میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۰
 
 
ارزیابی صدرالحسینی از دوره گردی پامپئو
تقلای آمریکا برای تداوم ایران هراسی
تقلای آمریکا برای تداوم ایران هراسی
 

رایزنی های پنهانی وزیرخارجه آمریکا با برخی سران کشورهای منطقه در حالی اتفاق افتاده است که کارشناس مسائل سیاست خارجی معتقد است؛ سفر وزیرخارجه آمریکا به منطقه و دیدارهای پنهانی او با نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی و نیز ولیعهد عربستان این مفهوم را دارد که موضوع ایران هراسی در منطقه همچنان مورد تاکید و بطور حتم در دولت های بعدی آمریکا نیز این موضوع به قوت خودش ادامه خواهد داشت.
رسانه‌ها از دیدار بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی خبر دادند. در همین خصوص خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد که نتانیاهو به‌صورت مخفیانه به عربستان سعودی سفر و با بن‌سلمان دیدار کرده و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و یوسی کوهن رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) نیز در این دیدار حضور داشته‌اند.
خبر دیدار نتانیاهو با محمد بن سلمان و مایک پامپئو در حالی منتشر می‌شود که حدود دو هفته پیش رسانه‌ها گزارش دادند که دولت ترامپ قصد دارد در هفته‌های پایانی کار خود، با هماهنگی اسرائیل و چند کشور عربی خلیج مجموعه‌ای از تحریم‌های تازه و غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای علیه ایران اعمال کند.
در آن گزارش‌ها دلیل چنین اقدامی جاری کردن “سیلی” از تحریم‌های غیرهسته‌ای و افزایش فشار بر ایران برای سخت‌تر شدن بازگشت دولت جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، به برجام عنوان شده بود.
این سفر مخفیانه که مقامات رژیم صهیونیستی آن را تأیید و وزیر خارجه عربستان سعودی آن را تکذیب کرد و نتانیاهو هم از پاسخگویی در این زمینه طفره رفت واکنش‌هایی را به همراه داشت. رئیس دفتر سیاسی جنبش «نجباء» عراق سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان سعودی را نشانگر خیانت حکام آل سعود دانست. جنبش جهاد اسلامی فلسطین ضمن محکوم‌کردن میزبانی عربستان سعودی از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، درباره مقدمه‌چینی برای تجاوز گسترده علیه ملت فلسطین هشدار داد. از سوی دیگر «محمود الزهارعضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان سعودی گفت که مشکل، کشور عربستان نیست، بلکه افرادی هستند که بر این کشور حکومت می‌کنند.
سفر وزیرخارجه آمریکا به منطقه بی مفهوم نیست
دکتر سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی در خصوص سفر وزیرخارجه آمریکا به منطقه و دیدارهای پنهانی او با نتانیاهو و بن سلمان به سیاست روز گفت: سفرهای دوره ای مقامات آمریکایی در هفته جاری در حالی صورت گرفته که دولت دونالد ترامپ در حال خروج از حاکمیت است اما او به دنبال پیگیری ساختارها در آمریکا است.
وی افزود: بدین مفهوم که هر کدام از احزاب در کاخ سفید حضورداشته باشند این اموررا با روش های خودشان پیگیری می کنند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به اینکه دولتمردان آمریکایی در طول ۴۲سال گذشته شرایط ویژه ای را بر ملت ایران تحمیل کردند، بیان داشت: از این رو چه دموکرات ها روی کار بیایند و چه جمهوری خواهان، بطور ثابت با انقلاب اسلامی و ملت ایران مخالفند؛ از این رو نباید تصور کنیم که سفر وزیرخارجه آمریکا به منطقه بی مفهوم است، مفهوم آن این است که موضوع ایران هراسی در منطقه همچنان مورد تاکید قرار دارد و باید این روند ادامه داشته باشد..
صدرالحسینی با تاکید بر اینکه اگر ترامپ هم از کاخ سفید خارج شود باید موضوعاتی که به نفع منافع ملی آمریکا است از جمله دوشیدن کشورهای عربی و ترساندن آنها از جمهوری اسلامی ایران ادامه داشته باشد، تصریح کرد: دیدارهای آقای پامپئو با مقامات منطقه با محوریت جمهوری اسلامی ایران و جنبش های اسلامی که در منطقه با استفاده از آموزه های انقلاب اسلامی در حال شکل گیری و قوت یافتن هستند، صورت گرفته است.
وی گفت: بر این اساس پامپئو با سران کشورهای منطقه در مورد جمهوری اسلامی ایران رایزنی کرده است؛ همچنین در مورد حمایت دائمی از سران کشورها منطقه و نیز فروش تسلیحات به آنها نیز محور گفت وگوهای وزیرخارجه آمریکا با سران این کشورها بوده است و البته این مسائل با تغییر روسای جمهوردر آمریکا تغییر نخواهد کرد.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 116242
 
Share/Save/Bookmark