میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
بهانه‌ای به نام پناه‌جویان
افغانستان این روزها با تشدید بحران‌های امنیتی به یکی از کانون‌های محافل رسانه‌ای و سیاسی..

افغانستان این روزها با تشدید بحران‌های امنیتی به یکی از کانون‌های محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان مبدل شده است. نکته قابل توجه در باب تحولات این کشور آنکه، وزیر دفاع انگلیس گفته است نظامیان این کشور باید در افغانستان حضور داشته باشند تا پناه‌جویان افغانستانی به اروپا هجوم نیاورند. وزیر دفاع انگلیس هشدار داد، در صورتی که کشورهای غربی از جمله انگلیس، افغانستان را ترک کرده و به حال خود رها کنند چیزی حدود ۴۰ میلیون تن از افغانستان ممکن است به عنوان مهاجر رهسپار انگلیس و کشورهای اروپایی شوند. در باب این سخنان چند نکته قابل توجه است: این ادعا در حالی مطرح شده که انگلیس و آمریکا ۱۶ سال است در افغانستان حضور دارند و این یعنی شکست آنان در آنچه مبارزه با تروریسم می‌نامیدند.
مقابله با پناه‌جویان بهانه جدید انگلیس برای اشغال افغانستان و نظامی‌گری در جهان است در حالی که این حضور جز تشدید بحران نتیجه‌ای نداشته و این اصلی است که نهادهای جهانی نیز به آن اذعان دارند.
نقش انگلیس در ایجاد گروه‌های تروریستی در افغانستان و جهان و حتی نقش آنان در تولید و فروش مواد مخدر در افغانستان امری اثبات شده است. اسناد نشان می‌دهد انگلیس راسا در هلمند اقدام به تولید مواد مخدر می‌کند. نکته دیگر آنکه عملکرد منفی انگلیس در پذیرش پناه‌جویان و اعتراض‌های جهانی به آن بویژه اقدامش در پذیرش کودکان و اخراج والدینشان به پرونده‌ای حقوق بشری علیه این کشور است. با توجه به سابقه انگلیس علیه پناه‌جویان بویژه مسلمانان ادعای آنان مبنی بر حضور در افغانستان با محوریت پناه‌جویان ادعای واهی و توجیه دخالت در منطقه است که قطعا جز تشدید بحران نتیجه‌ای ندارد. نکته مهم آنکه وی ادعا دارد با حضور در افغانستان با ورود پناه‌جویان مقابله می‌شود و این بیان جزئی از کل مسئله پناه‌جویان است چرا که بحران‌سازی آمریکا و انگلیس در عراق، سوریه و لیبی و یمن زمینه‌ساز ایجاد میلیون‌ها پناه‌جو شده و حال انگلیس با نام افغانستان به پنهان‌سازی سایر ابعاد رفتارهای بحران‌ساز خود که زمینه‌ساز آواره شدن میلیون‌ها نفر شده می‌پردازد.
اگر انگلیس واقعا به دنبال مقابله با تروریسم و مسئله پناه‌جویان است از یک سو باید افغانستان را ترک و امور را به خود افغانستان واگذار نماید و از سوی دیگر باید به حمایت از تروریسم در عراق، سوریه و لیبی پایان داده و در نهایت دست از حمایت از سعودی در کشتار مردم یمن و رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین بردارد.
نکته بسیار مهم آنکه انگلیس به جرم بحران‌سازی در جهان و عامل آواره شدن میلیون‌ها نفر باید مجازات شود نه آنها با ادعای ناجی بودن، آزادی نظامی‌گری در جهان داشته باشد.

کد مطلب: 98593
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark