میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۳
 
 
معضلات قصه‌های پر غصه با چاپ پوستر حل نمی‌شود!
قسمتی از این تیتر برگرفته از سخنان مقام مسئولی در پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی است که خود سال‌ها...
قسمتی از این تیتر برگرفته از سخنان مقام مسئولی در پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی است که خود سال‌ها در این مجموعه مؤثر سمت‌های حساسی را عهده‌دار بوده و امروز که چالش‌های اجتماعی نمودار می‌گردند به قصه‌های پر غصه تبدیل می‌شوند!
بیست‌وپنج سال از آغاز کلنگ زنی مترو اصفهان می‌گذرد و هنوز خط یک آن‌ تکمیل و در اختیار مردم قرار نگرفته که همچنان با نواقصی روبروست! طول این سال‌ها که برای ایجاد قطار شهری در تمام کلان‌شهرهای کشور کافی بود که هر زمان نقدی دراین‌باره می‌شد با مستمسک نبود بودجه به سراغ منتقد می‌رفتند اما هیچ‌وقت حاضر نمی‌شدند کارها را الاهم فی الاهم نموده و بجای ایجاد ده‌ها پل هوایی، خیابان، رینگ‌های یک و دو و سه و حالا نوید چهارمین آن‌ها و همچنین زیرگذرهای متعدد و پیچ‌درپیچ برای عبور خودروهای ناقص‌الخلقه تولید نو و فرسوده داخل کشور! سرمایه‌های به‌کاررفته را صرف ایجاد خطوط مترو نمایند تا مردم مجبور نباشند به دلیل کمبود وسایط نقلیه عمومی در مسیرهای موردنیاز از اتومبیل‌های تک‌سرنشین استفاده کنند!
رونمایی از پوسترهای جورواجور دیگر رنگ‌باخته و دمده شده و هزینه‌های اضافی است که نمی‌تواند اشتباهات و خطاهای عمدی یا سهوی گذشته را بپوشاند یا محو نماید! مردم کدام‌یک از شهرهای بزرگ دنیا که سال‌هاست دارای سیستم کامل قطار شهری هستند در طول روزهای کاری از اتومبیل شخصی استفاده می‌کنند تا نیازمند خیابان‌ها، گذرگاه‌ها و رینگ‌های جدید باشند؟
چه معضلی از ده‌ها چالش کلان‌شهر اصفهان که پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی نام‌گرفته با رونمایی از پوستر آدم و هوا! حل می‌شود؟!
اصفهان یکی از معدود شهرهای تاریخی و ارزشمندی است که میراث‌هایی بین‌المللی دارد و هرگونه تغییرات اقلیمی و اکوسیستمی در هوا، فضا و آب آن می‌تواند این القاب باارزش را به‌آسانی از آن سلب نماید. همانگونه که مجتمع فرهنگی تجاری بی‌هویت جهان‌نما در قلب شهر که با ویران کردن سرای تاریخی تحدید به‌جای آن بنا شده و همچنان نفرین‌شده باقی‌مانده طی سال‌های گذشته باعث ایجاد چالش حذف میدان نقش‌جهان از سازمان یونسکو گردیده است!
مردم این کلان‌شهر تاریخی به‌خوبی می‌دانند که شهرداری هم همانند دیگر ارگان‌ها با کمبود شدید درآمد و اعتبار روبروست ازاین‌جهت انتظار چندانی به‌جز خدمات بااهمیت همچون حمل‌ونقل کافی، دفع زباله، حفظ فضا و هوای محیط‌زیست شهر ندارند. بنابراین بهتر است بجای برگزاری هفته و روزهای مختلف پیرامون مسائل آن به رفع نیازهای ضروری همت کنند و اتوبوس‌های فرسوده شهری را از خطوطی همچون شهرک‌های نگین، جوی‌آباد، گورت و الی‌آخر حذف نمایند تا علاوه بر اینکه چهره شهر برای مردم آن قابل‌تحمل شود در مقابل میهمانان داخلی و خارجی نیز مخدوش و غیرقابل‌تحمل نباشد و هوای آن با حضور وسایط نقلیه عمومی آلوده‌تر از اینکه هست نگردد!
معاونت محترم حمل‌ونقل و ترافیک کلان‌شهر اگرچه وظیفه‌ای سنگین و طاقت‌فرسایی را به دوش گرفته‌اند اما عزم و همت خود را بر تکمیل قطار شهری جزم نمایند تا میزان تردد اتومبیل‌های شخصی کاهش یابد آن ‌وقت است که می‌توان پذیرفت هوای اصفهان را دارید و هدفتان علاوه بر انجام‌وظیفه باقیات و صالحات است. بنابراین اکثراً آمارهایی که در سخنرانی خود به حاضران ارائه دادید رؤیایی بیش نیست که نباید وقت را تلف شنیدن و خواندنش نمود!
چه‌بهتر که روش‌های مدیریتی گذشته را به تاریخ بسپاریم و کمی صداقتمان را با مردم این شهری که می‌خواهند در آن نفس بکشند و زندگی کنند چرب‌تر کنیم و حقیقتاً هوای آن را داشته باشیم که می‌خواهد میزبان میهمانان خارجی و ارزآور باشد! همت کنیم تا فضای آن همچنان نوستالژیک باقی‌مانده و خالی از آلودگی‌های محیط زیستی باشد و اگر سیاست چهره موافق نشان داد آب به رودخانه آن برگردد و زباله‌هایی که به علت عدم پرداخت به‌موقع حقوق پیمانکاران از محل درآمدی که به همین نام در قبوض نوسازی از اهالی آن قبلاً گرفته‌شده یک‌ شب در میان کنار کوچه و نهرهای آن باقی نماند تا بوی تعفنش فضای شهر را پرکرده و سگ و گربه‌ها را به ضیافت بطلبد! برگزاری کنفرانس‌های خبری و هفته‌های نکوداشت در ماه‌های اردیبهشت و آبان که به‌نوعی تحمیل سلیقه‌های دوگانه است!
و چاپ پوستر قصه آدم و هوا! پیشکشتان تا شاید با حذف این‌همه آلاینده و معضلات متنوع هوای آن را واقعاً داشته باشید. فراموش نکنید جهان است و یک ایران و ایران است و یک اصفهان.

نویسنده: حسن روانشید - روزنامه ‌نگار پیشکسوت
کد مطلب: 107242
 
Share/Save/Bookmark