرفته از توانایی‌های نظامی سعودی است؟ بررسی وضعیت سعودی در منطقه نشان می‌دهد که این کشور بویژه در جنگ یمن ناتوان شده است چنانکه عملیات‌های پهپادی و موشکی یمنی‌ها زمینه ساز زمین گیر شدن سعودی شده چنانکه منابع خبری حتی ازد تعطیلی فرودگاه‌های سعودی در شب‌ها خبر می دهند. در همین حال سعودی به دنبال میانجی برای فرار از بحران یمن است. نکته دیگر وضعیت بحرانی در روابط امارات و عربستان است. در همین چارچوب یک روزنامه عربی، ضمن اشاره به طرح دولت‌های عربی خلیج فارس برای بدنام کردن معارضان و مسؤول دانستن آنها در بحران سیاسی سودان از طریق نقض بندهای توافق سیاسی اخیر، از اختلاف امارات و عربستان بر سر رهبران شورای نظامی سودان خبر داد. عربستان که در آغاز تهاجم به یمن اعلام کرده بود کار انصارالله را در زمانی کوتاه یکسره می‌کند اکنون و در پی قصد امارات برای خروج از ائتلاف متجاوز، تنها شده و بیش‌تر وارد لاک دفاعی شده است. اختلافات راهبردی میان دو متحد بزرگ و مهم یعنی سعودی و امارات کم کم آشکار شد ، در زمانی که عربستان می‌خواهد عملیات ائتلاف در منطقه‌ای در شمال یمن یعنی جایی که حملات به فرودگاه ابها و جازان از آنجا انجام می‌گیرد، متمرکز شود امارات قائل به اهمیت عملیات هجومی در جنوب یمن بویژه بندر عدن است.
با توجه به این شرایط می توان گفت عربستان با برگزاری این رزمایش به دنبال پنهان سازی وضعیت بحرانی و نمایش اقتدار مصنوعی برای اهمیت زدایی از شکست‌هایش در یمن است در حالی با این اقدام کم اهمیت بودن کاهش مشارکت امارات در یمن را نیز مورد توجه دارد. در اصل سعودی که با بحران داخلی و خارجی مواجه است با رویکرد به چنین رزمایشی به دنبال قدرت نظامی ظاهری است حال آنکه حقیقت تحولات ناکامی و بحران‌های شدید این کشور است که با چنین رزمایش‌هایی نیز نمی‌تواند بر آنها سرپوش گذارد.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 109899
 
Share/Save/Bookmark