میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۳
 
 
پیام سفر سرلشکر باقری به سوریه
هشدار ایران به رژیم صهیونیستی
هشدار ایران به رژیم صهیونیستی
 

سفر سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به سوریه از جهت نظامی اهمیت راهبردی دارد.
پس از ترور شهید سرلشکر قاسم سلیمانی،‌آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که جمهوری اسلامی ایران با این اقدام خود را از منطقه بیرون خواهد کشید اما انتصاب بی درنگ سردار قاآنی به فرماندی سپاه قدس از سوی فرمانده کل قوا نشان داد که ایران به حمایت‌های خود از کشورهای دوست که روابط راهبردی دارند ادامه می‌دهد.
حملات هوایی ارتش رژیم صهیونیستی به سوریه و مواضع نیروهای مقاومت نیز گرچه افزایش یافته بود تا فشار حداکثری به ایران ادامه داشته باشد، اما جمهوری اسلامی میدان را خالی نکرد و بر مواضع خود ایستادگی کرد.
دمشق اکنون توانسته است با بهره گیری از توان داخلی و کمک‌های حامیان خود بخش‌های زیادی از خاک سوریه را از چنگ گروه‌های تروریستی تکفیری خارج کند، ‌تروریست‌هایی که از سوی آمریکا،‌ رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها حمایت می‌شوند.
اکنون که شرایط سوریه رو به عادی شدن پیش می‌رود،‌تقویت روابط نظامی و اقتصادی تهرانه و دمشق یکی از اولویت‌هایی است که باید با توجه ویژه به آن نگریست. سوریه با توجه به ویرانی‌های از جنگ،‌زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری و بازسازی دارد و از سوی دیگر با توجه به فرا رسیدن زمان پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران،‌ بازار خوبی برای فروش تسلیحات نظامی برای ایران است.
جمهوری اسلامی ایران یکی از حامیان اصلی دولت و ملت سوریه در طول سال‌های جنگ بوده است و مردم و دولت این کشور قدردان حمایت‌های ایران هستند.
هفته گذشته سردار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یک سفر مهم به سوریه داشت و در این سفر با بشار اسد رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
بشار اسد در دیدار با سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، توافق همکاری نظامی و تکنیکی بین ایران و سوریه را حاصل سال‌ها کار مشترک بین دو کشور دانست. رئیس جمهور سوریه در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از نتایج نشست‌های سوری و ایرانی و امضای توافقنامه همکاری نظامی، آن را بیانگر سطح روابط دو کشور دانست. رئیس جمهوری سوریه در ادامه دیدار با سرلشکر باقری و هیئت همراه او اظهار داشت: این توافق حاصل سال‌ها کار مشترک و همکاری در زمینه رویارویی با جنگ تروریستی علیه سوریه و سیاست‌های خصمانه علیه دمشق و تهران است. سرلشکر باقری نیز در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیتی که ایران برای ادامه روند تقویت روابط دو‌جانبه در زمینه‌های مختلف با سوریه قائل است، دلیل آن را منافع حاصل از این روابط برای دو‌ ملت ایران و سوریه و حمایت دو کشور از یکدیگر در برابر تلاش‌های مداخله جویانه علیه تصمیمات مستقل ایران و سوریه عنوان کرد.
همچنین در جریان سفر سرلشکر باقری، در دیدار «علی ایوب» وزیر دفاع سوریه، ای ن دو مقام نظامی در زمینه گسترش‌‌ همکاری‌های نظامی همه جانبه توافقنامه‌ای امضا کردند. بر اساس گزارش المیادین، این توافق مبتنی بر تقویت روابط نظامی و امنیتی و هماهنگی بین نیروهای مسلح دو‌ کشور است.
رسانه‌های صهیونیستی توافقنامه همکاری نظامی بین ایران و‌ سوریه را به مثابه نشان دادن خواسته‌ها و اهداف دو کشور و پیامی دو‌گانه به این رژیم ارزیابی کردند.
این رسانه‌ها اظهارات سرلشکر باقری بلافاصله پس از امضای این توافقنامه مبنی بر تصمیم ایران برای کمک به ارتش سوریه و توسعه سامانه‌های پدافند هوایی این کشور را حائز اهمیت دانستند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وزیر دفاع سوریه گفت:‌ مردم و کشورهای منطقه از حضور آمریکا استقبال نمی‌کنند و پاسخ ما به یاوه‌گویی‌های آمریکا ادامه دارد.
بر اساس این گزارش، توافق‌نامه همکاری ایران و سوریه بر گسترش همکاری‌های نظامی و امنیتی در زمینه‌ فعالیت نیروهای مسلح و ادامه هماهنگی‌ها تأکید دارد.
در گفتگوی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با وزیر دفاع سوریه دو طرف اوضاع سوریه را بررسی کردند و برضرورت خروج نیروهای بیگانه‌ای که به صورت غیرقانونی وارد این کشور شدند تاکید کردند.
سرلشکر باقری در این دیدار با تاکید بر اینکه سامانه‌های پدافند هوایی سوریه را در راستای تحکیم همکاری‌های نظامی میان دو کشور، تقویت خواهیم کرد، گفت:ترکیه کمی در اجرای تعهدات خود در قبال تفاهمات صورت گرفته در آستانه مبنی بر خارج کردن گروه‌های تروریستی از سوریه تأخیر داشته است. وی افزود: ترکیه باید بداند که حل مشکلات امنیتی کشور از طریق مذاکره و ایجاد تفاهم با طرف سوری و نه از طریق حضور نظامی در خاک سوریه صورت می‌پذیرد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین تأکید کرد:‌ مردم و کشورهای منطقه از حضور آمریکا استقبال نمی‌کنند و پاسخ ما به یاوه‌گویی‌های آمریکا ادامه دارد.
سرلشکر باقری در پایان تاکید کرد: توافق امضا شده اراده ما را برای همکاری مشترک در زمینه مقابله با فشارهای آمریکا بالا می‌برد. علی ایوب در این دیدار با بیان اینکه اگر دولت آمریکا می‌توانست ایران، سوریه و محور مقاومت را به زانو در بیاورد، یک لحظه هم درنگ نمی‌کرد، گفت: هر چه هزینه پایداری بالاتر برود با این حال، کمتر از هزینه تسلیم شدن است. وی همچنین در ارتباط با تحریم آمریکا علیه سوریه موسوم به «سزار» گفت: قانون سزار با سوری‌ها می‌جنگد در [تهیه] خوراک، دارو و غذای کودکانشان. تلاش می‌کنیم با تبعات این قانون مقابله کنیم. وزیر دفاع سوریه افزود: اسرائیل شریک قوی آمریکا در جنگ علیه سوریه است. گروه‌های تروریستی بخشی از تجاوزات اسرائیلی‌ها هستند. وی تأکید کرد: ارتش سوریه که از سال ۲۰۱۱ ایستادگی کرده و ساختار سوریه را حفظ کرده است و بدون شک پیروز خواهد شد.

کد مطلب: 114424
 
Share/Save/Bookmark