میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
احتمال درگیریهای گسترده در شمال سوریه با ضرب الاجل آنکارا به دمشق قوت گرفت
پوست خربزه غرب زیر پای اردوغان

کشورهای غربی که در برابر پیشروی ارتش سوریه ناتوان شده‌اند با تحریک ترکیه به اقدام نظامی علیه دمشق به دنبال ادامه بحران در منطقه با گرفتار سازی آنکارا در جنگی خانمان سوز هستند.
همزمان با پیشروی سریع ارتش سوریه و نابودی تروریست‌ها ، آمریکا، انگلیس و فرانسه از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا به منظور بررسی آخرین تحولات شمال سوریه تشکیل جلسه دهد. آمریکا، انگلیس و فرانسه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات شمال غرب سوریه شدند. یک منبع آگاه اعلام کرد این نشست احتمالا امروز برگزار خواهد شد. یک مقام ستاد کل ارتش سوریه اعلام کرد این آخرین فرصت برای شبه نظامیان مستقر در ادلب است تا سلاح‌های خود را تحویل دهند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از تمامی طرف‌های درگیر در شمال سوریه خواست تا به اقدامات نظامی خود در شمال غربی سوریه پایان دهند. سوم فوریه وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد ۶ نیروی خدماتی ارتش در درگیری‌ها در شمال سوریه کشته شدند. ارتش سوریه پس از اینکه تروریست‌ها بار‌ها آتش‌بس اعلام شده در ادلب را نقض کردند، عملیات جدیدی را برای پاکسازی مناطقی از جنوب شرق ادلب و اطراف حلب از چنگ تروریست‌ها آغاز کرد‎ و تاکنون به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است. با این وجود ترکیه از اکتبر ۲۰۱۹ با انجام عملیات نظامی «چشمه صلح» در شمال سوریه، این منطقه را به تصرف خود درآوده است.
در این میان در اقدامی که می‌توان آن را برگرفته از پوست خربز غرب زیر پای اردوغان نامید، رئیس جمهوری ترکیه درباره توجیه حضور نظامی کشورش در سوریه ادعا کرد که نیروهای ارتش این کشور به موجب توافقنامه آدانا در خاک سوریه هستند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اظهار کرد: ارتش ترکیه بر اساس توافقنامه آدانا که اجازه انجام عملیات نظامی در سوریه را می‌دهد، در این کشور حضور دارد. رجب طیب اردوغان افزود: برای دور ماندن از جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون صبر زیادی به خرج دادیم.
براساس توافق ترکیه با سوریه که سال ۱۹۸۶ در آدانا امضا شد ما حق مبارزه با تروریسم در خاک این کشور را داریم. ملت ما امروز نیز مانند گذشته به مظلومین پشت نخواهد کرد. وی ادعا کرد:‌ در چارچوب روند آستانه؛ ادلب، حمص و حماة را مناطق کاهش تنش اعلام کردیم اما نظام سوریه به آن پایبند نبود. از ما می‌پرسند که چه کاری در سوریه دارید. من هم می‌پرسم که شما در این کشور چه‌ کاری دارید؟ اردوغان خاطرنشان کرد: با عملیات "شاخه زیتون" عفرین را از وجود "تروریست‌ها" ، با عملیات "چشمه صلح" منطقه حدفاصل راس‌العین تا تل‌ابیض را از لوث تروریسم پاکسازی کردیم.
شاهد ناکارآمدی روند آستانه هستیم. وی گفت: حمله به نیروهای‌ ارتش ما توسط رژیم اسد، آغاز دور جدیدی برای ترکیه در سوریه است. اردوغان با "دست نشانده" خواندن نظام سوریه اظهار کرد: تاکنون یک میلیون نفر از مناطق تحت کنترل ترکیه در ادلب روانه مرزهای کشورمان شده‌اند. کس حق گذاشتن این بار بر شانه‌های ترکیه را ندارد. اگر امنیت نیروهای ترکیه در ادلب تامین نشود خودمان این کار را انجام خواهیم داد و کسی حق اعتراض ندارد. نیروهای زمینی و هوایی ارتش ترکیه هرگاه صلاح بدانند، عملیات انجام خواهند داد. لازم به ذکر است ارتش سوریه از زمان شروع عملیات در۲۴ ژانویه گذشته میلادی تاکنون بر مناطق زیادی در استان ادلب و حومه غربی و جنوبی حلب مسلط شده است.
این منابع بیان کردند: نظامیان ترکیه ای مانند دیگر مناطق در ادلب و حماه به محاصره درآمدند. وزارت خارجه سوریه نیز در نامه‌ای اعتراضی به سازمان ملل و شورای امنیت اعلام کرد، حملات تروریستی به زیرساخت‌های این کشور که با حمایت مستقیم ترکیه صورت می‌گیرد بر وخامت وضعیت غیرنظامیان سوری افزوده است. وزارت خارجه سوریه تأکید کرد، دمشق حق خود در دریافت غرامت از تمام کشورهایی که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند، محفوظ می‌داند.
یک رسانه سوری گزارش داد که ارتش ترکیه بر دامنه اقدامات خود برای تغییر بافت جمعیتی در مناطق تحت کنترل خود در شمال سوریه افزوده است. این رسانه اعلام کرد: اشغالگران ترکیه ای صدها خانواده تروریستها از ادلب را در منطقه عفرین تحت تسلط آنکارا اسکان داده اند و این پس از بیرون راندن ساکنان اصلی است.

کد مطلب: 112723
 
Share/Save/Bookmark