میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
ارزیابی صدرالحسینی از پیام عراقچی به اروپایی‌ها
برجام برای ملت ایران سودآوری نداشته است
برجام برای ملت ایران سودآوری نداشته است
 

صدرالحسینی معتقد است؛ نماینده ارشد جمهوری اسلامی در پرونده هسته‌ای این پیام را طرف‌های اروپایی ارسال نمود که برجام نافرجام شده است و ملت ایران نتوانسته منافعی از این توافق کسب کند؛ این جمله کلیدی معاون وزیر خارجه تکلیف مردم ایران و دولتمردان غربی را روشن نمود و به همه خوش بینان به توافق نامه برجام عدم سود آوری این توافق برای دولت و ملت را آشکار و اثبات نمود اروپایی‌ها نیز مانند آمریکا بی‌تعهد است و به تعهدات خود دریک بازی برد- برد عمل نمی‌نماید.
اخیرا معاون سیاسی وزیر خارجه پس از رایزنی دوجانبه با همتای چینی در نشست خبری مشترک برجام را یک دستاورد دیپلماسی بین‌المللی خواند که کشورهای جهان نسبت به رعایت و حفظ آن مسئولیت دارند.
سیدعباس عراقچی افزود: برجام یک توافق منطبق با شورای امنیت است و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این توافق بین‌المللی را تصویب کرده است.
عراقچی تصمیم آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل برای خروج از این توافق بین‌المللی را نقض مصوبه شورای امنیت برشمرد.
معاون سیاسی وزیر خارجه ایران همچنین گفت: کاهش تعهدات ایران در قالب برجام به معنای خروج از این توافق نیست، بلکه نجات این توافق است و بر اساس ماده ۳۶ این توافق، طرف‌ها توانایی سازماندهی ساز و کار حل اختلافات برای چنین مسائلی را دارند. وی همچنین یادآور شد: علیرغم خروج آمریکا از برجام و عدم تامین منافع ایران به دلیل اجرای این توافق، ایران قبل از اینکه کاهش تعهدات خود را در برجام آغاز کند به مدت یک سال در برجام باقی ماند.
پیشتر نیز راقچی در مصاحبه با پایگاه خبری ان‌.آر‌.سی. هلند درباره شرایط فعلی برجام گفت: برجام اکنون در شرایطی شبیه مراقبت ویژه به‌سر می‌برد. ایران تاکنون هزینه‌های خود ذیل برجام را پرداخته و اکنون نوبت طرف‌های دیگر برجام است که این کار را انجام دهند. ما قبول کردیم که برنامه هسته‌ای خود را محدود کنیم، اما به‌عوض هدف فشار حداکثری آمریکا قرار گرفتیم، در این شرایط طرف‌های دیگر برجام باید راهکارهای عملی برای رهایی ایران از تحریم‌ها بیندیشند. وی افزود: کشورهای اروپایی می‌گویند که می‌خواهند برجام را حفظ کنند، اما آنها تاکنون نشان داده‌اند که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند در برابر تسلط آمریکا بر نظام مالی اروپا مقاومت کنند.
عراقچی ادامه داد در اینجا می‌خواهم تأکید کنم که یکی از درس‌هایی که ما از مسائل اخیر پیرامون برجام گرفتیم این است که نتیجه این توافق و پایبندی به آن، اعمال تحریم‌های جدید است. اگر قرار است که اوضاع همچنان این‌گونه باشد، شاید ما نیز مجبور به تغییر رویه شویم. در مورد اینکه رویه ما به‌چه‌صورت تغییر خواهد کرد فعلاً نمی‌توانم بگویم. درس دیگری که گرفتیم این است که مقاومت بیش از تمایل به همکاری جواب می‌دهد.

پیام عراقچی به دولتمردان اروپایی
در همین رابطه دکتر سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی در خصوص اظهارات اخیر آقای عراقچی گفت: با توجه به اینکه روزشمار بازگشت به شرایط قبل از برجام با سرعت هرچه تمام تر پیش می‌رود اظهارنظرهایی گوناگون بیان می‌گردد، آخرین اظهار نظر معاون سیاسی وزیر خارجه برای تحلیلگران سیاسی بسیار جالب و بسیار شگفت انگیز جلوه نمود؛ معاون محترم سیاسی وزارت خارجه دو روز پیش اعلام نمود در هلند هرچه قدر برای انجام توافق برجام صبر کردیم خسارات بیشتری به ایران وارد شد؛ این جمله کلیدی نشان از بی‌تعهدی آمریکا و کشورهای اروپایی عضو برجام به شما می‌رود.
وی افزود: در حقیقت این جمله بسیار مهم که با واقعیت‌های موجود نیز کاملا تطبیق دارد نشانه بصیرتی عمیق از دشمن نشانی آقای عراقچی دارد؛ در واقع معاون سیاسی وزارت خارجه در حال آماده کردن اذهان کشورهای اروپایی برای برداشتن گام پنجم جمهوری اسلامی ایران در بازگشت شرایط قبل از توافق برجام می‌باشد.
به باور صدرالحسینی؛ در واقع نماینده ارشد جمهوری اسلامی در پرونده هسته‌ای این پیام را طرف‌های اروپایی ارسال نمود که برجام نافرجام شده است و ملت ایران نتوانسته منافعی از این توافق کسب کند؛ این جمله کلیدی معاون وزیر خارجه تکلیف مردم ایران و دولتمردان غربی را روشن نمود و به همه خوش بینان به توافق نامه برجام عدم سود آوری این توافق برای دولت و ملت را آشکار کرده و اثبات نمود اروپایی‌ها نیز مانند آمریکا بی‌تعهد است و به تعهدات خود دریک بازی برد- برد عمل نمی‌نماید.
این استاد دانشگاه اظهارداشت: این جمله می‌تواند آب پاکی را بر روی دست تجار و صاحبان مشاغل و دانشمندان و صنعتگران که منتظر روی خوش اروپاییان بودند بریزد و کسانی که غیرت ملی دارند را هوشیار تر از قبل نموده و همه را به کار و تلاش بیشتر و بهره مندی افزون‌تر از سرمایه‌های داخلی بنماید.
وی خاطرنشان کرد: عدم انجام تعهدات اروپایی‌ها به تعهدات ۲۱گانه خود در توافق جدید آنان با ایران بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بر همگان آشکار شده است و باید با توجه به توان داخلی و امکانات موجود درکشور با تمام قدرت ضمن جلوگیری از اشرافیت و اصراف در مصرف راه پیشرفت و ترقی را با کمک نسل جوان تحصیلکرده که دارای انگیزه‌های انقلابی است بدون توجه به کارشکنی های نظام سلطه پیش برد.

کد مطلب: 111832
 
Share/Save/Bookmark