میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
تهران در مهرماه شاهد رفت و آمدهای کدام مقامات دیپلماتیک بود؟

تهران در مهر ماه میزبان مقاماتی چون نخست‌وزیر پاکستان برای دومین بار در سال جاری، وزیر خارجه آفریقای جنوبی و دیپلمات‌های چینی، ژاپنی، سوئدی، سوئیسی، پرتغالی و فنلاندی بود.
تهران در یک ماه اخیر میزبان مقاماتی از کشورهای مختلف بوده از حضور دوباره «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان در ۲۱ مهر ماه و پنج ماه پس از نخستین سفرش به ایران، تا سفر وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی برای شرکت در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی و سفر فرستادگان ژاپن و چین.
این سفرها در شرایطی صورت گرفت که در هفته‌های اخیر منطقه شاهد تحولاتی بود از جمله تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه و در همین راستا نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران رایزنی‌هایی تلفنی را با همتایان روس، ترکیه‌ای، سوری و عراقی خود برای توقف این تهاجم و بازگشت آرامش به منطقه صورت داد.
۲۱ مهر ماه عمران خان پس از پنج ماه از نخستین سفرش به ایران به تهران آمد و با مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور دیدار و گفت‌وگو کرد. در حالی که پیش از انجام این سفر بحث میانجیگری پاکستان بین تهران و ریاض مطرح شده بود، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران قبل از انجام سفر اظهار داشت: تا این لحظه موضوع میانجیگری مطرح نیست، اما آخرین تحولات منطقه و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است چه با میانجی یا بدون میانجی با همسایگان خود گفتگو خواهد کرد و اگر سوء تفاهمی وجود دارد برطرف شود.
از دیگر مقاماتی که در نیمه دوم مهر ماه به تهران آمد، «ناله دی پاندورا» وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی بود که چهارشنبه ۲۴ مهر ماه در سفر به ایران و رایزنی با همتای ایرانی خود در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور شرکت کرد.
در دیدار وزرای امور خارجه روابط دوجانبه و دیدگاه‌های مشترک ۲ کشور در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله در مورد مسئله فلسطین، حقوق بشر، ضرورت بازنگری در ساختار سازمان ملل و شورای امنیت، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای و همکاری‌های جنوب - جنوب و همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.
ظریف در نشست چهاردهم کمیسیون نیز با تشریح پایبندی ایران به تعهدات خود وفق برجام با بیان اینکه اروپا نشان داد از اجرای تعهداتش ناتوان است به سه گام کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران اشاره کرد و گفت: در صورت عدم بازگشت توازن به اجرای تعهدات از سوی طرف‌ها، سایر اقدامات لازم در گام‌های بعدی نیز محقق خواهد شد.
وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز در این نشست دیدگاه کشورش در خصوص مخالفت با یکجانبه گرایی، به رسمیت شناختن حق کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، مخالفت با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و همچنین استمرار همکاری‌های دوکشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، علمی و انرژی‌های تجدیدپذیر را مورد تاکید قرار داد.
همزمان با حضور وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی، الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه و سرگئی ورشنین معاون وزیر خارجه این کشور چهارشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸ با علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در امور سوریه و یمن دیدار و گفت‌وگو کردند.دو طرف با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت و تمامیت ارضی و استقلال و حاکمیت ملی سوریه خواستار توقف فوری اقدامات نظامی اخیر و حل و فصل اختلافات از طریق سیاسی و دیپلماتیک شدند.همان روز یعنی چهارشنبه ۲۴ مهر ماه نیز پنجمین دور رایزنی‌های سیاسی ایران و سوئد به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و خانم «آنیکا سودر» قائم مقام وزارت امور خارجه سوئد در تهران برگزار شد.
عراقچی در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران علیرغم خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم و فشار حداکثری سعی کرده است همچنان پنجره‌های تعامل و دیپلماسی را باز نگهدارد، اما متاسفانه اروپا فقط به حمایت‌های سیاسی اکتفا کرده و از دادن هزینه برای ادامه حیات این توافق خودداری می‌کند.
وی همچنین افزود: ایران مصمم به برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نخواهد کرد.
کوشتا پریرا مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه پرتغال که به منظور برگزاری دومین نشست مشورت‌های سیاسی مدیران کل سیاسی وزارت امور خارجه ایران و پرتغال به تهران سفر کرده بود، بعد از ظهر سه شنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸ با سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران ملاقات کرد.

کد مطلب: 111346
 
Share/Save/Bookmark