میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۹
 
 
تظاهرات استقلال اسکاتلند از بریتانیا

همزمان با تشدید چالشهای اقتصادی انگلیس، بیش از صد هزار نفر از حامیان برگزاری دومین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در »ادینبرو« راهپیمایی برگزار کردند.
با برگزاری این راهپیمایی، فشارها بر «نیکولا استرجون» رهبر حزب ملی اسکاتلند برای تعیین زمان برگزاری همه‌پرسی دوم استقلال از بریتانیا افزایش یافته است. برگزارکنندگان این راهپیمایی میگویند بیش از صدهزار نفر در این تظاهرات حضور داشتند و آن را بزرگترین و برجسته‌ترین تظاهرات تاریخی برای استقلال اسکاتلند نامیدند.
این تظاهرات یک روز قبل از آغاز همایش سالیانه حزب ملی اسکاتلند برگزار شد و «کیت براون» معاون رهبر حزب ملی اسکاتلند در این تظاهرات حضور داشت. اولین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا سال ۲۰۱۴ برگزار شد اما اکثر شرکت‌کنندگان رای به عدم استقلال داده بودند. طی دو سال اخیر و بعد از برگزاری همه‌پرسی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) تمایل استقلال طلبی از لندن در کشورهای تفویض اختیار شده از جمله اسکاتلند و ایرلندشمالی افزایش یافته است. به ویژه اینکه روند خروج لندن از اتحادیه اروپا به بن بست رسیده و علاوه بر مخالفان داخلی در این کشور کشورهای اتحادیه اروپا نیز با استراتژی این کشور در این زمینه شدیدا مخالف هستند.
حزب ناسیونال اسکاتلندی (SNP) که حامی جدایی اسکاتلند از انگلیس است، نزدیک به نیمی از کرسی‌های پارلمان را در دست دارد. در مقابل گروهی نیز با در دست داشتن پرچم‌های بریتانیا مخالفت خود را با هر گونه جدایی اعلام کردند.
در حالیکه بسیاری از اسکاتلندی‌ها در رای‌گیری ۲۰۱۶ به ماندن در اتحادیه اروپا، رای داده بودند اما در کل بریتانیا به خروج از این اتحادیه رای داد.بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که میزان حمایت از استقلال اسکاتلند در حدود ۴۵ درصد است. سال ۲۰۱۴ اسکاتلندی‌ها در یک رفراندوم با ۵۵ درصد مقابل ۴۵ درصد رای با استقلال از بریتانیا مخالفت کردند. پیشتر یکی از مقامات ارشد حزب ناسیونال اسکاتلندی تاکید کرد: اس‌ان‌پی معتقد است که این مردم اسکاتلند هستند که حق دارند درباره آینده خودشان تصمیم بگیرند، نه ترزا می (نخست وزیر انگلیس).
در ادامه مقابله اسکاتلند با انگلیس وزیر اول اسکاتلند انتظار دارد حزبش به طرح بریگزیت دولت انگلیس در شکل فعلی آن رای منفی بدهد. نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند گفت نمی‌تواند توقع داشته باشد قانونگذاران حزب او موسوم به حزب ملی اسکاتلند (SNP) به نفع تصویب توافق مربوط به بریگزیت در فرمت فعلی آن به هنگام ارائه به پارلمان رای بدهند.
استورجن به بی.بی.سی گفت که فکر می‌کند ترزا می، نخست وزیر انگلیس به یک توافق "سر هم بندی شده" برای خروج از اتحادیه اروپا دست یابد و پارلمان انگلیس هم مجبور شود به شکل سرسری بدون اعلام جزئیات توافق آن را تصویب کند از نظر او چنین نتیجه‌ای غیرقابل قبول است.
این وزیر اسکاتلندی اظهار داشت که هر گونه مطالبه برای دومین همه پرسی استقلال در اسکاتلند منوط به مشخص شدن نتیجه مذاکرات ترزا می با اتحادیه اروپا است و در صورتیکه بریگزیت به تشویش بیشتر منجر شود زمینه برای برگزاری همه پرسی دوم استقلال در اسکاتلند هموارتر و میل به استقلال در اسکاتلند تقویت می‌شود.
لازم به ذکر است مسئله برگزیت اکنون به یکی از چالشهای اصلی دولتمردان انگلیس موضوع برگزیت است که زمینه ساز تنش میان دولتمردان نیز شده بگونه‌ای که حتی برکناری ترزا می نخست وزیر را نیز در اذهان تداعی کرده است. برخی ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که برگزیت مولفه‌ای برای به چالش کشاندن وضعیت درونی و بیرونی انگلیس است که نشات گرفته از ساختار نابسامان اقتصادی و سیاسی این کشور است.

کد مطلب: 106333
 
Share/Save/Bookmark