میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
انفجار خونین منطقه دیپلماتیک کابل

حضور نیروهای خارجی در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد چنانکه «نصرت رحیمی» سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد در حمله انتحاری در منطقه دیپلماتیک کابل، ۱۶ نفر کشته و ۱۱۹ نفر دیگر نیز زخمی شدند.
پس از وقوع این حمله انتحاری، بلافاصله نیروهای ویژه پلیس در منطقه حضور یافته و ۵ تن از اعضای طالبان را که در این منطقه مخفی و قصد حمله به کارکنان منطقه گرین ویلج (منطقه سبز کابل) را داشتند از پای در آوردند. سخنگوی وزارت کشور افغانستان تاکید کرد در این حادثه ۴۰۰ نفر توسط نیروهای امنیتی از منطقه نجات داده شدند. گروه طالبان نیز این حمله را برعهده گرفته است.بر اساس گزارش‌ها، شدت انفجار به حدی بود که صدای آن در بیشتر بخش‌های پایتخت شنیده شده و شیشه‌های ساختمان‌ها تا چند کیلومتری محل رویداد فرو ریخت. همچنین شدت انفجار به حدی بود که ده‌ها منزل مسکونی نیر تخریب شد. شاهدان نیز گفتند که صدای تیراندازی در این منطقه شنیده می‌شد و نیروهای ویژه‌ پلیس منطقه را برای عبور و مرور تا چندین ساعت بسته بودند. این در حالی است که در بیست و چهارم دی ماه سال گذشته نیز به این منطقه با یک خودروی بمب‌گذاری شده حمله شده بود که در اثر آن، چهار تن کشته و بیش از نود تن دیگر زخمی شده بودند. این در حالی است که طی هفته گذشته طالبان همزمان با احتمال توافق با آمریکا حملات خود را در سرتاسر افغانستان تشدید کرده و به چندین شهر این کشور از جمله قندوز و بغلان حمله کردند که با مقاومت نیروهای امنیتی مواجه شدند. «زلمی خلیلزاد» نماینده دولت آمریکا در امور افغانستان اعلام کرده است که طی ماه های آینده و به صورت مشروط واشنگتن ۵ پایگاه نظامی خود را از افغانستان خارج خواهد کرد.
در این میان نیویورک تایمز از بررسی طرح جایگزینی ارتش آمریکا با شبه‌نظامیان تحت فرماندهی «سیا» در افغانستان خبر داده است. برخی از مشاوران ارشد کاخ سفید پیشنهاد کرده اند در صورت آغاز عملیات خروج نیرو‌های بین المللی از افغانستان، حضور عوامل جاسوسی سیا در این کشور به صورت مخفیانه گسترش یابد ولی مخالفت مسئولان سیا و برخی از مقامات نظامی آمریکا با این پیشنهاد، مباحثاتی را در دولت برانگیخته که ممکن است روند مذاکرات با طالبان را به منظور پایان دادن به جنگ به مراتب پیچیده‌تر سازد. در شرایطی که نظامیان آمریکایی خود را برای ترک افغانستان آماده می‌کنند، برخی از مقامات دولت آمریکا در چارچوب سیاستی تضمینی، خواستار استقرار نیرو‌های شبه نظامی تحت حمایت سیا در افغانستان در چارچوب بخشی از نیروی مبارزه با تروریسم برای جلوگیری از ظهور مجدد داعش یا القاعده در این کشور هستند.

کد مطلب: 110644
 
Share/Save/Bookmark