میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۰
 
 
مدير قرب قائم قرارگاه خاتم‌الانبيا خبر داد امضاي تفاهمنامه قرارگاه خاتم‌الانبيا با تشكل‌هاي پيمانكاري
مدير قرب قائم قرارگاه خاتم‌الانبيا خبر داد 
امضاي تفاهمنامه قرارگاه خاتم‌الانبيا با تشكل‌هاي پيمانكاري
 
مدير قرب قائم قرارگاه خاتم‌الانبياء‌ گفت: پيش از اين يك نگاه منفي به قرارگاه درباره تنگ كردن جاي پيمانكاران وجود داشت اما با تعامل نزديك با سنديكاهاي پيمانكاري تفاهمنامه‌اي را در 6 بند با آنها امضا كرديم.
به گزارش فارس، عباس ابوالحسني در دومين همايش ارتقاء توان داخلي اظهار داشت: كشور ما بسيار غني و بازار مصرف 75 ميليوني، منابع انساني قوي و قوانين داراي جهت‌گيري‌هاي تكميلي خوب دارد كه اين مسائل در جهت توسعه پايدار كشور مي‌تواند بسيار راهگشا باشد.
وي افزود: همچنين كشور ما پيشينه درخشاني دارد چنانكه سابقه 3 هزار ساله در احداث قنوات و مسيرهاي انتقال و توزيع آب داريم. همچنين بناهاي عظيم معماري و مهندسي سد‌هاي اخير نيز از جمله افتخارات تاريخي كشور محسوب مي‌شود.
فرمانده قرب قائم قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء اضافه كرد: در عين حال در 3 دهه گذشته انقلابي در صنايع مختلف اتفاق افتاده چنانكه در صنعت برق، آب احداث سدهاي عظيم و نيروگاه‌ها شاهد تحولاتي چشمگير بوده‌ايم.
ابوالحسني اظهار داشت: در عين حال در صنعت نفت پيش از انقلاب امكان ورود نداشتيم اما در حال حاضر در توسعه ميادين نفت و گاز و صنايع بالادستي و پايين‌دستي نفت موفقيت‌هاي چشمگيري داشتيم.
وي تصريح كرد: در صنعت حمل و نقل و ديگر موارد نيز مي‌توان چنين افتخاراتي را برشمرد اما آيا اينها كفايت مي‌كند؟
وي تأكيد كرد: قطعا استعدادهاي ما بيش از اين حد است و طبق دستور و آيه صريح قرآن بايد در آباداني و عمران كشور تلاش كنيم.
وي در ادامه گفت: چرا بايد متوسط هزينه و زمان اجراي پروژه‌ها در كشور ما 2.5 تا 3 برابر حد استاندارد باشد؟ ملاك موفقيت پروژه‌هايي كه طبق استانداردها اجرا شده است چه بوده است؟ آيا مشكل تنها پيمانكاران است و مشكل در قوانين و مقررات يا تأمين مالي پروژه‌ها وجود ندارد؟
فرمانده قرب قائم با تأكيد بر اينكه جايي بايد به اين مسائل بپردازيم اضافه كرد: مطالعات بعضي از پروژه‌ها در فازهاي صفر و يك ناقص است و اگر نياز به تغييري وجود داشته باشد در برابر آن مقاومت جدي ديده مي‌شود.
وي تصريح كرد: مدتهاست درگير اين پرسش هستيم كه پروژه‌ها بايد دو عاملي اجرا شوند يا 3 عاملي، چنانكه حتي مشاوران در مورد موكت كارگاه نظر مي‌دهند كه نشان مي‌دهد ما تجربيات كافي در اين خصوص نداريم.
ابوالحسني افزود: در كشور از مهندسي ارزشي زياد صحبت مي‌شود اما زماني كه به مشاور يا كارفرما پيشنهادي در اين ارائه مي‌كنيم نمي‌پذيرند.
وي صداقت بين كارفرما و پيمانكار را از جمله مشكلات موجود دانست و گفت: براي هر مشكلي بايد به قوانين رجوع شود و به همين دليل يكي از مشكلات ما همين عدم اعتماد است و شايد قوانين و مقررات دست و پاگير باعث اين عدم اعتماد كارفرما به پيمانكار باشد.
فرمانده قرب قائم افزود: در پروژه‌ها عمده ريسك به پيمانكار واگذار مي‌شود چنانكه پيمانكاران در مواردي بيش از 3 هزار ميليارد تومان از دولت طلبكار مي‌شوند.
وي با تأكيد بر اينكه تا جاي ممكن تصدي‌گري دولت بايد كاهش يافته و مشاركت بخش خصوصي بيشتر شود، اضافه كرد: براي انجام پروژه‌هاي بزرگ و ملي كشور بايد سرمايه‌گذاري لازم جذب شود و اگر مشكلات قانوني در اين خصوص وجود دارد بايد در چنين نشست‌هايي به آن پرداخته شود.
ابوالحسني اظهار داشت: هنوز بين مراكز علمي، تحقيقاتي و دانشگاهي باز هم فاصله قابل توجهي وجود دارد كه بايد براي آن فكري كرد.
وي در ادامه گفت: قبلا يك نگاه منفي به قرارگاه خاتم‌الانبياء درباره تنگ كردن جاي پيمانكاران وجود داشت اما منشور و اساسنامه ما بازنگري شد و تعامل نزديكي با سنديكاهاي پيمانكاري برقرار شد كه منجر به امضاي تفاهمنامه‌اي در 6 بند شد.
ابوالحسني تصريح كرد: ما مي‌توانيم تعامل بين دولت و پيمانكاران كوچكي كه توان اجراي پروژه‌هاي بزرگ را ندارند برقرار كنيم.
وي تبيين الزامات سند چشم‌انداز در دوره زماني مشخص، ارزيابي توان كيفي و كمي پيمانكاران بخش خصوصي و تقويت و توسعه دانش تخصصي پيمانكاران موجود را از جمله بندهاي اين توافقنامه اعلام كرد.
وي افزود: همفكري و تبادل نظر در نحوه شكل‌گيري سازمان‌هاي پيمانكاري براي اجراي پروژه‌هاي بزرگ و رفع تدريجي وابستگي به شركت‌هاي خارجي يكي ديگر از بندهاي اين تفاهمنامه است.
وي همچنين به همفكري و تبادل نظر به منظور تقويت نقش تشكل‌هاي صنعتي و حرفه‌اي و همكاري و تبادل نظر در مديريت سرمايه و جذب منابع مورد نياز پروژه‌ها به عنوان ديگر بندهاي تفاهمنامه اشاره كرد.
فرمانده قرب قائم قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء در انتها تأكيد كرد: به جاي رقابت در پروژه‌هاي كوچك با ورود به پروژه‌هايي كه روي زمين مانده مانند مخازن مشترك نفت و گاز مي‌توان اين تعامل را تقويت كرد.
کد مطلب: 59424
 
Share/Save/Bookmark