داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۲
 
 
سوال از رئیس جمهور
اسد الله افشار:
اشاره: طرح سوال از رئيس جمهوري با يكصد امضا در مجلس، موافقان و مخالفاني را با خود همراه نموده و مباحثي را درحوزه سياسي مطرح داشته است ،كه اين قلم به برخي ازنكات وديدگاه‌هاي بيان شده در اين خصوص اشاراتي درذيل خواهد داشت:
1- بنابرنظر مقام معظم رهبري نقد ها بايد خصمانه و كينه توزانه نباشد. سوال، نقد و استيضاح، وظيفه عادي مجلس است ولي اينطور نباشد كه تصوير بدي از مجلس به مردم منتقل شود ولذا سعي شود انتقادات كارگشا و سازنده باشد.
2- اين طرح مي تواند براي دكتر احمدي نژاد فرصتي باشد تا صحبت هاي خود را با مجلس و مردم در ميان بگذارد و نقشي سازنده در فضاي فعلي كشور ايفا كند، و يا اينكه به مسائل حاشيه اي دامن بزند و مشكلات بين مجلس و دولت را بيشتر از قبل بكند. به همين دليل مي توان اين عمل را يك شمشير دولبه دانست كه البته اين وظيفه هيأت رئيسه است كه با لحاظ كردن شرايط فعلي كشور و منطقه در اين باره تصميم گيري نمايد.
3- اما شاید تاثیر گذارترین اظهار نظر در روزهای اخیر مربوط می شود به علی لاریجانی که گفت: نمایندگان حق دارند از وزیران و رئیس جمهوری سئوال کنند و در جلسه اخیر نمایندگان با رهبر انقلاب هم ایشان تاکید کردند که مجلس حق سئوال و استیضاح را دارد؛ چراکه جزء حقوق مجلس است و حتی ایشان گفتند که حتی برخی برای استیضاح و عدم رای اعتماد با من صحبت کردند؛ اما ایشان در جواب آن افراد گفتند که این حق طبیعی مجلس است و اظهار کردند که مجلس باید جایی باشد که نماد آزادی بیان با حفظ احترام‌ها در جامعه با شد که این نگاه، نگاه خیرخواهانه و دقیقی بود.
4- طرح سوال ازرئیس جمهور به نفع مردم و نظام است. برخلاف آنهایی که سوال از رئیس جمهور را به صورت یک تابو جلوه داده اند،چشم اندازاین کار را روشن و به نفع مردم بايددانست و نمایندگان امضاءکننده طرح مزبور نیز این کار را با هدف مصلحت نظام انجام داده اند و به هیچ وجه موضوع تضعیف دولت مطرح نیست.
5- نکته مهم درباره سؤال از رئیس جمهور این است که نباید این کار را به معنی تضعیف دولت و رئیس جمهور تلقی کرد، بلکه فرصتی است که رئیس جمهور
می‌تواند منطق خود را مطرح کند و به باور صاحب نظران، باعث رفع برخی سوءتفاهمات و تقریب مجلس و دولت خواهد شد؛افزون بر اینکه اقتدار مجلس را نیز ثابت می کند و مجلس ازحالت انفعال خارج می شود ورئیس جمهور نیز درمسیرقانون قرار گیرد وبسیاری ازحقایق نیز برای مردم روشن می شود وخود قضاوت خواهند کرد.
6- رسانه ها سؤال از رئیس جمهور را به عنوان یک عامل وفاق و وحدت و پیدا شدن راه حل های مشترک مناسب برای معضلات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی معرفی کنند نه عاملی برای تخریب و ضربه زدن و در بن بست قراردادن دولت.مسلما هیچ یک از
امضا کنندگان سؤال، آن را از روی حس انتقام گیری امضا نکرده اند، بلکه همه برای اصلاح امور و برطرف کردن موانع و تقویت حس همکاری امضا کرده اند و آن را به صلاح کشور و نشانه استحکام نظام و وجود دموکراسی واقعی در ایران می دانند که درهر شرایطی و به رغم نقشه‌های دشمن و وجود تحریم ها وغیره اختیارات نمایندگان مردم درمجلس بنا برقانون اساسی عمل می شود ورئیس جمهور در مجلس حاضر می شود و به پرسش های نمایندگان مردم پاسخ می دهد.بنابراین رسانه ها جنجال به پا نکنند و این سؤال را یک امرعادی و طبیعی جلوه دهند تا برکات آن برای مردم و نظام جمهوری اسلامی حاصل شود.
7- سئوال، استیضاح و تذکر به رئیس جمهور حق نمایندگان است. نمایندگان باید توجه کنند این طرح سئوال به گونه ای باشد که به نفع مردم بوده و مشکلات را کمتر کرده و عیوب را کاهش دهد.
با این حال بخشی از نمایندگان مجلس از جمله احمد توکلی اجرای ماده 233 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را در مورد تخلفات رئیس جمهور اهرم کار‌آمدتری برای وادار کردن رئیس جمهور به تصحیح رفتارهای اشتباه خود می‌دانند. با اجرای این ماده گزارشات پس از قرائت در صحن علنی مجلس به رای نمایندگان گذاشته شده و در صورت تصویب به قوه قضائیه ارسال می شود تا خارج از نوبت وبدون تشریفات قانونی رسیدگی شود.
طبق ماده 233 در صورتی که گزارش 3 تخلف از رئیس جمهور یا وزیری از سوی مجلس و بارای نمایندگان به قوه قضاییه فرستاده شود ، به منزله استیضاح وی خواهد بود.
8- علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور طرح سوال ازاحمدی نژاد را مشکوک و شبهه انگیزدانست. جوانفکردرتازه ترین مطلب وبلاگ خود با اشاره به تلاش مجلس برای طرح سوال از احمدی نژاد به علت اظهارات مشایی نوشت: تلاش برای فراخوانی رئیس جمهور به صحن علنی مجلس جهت پاسخگویی به سوالاتی در باره اظهارات خارج از حیطه مسوولیتی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در قبال رژیم صهیونیستی ، نه تنها اقدامی هوشمندانه ، اصولگرایانه و برخوردار از منطق قابل دفاع نیست بلکه در شرایط کنونی که دشمنان ملت ایران ، فعل و انفعالات داخلی ایران را زیر ذره بین نگاه خود قرار داده اند ، مشکوک و شبهه انگیز به نظر می رسد.
وی در پایان تاکید کرده است: با اطمینان می توان گفت که افکارعمومی از مشاهده و استماع چنین اختلافات مذموم و نکوهیده ای رویگردان است و آن را به این دلیل که متضمن حراست از منافع ملی و حقوق مردم نیست، برنمی تابد. رفتار و اقدامات نسنجیده برای استفاده از اختیارات قانونی یک نهاد برجسته به منظور تحت فشار قرار دادن رئیس جمهور محبوب ، پرتلاش و خستگی ناپذیر ، برای مردم خوشایند نیست ، بویژه هنگامی که منش و روش به کار گرفته شده حامل این پیام باشد که گویا عده ای حاضرند برای یک دستمال ، قیصریه ای را به آتش بکشند!
9- علي مطهري طراح وصحنه گردان سؤال از رئيس جمهور اعتقاد دارد كه به طور کلی دو گروه با سئوال از رئیس جمهور مخالفند. یکی برخی طرفداران متعصب دولت که با مصلحت سنجی های بیجای خود مسبب وضعیت امروز از جمله رشد جریان موسوم به انحرافی هستند و دوم برخی مخالفان دولت که می گویند به رئیس جمهور تریبون ندهید تا بیاید حرفهایش را بزند. امضاکنندگان سئوال با هر دو گروه مخالفند و معتقدند اولا طرح سوال از رئیس جمهور به مصلحت کشور است و موجب تفاهم بیشتر دولت و مجلس و استحکام نظام می شود و ثانیا اگر رئیس جمهور حرف منطقی دارد ما می‌پذیریم. ما فرزندان دلیل هستیم و نگاه سیاسی به مسائل نداریم و در قلب خود نیز هیچ کینه ای نسبت به رئیس جمهور محترم احساس نمی کنیم.
10- بعضي ديگراز صاحبان فكر و انديشه براين باورند كه طرح سوال از رئیس جمهور بی شک طبق اصل 88 قانون اساسی از حقوق نمایندگان است اما سوالی که مطرح می باشد این است که آیا در این روزها این اقدام اساسا فایده ای در حرکت رو به جلوی نظام اسلامی و مردم دارد یا خیر. از فایده داشتن یا نداشتن این اقدام مهمتراین است که این حرکت که درطول استقرار نظام جمهوری اسلامی بی سابقه بوده است، توسط دوست ودشمن چگونه تفسیر می شود. منظور ازدوست نه حزب وگروه و دسته بلکه صرفا مردم هستند. سوالی که ذهن را به خود مشغول داشته این است که مردمی که خاطرات اصطکاکات شدید دوران اصلاحات و عقب رفت کشور به خاطر دعواهای مسئولان را به یاد دارند،این اقدامات را پذیرا هستند یا نه. خواننده محترم وسیاسیون لحظه ای خود را به جای روستایی زحمت کشی بگذارند که بعد از بازگشت از زمین زراعی خود خبر سوال از رئیس جمهور و حواشی آن رامی شنود، به واقع چه حسی به اودست خواهد داد؟آیا جزاین است که احساس می‌کند در مملکت اتفاقات خارق العاده ای در حال وقوع است که او از آنها بی خبر می باشد.
با توجه به تاکیدات بی شماررهبرمعظم انقلاب درپرهیزازاقداماتی که آرامش عمومی را بر هم می زند ، ضروري است از التهاب‏آفرینى جدا پرهيزشود!
جان كلام:
درخاتمه ضمن توصيه به هوشياري و حفظ حرمت‌هاي انساني، شرعي و قانوني مجددا نگارنده تأكيد و يادآوري مي‌نمايد:
اولا: طرح سؤال از رئيس جمهور تنها بر اساس اختيارقانوني نمايندگان درطرح سوال،استيضاح،تحقيق و تفحص بوده وبه هيچ عنوان نبايد آن راخصومت شخصي و مسايلي ازاين قبيل بشمار آورد.
ثانيا: سؤال ازرئيس جمهور نشانه استحكام دموكراسي درايران ومحكم بودن پايه هاي نظام جمهوري اسلامي بايد ارزيابي گردد.
ثالثا: رسانه ها بايد اين مسئله را طبيعي جلوه دهند ونبايد بزرگ تر از آنچه هست معرفي كنند.
رابعا: شايد اين گونه به ذهن خطور نمايد كه طرح سؤال از رییس جمهور که به وسیله‌ آقای مطهری کلید خورده است در شرایط کنونی به هیچ وجه به صلاح نباشد. زيرا در این زمان که دنیا حرکت های بیدار گونه خود را مرهون اقدامات شایسته ملت ایران مي داند، نباید اقداماتی صورت گیرد که سست کننده اعتماد ملت ها به نحوه کشورداری ایران شود.
خامسا: قطعا اگر نمایندگان متوجه باشند که هدف از طرح سؤال ملی نیست و هدف شخصی است امضای خود را پس خواهند گرفت .
سادسا: به نظرمي رسد با توجه به تاکیدات رهبرمعظم انقلاب مبنی بر هم‌افزایی و همدلی، اصولگرایان باید به این موضوع توجه بسیاری داشته و دنبال تخریب مسئولان نباشند.
اين قلم اميدوار است اين موضوع باعث ایجاد فضای تخریب و اختلاف افکنی در جامعه نگردد و با دلسوزي براي نظام و مردم ختم بخير گردد.
کد مطلب: 67362
 
Share/Save/Bookmark