میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
روحانی در صحن علنی مجلس:
می‌دانیم مردم در سختی هستند و قدرت خریدشان کاهش یافته است
می‌دانیم مردم در سختی هستند و قدرت خریدشان کاهش یافته است
 

رئیس‌جمهور گفت: دشمنان ما، آمریکا و رژیم صهیونیستی فکر می‌کردند با تحریم شدید، ملت ایران ملت را از ساخت کشور و دولت را از اجرای قانون و بودجه ناتوان خواهند ساخت ولی تا امروز ناامید شدند و در آینده هم همینطور خواهد بود.
حسن روحانی رئیس‌جمهور، پس از آنکه لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را تقدیم مجلس کرد در دفاع از لایحه دولت گفت: همزمانی تقدیم این لایحه را با ایام شعف ملت ایران و نمایندگان برای حضور در انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با حضور پرشور مردم بهترین‌ها برای مجلس شورای اسلامی توسط ملت شریف ایران انتخاب شود و مجلس یازدهم همانند مجالس گذشته بتواند مسیر و راه خود را که قرآن کریم مشخص کرده«وَأَمْرُهُمْ شُورَى بيْنَهُمْ» عملیاتی کند. نمایندگان مجلس میراث‌دار شخصیت‌هایی مانند شهید مدرس، آیت‌الله عاشمی رفسنجانی و شهدای عزیز مجلس شورای اسلامی و خادمانی که در این ۱۰ دوره خدمت گرده‌اند خواهند بود.
وی افزود: مطالب درباره بودجه سال ۹۹ را از اینجا آغاز می‌کنم که سال گذشته که در محضر شما بودم و بودجه سال ۹۸ تقدیم شد، ما در سخت‌ترین شرایط تحریم بودیم؛ در محضر شما وعده دادیم دولت توان خود را بکار خواهد گرفت و کنار استواری ملت بزرگ ایران و ارکان دیگر نظام از جمله مجلس شورای اسلامی خواهد توانست بودجه را محقق کند و تا امروز چنین بوده است. تقریبا ۹ ماه از سال ۹۸ گذشته و بودجه‌های جاری به‌موقع پرداخت شده و بودجه عمرانی نیز تاکنون ۳۴ هزار میلیارد تومان پرداخت شده و طرح‌های مهم و اساسی که مدنظر دولت بوده یا افتتاح شده و یا تا پایان سال ان‌شالله افتتاح خواهد شد.
وی ادامه داد: در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی را اختصاص دادیم و همچنین برای بودجه سال ۹۹ بازهم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص دادیم. طرح‌های مختلفی در این زمینه وجود داشت که برای رفاه مردم و اینکه مشکلات معیشتی کاهش یابد ولی می‌دانید ارز چندنرخی چه کار سختی است ولی دولت این را تحمل می‌کند تا مردم در فشار نباشند، پس ارز خصیص یافته برای کالاهای اساسی همانند امسال، ارز ۴۲۰۰ تومانی خواهد بود. کالاهای غیر اساسی نیز با ارز نیمایی خواهد بود که در این بودجه قیمت ارز نیمایی را ۸۵۰۰ تومان مدنظر قرار دادیم و تلاش می‌کنیم معیشت مردم در سختی نباشد.می‌کوشیم حقوق و مستمری افرادی که در جامعه آسیب‌پذیرتر هستند را به مقداری که در توان دولت است را افزایش دهیم. در دو هفته اخیر ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای کمک به معلولین علاوه بر آنچه در سال‌های پیش پرداخت میشده اختصاص دادیم. درباره مستمری‌بگیران شرایط به‌گونه‌ای است که نسبت به دو سال اخیر بیش از ۲ برابر افزوده شده و در سال آینده حقوق ثابت کارمندان و کارگران ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و این یعنی اقشاری که تحت فشار هستند فشار کمتری را تحمل کنند. تلاش ما این بوده به کسانی که مشکلات بیشتری دارند کمک معیشتی هم در ماه‌های باقی‌مانده سال جاری پرداخت شود که شامل ۶۰ میلیون نفر از اعضای خانواده عزیز ایران هستند می‌شود و ممکن است در اثر درخواست مردم بر این مقدار افزوده شود ولی ما این را اجرا می‌کنیم چون مردم عزیز ما در فشار کمتری قرار بگیرند و این روند در سال ۹۹ هم ادامه خواهد یافت.
روحانی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت: به نمایندگان می‌گویم که مبنای بودجه ما طبق فشار حداکثری و ادامه تحریم‌هاست و به این معنا نیست که دولت قدم‌های دیگری را برندارد ولی مبنا بر این است و طبق این موضوع، بودجه سال ۹۹ را طراحی کردیم. ضمن اینکه خبر می‌دهم که روابط اقتصادی ما با کشورهای همسایه و چند کشور غیر همسایه در ماه‌های اخیر روند بهتری را طی می‌کند و امیدواریم سال آینده شرایط بهتری با این کشورها داشته باشیم و صادرات ما با ورود موقت در اتحادیه اوراسیا رونق بیشتری خواهد یافت. ورود ما به این اتحادیه یعنی صادرات ما یا بدون تعرف و یا با تعرفه کم انجام می‌شود و ما کار همین را با ترکیه به نحوی دیگر و با کشور آذربایجان نیز اجرا می‌کنیم.
وی ادامه داد: آنچه در سرمایه‌گذاری مدنظر ما بوده این است که از ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روسیه در ایران که ۲ میلیارد آن تاکنون نهایی شده، امیدواریم ۵ میلیارد دلار سرمایه در سال آتی وارد کشور شود و با کشورهای دیگر مشابه این را داریم. شرایط اقتصاد ما به گونه‌ای است که اقتصاد ما بهتر خواهد بود و تلاش می‌کنیم شرایط طوری نباشد که مردم در فشار باشند و هرچه به دست آوردیم در سایه حمایت مجلس شورای اسلامی، هدایت‌های مقام معظم رهبری و حضور مردم در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی بوده است.
رئیس‌جمهور گفت: سعی می‌کنیم شبکه ملی اطلاعات داخلی به ‌گونه‌ای تقویت شود که رفع نیازمندی‌های مردم نیازی به خارج نداشته باشد و اخیرا هم مقام معظم رهبری دستوری در این زمینه دادند که در شورای عالی فضای مجازی آن را دنبال می‌کنیم.
روحانی اظهار داشت: حقوق و مزایای کارکنان و بازنشتگان در سال آینده ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و همچنین همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ادامه خواهد یافت. مبارزه با فقر مطلق به عنوان مسئله‌ای مهم دنبال می‌شود و اعتبار لازم برای ریشه‌کنی آن در نظر گرفته شده است. همچنین برای رتبه‌بندی معلمان پیش بینی کرده‌ایم.

کد مطلب: 111931
 
Share/Save/Bookmark