میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
روسیه، چین و کره شمالی برای ایالات متحده خط و نشان کشیدند
یک‌جانبه‌گرایی آمریکایی بر لبه پرتگاه
یک‌جانبه‌گرایی آمریکایی بر لبه پرتگاه
 

آمریکا در حالی همچنان ادعای برتری جهانی و یک جانبه‌گرایی سر می‌دهد که مخالفت‌ها و مقابله با این سیاست‌هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد چنانکه در کنار مقاومت ایران و جبهه مقاومت غرب آسیا در برابر آمریکا، روسیه، کره شمالی و چین نیز درباره مداخلات و یک‌جانبه‌گرایی به آمریکا هشدار و برپاسخگویی به این رفتارها تاکید کردند.
این روزها جهان بر اصل مقابله با یک جانبه گرایی آمریکایی تاکید دارد چنانکه رئیس جمهور روسیه با تاکید بر انجام مذاکرات فوری حول محور کنترل تسلیحات به دنبال پایان پیمان INF، تأکید کرد: اگر آمریکا موشک‌های میانبرد جدید مستقر کند ما نیز همین کار را می‌کنیم. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این اظهارات را پس از انقضای پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد (INF) مطرح کرد؛ پیمانی که روز جمعه به دنبال اطلاعیه آمریکا مبنی بر اینکه قصد دارد تسلیحاتی را که قبلا بر اساس مفاد پیمان INF ممنوع اعلام شده بود، آزمایش و مستقر کند، منقضی شد.
واشنگتن اعلام کرد از این پیمان خارج می‌شود چرا که روسیه مفاد این پیمان را نقض کرده است. این در حالی است که مسکو هر گونه نقض مفاد این پیمان را رد می‌کند. پوتین ضمن محکوم کردن خروج آمریکا از پیمان INF آن هم به شیوه‌ای "یک جانبه" و "با دلایل بعید و غیرمتقاعدکننده" گفت: این اقدام واشنگتن به طور جدی به وضعیت ناآرامی در جهان دامن می‌زند و خطرات اساسی و مهمی را برای همگان به وجود می‌آورد.وی در بیانیه‌ای گفت: روسیه با دقت اقدامات واشنگتن را زیر نظر دارد و اگر ببیند آمریکا در حال ساخت و استقرار موشک‌های میانبرد جدید است مسکو نیز واکنش متقابل نشان خواهد داد. پوتین گفت: اگر ما اطلاعات معتبری دریافت کنیم دال بر اینکه آمریکا توسعه چنین موشک‌هایی را تکمیل کرده و محصول سیستم‌های مربوطه را پرتاب کرده، روسیه مجبور خواهد شد تا موشک‌های مشابهی را تولید کند. در خط و نشانی دیگر برای آمریکا رئیس کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه تأکید کرد که اقدام آمریکا در مسدود کردن دارایی‌های دولت ونزوئلا در تضاد با قوانین بین‌المللی است. رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای خلع رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا از قدرت، تمامی دارایی‌های دولت «کاراکاس» در آمریکا را مسدود کرد. بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در لیمای پرو گفت که واشنگتن مخالف انتخابات جدید در ونزوئلا با وجود حضور مادورو در قدرت است.
از سوی دیگر مقامات وزارت خارجه چین هشدار دادند در صورتیکه آمریکا وعده خود برای استقرار فوری موشک‌های میان‌برد در آسیا را عملی کند، با آن به مقابله خواهند پرداخت. ، «فو کانگ» مدیرکل دپارتمان کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین در جمع خبرنگاران تصریح کرد که اگر آمریکا وعده خودرا برای استقرار موشک‌های میان‌برد سطح به هوا در آسیا در آینده نزدیک عملی کند، پکن «اقدامات متقابلی» را در پیش خواهد گرفت. از طرف دیگر، «هوا چونینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در این خصوص اعلام کرد که این طرح‌های آمریکا، «به شدت توازن و ثبات راهبردی جهانی را تضعیف می‌کند و همچنین صلح و امنیت را در منطقه آسیا و اقیانوسیه تهدید می‌کند». وی از واشنگتن خواست تا «خویشتنداری در پیش بگیرد و از اقداماتی دوری کند که منافع امنیتی کشورهای دیگر را تضعیف می‌کند». همچنین پکن به آمریکا در خصوص تبانی با جدایی‌طلبان هنگ‌کنگ هشدار داد و گفت این شهر متعلق به چین است و هر اقدامی در جهت تضعیف حاکمیت آن با پاسخی قاطع روبرو خواهد شد. لازم به ذکر است تداوم جنگ تجاری آمریکا با چین و اقدام شب گذشته واشنگتن در متهم کردن پکن به دستکاری ارزش یوآن موجب شده تا بورس های آمریکا بدترین رکورد خود را در یک سال اخیر تجربه کنند. واحد پول چین اکنون با ۱.۴ درصد کاهش از هفت یوان در برابر یک دلار فرا رفته‌است. اما کار در اینجا پایان نیافت و پکن اعلام کرده‌است خرید فرآورده‌های کشاورزی از ایالات متحده را متوقف می‌کند. وزارت خزانه‌داری آمریکا،‌چین را در لیست کشورهایی که اقدام به تعدیل ارزش واحد پولی خود می‌کنند قرار داد. از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه کره شمالی هشدار داد، اگر سئول و واشنگتن به هشدارهای پی در پی این کشور بی‌اعتنایی کنند، باید هزینه سنگینی بپردازند. یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه کره شمالی در واکنش به رزمایش مشترک کره جنوبی-آمریکا و استفاده آنها از تسلیحات فناوری برتر هشدار داد در صورتیکه واشنگتن و سئول به هشدارهای مکرر کره شمالی بی‌اعتنایی کنند، « آنها را متحمل هزینه سنگینی خواهیم کرد». بنا به گزارش رویترز، کره شمالی اعلام کرده است که همچنان به دیپلماسی متعهد است و تا پایان سال منتظر نرم شدن سیاست تحریم‌ و فشار سیاسی واشنگتن علیه پیونگ‌یانگ می‌ماند. وزیر دفاع آمریکا ضمن تأکید بر اینکه کشورش قصد واکنش تند به آزمایشات موشکی اخیر کره شمالی را ندارد، گفت که واشنگتن در نظر دارد همچنان باب مذاکره با «پیونگ‌یانگ» را باز نگه دارد.

کد مطلب: 110248
 
Share/Save/Bookmark