میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
جنگ شيعه و سني در عراق؛ فقط يک آرزوست

آمريکايي‌ها اقدامات داعش را مديريت مي‌کنند و با سلطه بر رهبرانشان، از آنها براي حمله به هر کسي که مطابق راهبردشان لازم است، بهره مي‌گيرند. آنچه اکنون در عراق مي‌گذرد يک توطئه برنامه‌ريزي شده بزرگ براي شکل‌دهي ترتيبات امنيتي منطقه بعد از شکست طرح‌هاي غربي‌ها در سوريه است. شکست در سوريه براي غرب بسيار رسوا و تلخ بوده و از منظر کارشناسان آنها با پذيرش اين شکست اکنون مي‌خواهند از طريق:
۱- توطئه‌چيني براي عراق، حضور مستقيم در منطقه از طريق حضور مجدد در عراق و القاي اين توطئه که بدون آمريکا عراق نمي‌تواند باقي بماند.
۲- تقويت مجدد گروه‌هاي تکفيري مانند داعش براي بازگشت به سوريه و... .
۳- بدنام کردن ايران با دروغ‌پراکني مبني بر همکاري ايران با آمريکا در مسئله عراق.
از واقعيات تلخي که مي‌تواند ناشي از شکست در سوريه باشد - يعني تغييرات سياسي بزرگ در نظام‌هاي سياسي ارتجاع عرب که حاميان تروريست‌ها در سوريه بوده‌اند و تضعيف خردکننده رژيم صهيونيستي - جلوگيري و در شکل‌دهي ترتيبات امنيتي جديد منطقه ايفاي نقش نمايند.

توطئه تجزيه عراق و سوريه:
دكتر مايكل چاسودوفسكي استاد اقتصاد دانشگاه اوتاوا و از تحليلگران بنام مسائل سياسي و بين‌المللي، در تحليلي در سايت گلوبال ريسرچ درباره اهداف آمريكا از حمايت غيرمستقيم از تروريست‌ها در عراق نوشته است: آمريكا درعراق اهداف بلندمدت‌تراز تضعيف يا سرنگوني دولت نوري المالكي، در سر دارد و آن تجزيه اين كشور به سه حكومت مستقل است.
چاسودوفسكي معتقد است بر خلاف آن چه كه رسانه‌هاي غربي تلاش دارند وضعيت عراق را جنگ داخلي يا فرقه‌اي ميان اهل سنت و اهل تشيع جلوه دهند، اين آمريكا است كه در پشت‌صحنه طراحي وضعيت ناآرام عراق است.
چاسودوفسكي در ادامه نوشته است: تشكيل يك گروه تروريستي كه عراق و سوريه را پوشش دهد بخشي از برنامه امنيتي آمريكا است كه طبق آن، عراق و سوريه به سه حكومت مستقل تبديل شود: يك خليفه اسلامي اهل سنت؛ يك جمهوري شيعه عربي؛ و يك جمهوري كردنشين.

هدف آمريكا از جنگ داخلي در عراق:
از آنجا كه شاكله ناوگان هوايي جنگي عراق عمدتا از هواپيماهاي آمريكايي تشكيل شده، آمريكايي‌ها احاطه كافي به قدرت هوايي دولت عراق دارند و بر همين اساس به طور مخفيانه به گروه داعش براي مقابله با حملات هوايي دولت عراق، كمك اطلاعاتي مي‌كنند.
به عبارت ديگر، آمريكا در حال مهندسي يك جنگ داخلي در عراق است به طوري كه هر دو طرف را به طور غيرمستقيم، مديريت مي‌كند. آمريكا به دنبال تجهيز هر دو طرف منازعه به تسليحات پيشرفته جنگي است تا با يكديگر بجنگند و جنگ داخلي مدنظر واشنگتن را برآورده سازند. آمريكا در استخدام نيرو، آموزش و تامين مالي گروه‌هاي تروريستي داعش، نقش مهمي دارد و حتي نيروهاي ويژه غربي، در رده‌هاي بالاي داعش، حضور دارند.
به نوشته نشريه "ديلي ميل" چاپ لندن، كمك‌هاي مالي و تجهيزاتي آمريكا و ناتو از طريق قطر و عربستان به گروه داعش مي‌رسد. هدف آمريكا از اين جنگ داخلي، تخريب زيرساخت‌ها و اقتصاد عراق است تا بتواند به هدف اصلي خود كه همان تجزيه اين كشور است، برسد.

استفاده ابزاري آمريکا ازگروه داعش:
"مايكل چاسودوفسكي" در اين مقاله از توطئه وسيع آمريکا درخصوص کشور عراق پرده برداشته و اينگونه اظهار‌نظر نموده است: آمريكا تلاش دارد تا افكار عمومي را به اين سمت ببرد كه منازعات كنوني در عراق را جنگ شيعه معرفي مي‌كند و اينگونه وانمود ‌سازد كه به جاي اشغالگران آمريكايي، گروه‌هاي قدرت‌طلب داخلي كه خونريزترند، بر سر كار آمده‌اند.
بدين ترتيب، آمريكايي‌هاي اشغالگر بتوانند نقش فرشته نجات كشور عراق را بازي كنند. اين راهبرد آمريكايي‌ها سابقه تاريخي هم دارد. آمريكا در قالب جنگ با تروريسم، از يك‌سو گروه‌هاي تروريستي همچون القاعده را ايجاد كرده و از سوي ديگر به طور ظاهري به نجات كشورهايي مي‌آيد كه هدف حملات تروريستي القاعده قرار گرفته‌اند.
تمامي اين راهبرد، براي توجيه دخالت آمريكا در كشورهاي مدنظر است. آمريكا از گروه داعش به عنوان ابزاري براي اجراي پروژه تشكيل يك كشور اسلامي سني استفاده مي‌كند.با تداوم حمايت‌هاي پشت‌پرده از داعش و مخالفت‌هاي ظاهري با آن، آمريكا به ديگر اهداف خود كه تضعيف عراق و جنبش مقاومت آن است، نيز مي‌رسد. تشكيل يك خلافت اسلامي، به طور پنهاني از سوي سازمان جاسوسي آمريكا سيا و سازمان‌هاي امنيتي عربستان، قطر، تركيه و رژيم صهيونيستي حمايت مي‌شود.
چاسودوفسكي معتقد است بر خلاف آن چه كه رسانه‌هاي غربي تلاش دارند وضعيت عراق را جنگ داخلي يا فرقه‌اي ميان اهل سنت و اهل تشيع جلوه دهند، اين آمريكا است كه در پشت‌صحنه طراحي وضعيت ناآرام عراق است.

بهره‌برداري رژيم صهيونيستي از بحران عراق:
با شروع حملات داعش در خاک عراق، بحران عراق در صدر اخبار قرار گرفت، به طوري ‌که همه خبرهاي ديگر را تحت‌الشعاع خود قرارداد.
رژيم صهيونيستي از اين شرايط بهره‌گيري کرد و حملات خود به فلسطينيان در کرانه باختري و نوار غزه را افزايش داد. نتانياهو از فرصت به دست آمده با تهاجم داعش در عراق بهره‌گيري مي‌کند و با ادامه شهرک‌سازي‌ها همراه با ويراني روستاهاي فلسطينيان، تهاجم نظامي سازمان يافته را عليه آنها ادامه مي‌دهد.
«نتانياهو» از هجوم تروريستي داعش - بعثي‌هاي صدام در راستاي سياست پايه‌اي صهيونيست‌ها در ايجاد هرج و مرج و بحران در محيط پيراموني خود و در داخل کشورهاي عربي - اسلامي، بهره‌گيري مي‌کند.
کارشناسان معتقدند؛اين سياست درسوريه سه سال آتش جنگ داخلي را شعله‌ور نگهداشت. سه کشور عربي اردن، لبنان و عراق در همسايگي سوريه را تأثيرپذير از بحران سوريه کرد. اسرائيلي‌ها بهره بسيار از بحران و جنگ داخلي در سوريه بردند. به‌طوري‌که عقبه سياسي - عربي فلسطينيان را ضعيف کردند و شکستند. اسرائيلي‌ها در استراتژي سياسي خود به دنبال عراق ضعيف هستند و قدرتمندي اين کشور را بر نمي‌تابند.

نگاه مقام معظم رهبري به حوادث منطقه و عراق:
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي روز شنبه مورخ ۷ تير ماه ۱۳۹۳ در ديدار خانواده‌هاي معظم شهيدان هفتم تير، با اشاره به حوادث منطقه از جمله عراق تصريح کردند: آنچه در عراق مي‌گذرد، جنگ «تروريسم و دلبستگان به غرب» با «مخالفان تروريسم و طرفداران استقلال ملت‌ها» است.
مقام معظم رهبري تأکيد کردند: دشمنان اسلام امروز برروي ايجاد جنگ‌هاي داخلي ميان ملت‌ها سرمايه‌گذاري کرده‌اند تا مردم را با عناوين قومي و مذهبي به جان يکديگر بيندازند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، تبليغات مستکبران را درباره حوادث عراق و برخي کشورها، نشان‌دهنده اميد بستن آنها به ايجاد جنگ شيعه و سني خواندند و افزودند: در عراق، دنباله‌ها و تفاله‌هاي رژيم صدام به همراه عده‌اي انسان‌هاي «غافل، جاهل و دور از فهم و معنويت»، دست به جنايت مي‌زنند و دشمنان اين حوادث را جنگ شيعه و سني مي‌نامند اما اين فقط يک آرزوست.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، افزودند: آنها به دروغ حوادث عراق را جنگ شيعه و سني مي‌نامند اما اين جنگ، جنگ تروريسم با مخالفان تروريسم، جنگ دلبستگان به اهداف آمريکا و غرب با طرفداران استقلال ملت‌ها و جنگ انسانيت با بربريت و وحشي‌گري است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش دشمنان اسلام براي تکرار حوادث عراق در برخي کشورهاي ديگر تاکيد کردند: ملت‌ها بايد هوشيارانه اين تحرکات را زيرنظر داشته باشند و بدانند دشمن براي از بين بردن استقلال و عزت مسلمانان، از هيچ کاري ابا ندارد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رها شدن از «دغدغه بيداري اسلامي و نهضت دنياي اسلام» را علت اصلي تلاش جبهه استکبار براي راه‌اندازي جنگ شيعه و سني خواندند و در تبيين راه‌هاي مقابله اساسي با دشمنان، مردم‌سالاري اسلامي را نسخه‌اي شفابخش و بي‌بديل برشمردند.

کد مطلب: 88134
, مولف : اسد الله افشار
 
Share/Save/Bookmark