میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
فرانسه همچنان صحنه اعتراض به نظام سرمایه‌داری
خفقان امنیتی مانع از تظاهرات جلیقه زردها نشد

معترضان به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» دیروز چهل وسومین هفته اعتراضی خود را در شهرهای مختلف بویژه "مونپلیه" برگزار کردند.
بدنبال فراخوانی که هفته های گذشته برای راه اندازی یک اعتراض ملی در هفتم سپتامبر(۱۶ شهریور) اعلام شده بود، معترضان از شهرهای مختلف فرانسه اعم از روئن، دیژون، پرپینیان، منپلیه و لیون امروز شنبه برای چهل و سومین هفته متوالی در خیابان های فرانسه حاضر شده اند.
تظاهرات در فرانسه در حالی برگزار شد که پلیس این کشور همچنان تدابیر امنیتی خود را برای کنترل اعتراض ها پیش گرفته است. جلیقه زردها پس از یک آتش بس که در تعطیلات تابستانی مشاهده شد، سعی در سازماندهی مجدد خود دارد. "پایان دنیا و پایان ماه ، همان مبارزه !" این یکی از شعارهایی بود که توسط معترضان در همان ساعت های ابتدایی صبح توسط معترضان در شهر روئن سر داده می شد. در این شهر هم حدود یکهزار نفر از معترضان در تظاهرات و تجمع ها شرکت کرده اند.
در شهر مونژلیه نیز تجمع ها در میدان "پلس دو لا کمدی" با حضور چهار هزار نفر انجام شده است. در این شهر ۴۰۰ نیروی پلیس برای کنترل اعتراض ها به همراه خودروهای آب پاش بسیج شدند. لیون، دیگر شهر فرانسه است که در چهل و سومین هفته اعتراض ها، جلیقه زردها را به خیابان ها کشانده است. بیش از ۹ ماه است که از آغاز اعتراض های ضد نظام سرمایه داری و سیاست های اقتصادی دولت که با ۳۰۰ هزار نفر آغاز شد می گذرد. ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۶ آبان ۹۷) نقطه آغاز این حرکت بود. طبق آخرین آمارهایی که «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه هفته گذشته اعلام کرد، ۲۴۴۸ نفر از تظاهرکننده‌ها و ۱۷۱۷ نفر از بین نیروهای پلیس در جریان درگیری‌ها تاکنون زخمی شده اند. به گفته او، در مجموع، بازرسی کل پلیس ملی فرانسه به جرم استفاده غیرقانونی از پلیس، ۲۶۵ پرونده دریافت کرده که از این تعداد ۱۰۵ مورد به دادستانی ارجاع شده است. اعتراضات جلیقه زردها از زمانی آغاز شد که دولت مکرون طرح افزایش مالیات بر سوخت شامل بنزین و گازوئیل را در بودجه سال ۲۰۱۹ ارائه کرد. جلیقه زردها با اشاره به شرایط سخت معیشتی خود افزایش مالیات سوخت را موجب افزایش قیمت ها و فشار بیشتر بر خود تلقی می کنند و از همان زمان در روزهای شنبه هر هفته با حضور در خیابان های شهرهای مختلف علیه اقدامات دولت مکرون و سیاست های اقتصادی وی اعتراض می کنند.

کد مطلب: 110699
 
Share/Save/Bookmark