میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
بازی جدید برای بغدادی
ابوبکر بغدادی بار دیگر خبر‌ساز شد و این بار خبر بازداشت او بود که در راس محافل خبری جهان قرار گرفت. نکته قابل توجه این است که این خبر توسط آمر

ابوبکر بغدادی بار دیگر خبر‌ساز شد و این بار خبر بازداشت او بود که در راس محافل خبری جهان قرار گرفت. نکته قابل توجه این است که این خبر توسط آمریکایی‌ها منتشر شده و ادعا دارند که ارتش آمریکا او را بازداشت کرده است. با توجه به اینکه تایید این اخبار همچنان صورت نگرفته این سوال مطرح است که چرا آمریکا در مقطع کنونی این اخبار را منتشر کرده و چه اهدافی را در ورای آن دنبال می‌کند؟
بخشی از این اقدام می‌توان برگرفته از اهداف داخلی ترامپ باشد. وی در حالی اولین سال ریاست جمهوری خود بر آمریکا را به پایان می‌رساند که دستاورد چندانی در کارنامه‌اش ندارد و حتی وی را منفورترین رئیس‌جمهور آمریکا معرفی کرده‌اند. با توجه به این شرایط ترامپ سعی دارد با اقدامی همچون اعلام پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی و نیز اعلام خبر بازداشت البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش که از وعده‌های انتخاباتی‌اش بوده چنان وانمود سازد که توان اجرای وعده‌های خود را دارد.
نمونه چنین سیاستی را در دوران اوباما می‌توان مشاهده کرد. او در سال ۲۰۱۲ خبر ترور بن‌لادن سرکرده گروه تروریستی القاعده را در عملیات ارتش آمریکا در پاکستان اعلام کرد تا هم برگ برنده‌ای باشد برای اهداف انتخاباتی‌اش و هم بهانه‌ای برای توجیه ادامه حضور نظامی در افغانستان. اکنون ترامپ نیز سعی دارد از بغدادی به عنوان مولفه‌ای انتخاباتی و نیز توجیه‌گر حضور نیروهای آمریکایی در منطقه از جمله در سوریه بهره گیرد. نکته دیگر در اقدام ترامپ را در تحولات سوریه می‌توان جست‌وجو کرد.
در حالی جهانیان آمریکا را حامی تروریسم می‌دانند که در مقابل جبهه مقاومت با کمک متحدانش توانسته دستاوردهای بسیاری در عرصه مبارزه با تروریسم از جمله پایان دادن به خلافت داعش داشته باشد بگونه‌ای که جهانیان مقاومت را محور امنیت جهان می‌دانند. در این شرایط آمریکا با اعلام بازداشت بغدادی از یک‌سو می‌خواهد خود را فاتح مبارزه با تروریسم معرفی سازد و از سوی دیگر از اهمیت دستاوردهای مقاومت بکاهد. به عبارتی دیگر بغدادی اکنون به مولفه‌ای برای پنهان‌سازی پرونده سیاه آمریکا در منطقه مبدل شده است. مولفه دیگر در انتشار خبر بازداشت بغدادی ارتباط آن با تحولات فلسطین است. اقدام ترامپ در معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی زمینه‌ساز خروش جهانی برای حمایت از فلسطین شد. در این شرایط آمریکا با ایجاد رفتارهای حاشیه‌ای نظیر ادعای حمایت موشکی ایران از یمن و نیز انتشار خبر بازداشت البغدادی سعی دارد افکار عمومی را از مسئله فلسطین به حاشیه‌ها سوق دهد.
با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که اقدام آمریکا در انتشار خبر بازداشت بغدادی بازی جدید آمریکا با سرکرده داعش است چنانکه همه شواهد و اسناد نشان می‌دهد بغدادی نیز مانند سایر گروه‌های تروریستی تحت حمایت آمریکا قرار دارند و هر زمان نقشی برای آنان در نظر می‌گیرد و اکنون بغدادی با نقش بازداشت شدن وارد میدان شده است.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 102292
 
Share/Save/Bookmark