میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
صماد ۳ برد پاسخ‌ به تجاوزات ائتلاف سعودی- آمریکایی را به پایتخت عربستان رساند
حمله پهپادی مقاومت یمن به ریاض
حمله پهپادی مقاومت یمن به ریاض
 

شکست سعودی در برابر مقاومت یمن هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد در حالی که ناتوانی سیستم موشکی آمریکا نیز بیش از گذشته بر همگان آشکار می‌شود چنانکه یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله پهپادی به یک هدف مهم نظامی در پایتخت عربستان خبر داد.
در ادامه توسعه توان دفاعی و پهپادی یمن، سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: حمله گسترده‌ای با چند فروند پهپاد صماد ۳ به یک هدف مهم نظامی در ریاض داشتیم. یحیی سریع افزود: در چارچوب گسترش اهداف و در پاسخ به جنایات خصمانه و محاصره پی در پی (دشمن) عملیاتی گسترده در ریاض انجام شد. ما بار دیگر از غیرنظامیان و شرکت‌ها می‌خواهیم از پایگاه‌های نظامی و زیربنایی که هم‌اکنون اهداف مشروع ما هستند، دوری کنند.
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن پیش‌تر نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ۱۰ فروند موشک بالستیک بدر ۱ را به سوی آشیانه جنگنده‌ها و بالگرد‌های سعودی در فرودگاه منطقه‌ای و چند پایگاه نظامی دیگر در جیزان شلیک کرد. وی این حمله را بزرگترین حمله موشکی با استفاده از موشک‌های بالستیک میان برد از آغاز جنگ یمن تاکنون توصیف کرد. این اولین بار نیست که پهپادها و موشکهای یمنی‌ با عبور از پیشرفته‌ترین پدافندهای آمریکایی و غربی عربستان، عمق خاک این کشور را هدف قرار می‌دهند. مبارزان یمنی از اواسط ماه رمضان راهبرد «فرودگاه در برابر فرودگاه» را اجرایی کردند. طی هفته‌های گذشته سند تصویری و ویدئویی ده‌ها عملیات دقیق موشکی و پهپادی به فرودگاه‌های نظامی عربستان را منتشر کردند. روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد، ۱۰ پهپاد تهاجمی مبارزان یمنی با نفوذ به عمق ۱۳۰۰ کیلومتری خاک عربستان، تأسیسات نفتی بزرگ این کشور (آرامکو) را بمباران کردند. به گفته یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح این پهپاد‌ها تأسیسات و میدان نفتی «الشیبه» در جنوب‌شرقی عربستان و در ۱۰ کیلومتری مرز امارات را هدف قرار دادند. یگان موشکی ارتش یمن یک فروند موشک بالستیک به مواضع نیرو‌های متجاوز سعودی در نجران شلیک کرد
در این میان با تشدید وضعیت بحرانی ائتلاف سعودی، عربستان سعودی، «معین عبدالملک»، نخست وزیر دولت منصور هادی را در بحبوحه تشدید درگیری‌ها بین نیروهای منصور هادی با شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب به شهر «عتق» مرکز استان شبوه فرستاد. یک مقام دولت منصور هادی گفت: هواپیمایی سعودی نخست وزیر و شماری از وزاری کابینه وی را غروب به شهر عتق فرستاد به ادعای اینکه نبرد با شورای انتقالی را کنترل کنند. این منبع گفت :عبدالملک نشستی فوق العاده را باحضور محمد بن عدیو، استاندار شبوه برگزار کرد.
در این میان دولت‌های سعودی و امارات در بیانیه مشترکی از گروه‌های درگیر در جنوب یمن خواستند تا هرچه سریع‌تر برای مذاکره در «جده» گرد هم آیند. وزارت خارجه عربستان سعودی و وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات در بیانیه‌ای، مدعی شدند که دو کشور اختلافی در خصوص جنوب یمن ندارند. به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) در این بیانیه آمده است که دو کشور با نگرانی تحولات سیاسی و نظامی استان‌های جنوبی یمن از جمله «عدن»، «أبین» و «شبوه» را دنبال می‌کنند و تمامی تلا‌ش خود را برای «یاری مردم یمن» به کار می‌گیرند.
دو کشور مدعی شدند که دولت‌ منصور هادی و شبه‌نظامیان شورای انتقالی از آتش‌بس فوری و استقرار دوباره دولت هادی در «عدن» و همچنین انجام مذاکرات در «جده» استقبال کرده‌اند. این ادعا در حالی است که از فردای سقوط «عدن» به دست جدایی‌طلبان حامی امارات، آنها توجهی به خواسته‌های روزانه سعودی‌ها برای عقب‌نشینی از عدن نکرده‌اند. در ادامه این بیانیه ریاض و ابوظبی به تمجید از خود در یمن پرداختند و مدعی شدند که تا کنون فداکاری‌های زیادی در این کشور انجام داده‌اند. آنها همچنین حملات رسانه‌ای علیه امارات را محکوم کردند و مدعی شدند که دو کشور روابط «دوستانه» و «برادرانه» خود و همچنین به دشمنی با ایران ادامه می‌دهند.
عربستان سعودی و امارات در پایان از طرف‌های درگیر در جنوب یمن خواستند تا با کمیته ائتلاف سعودی که از دو هفته پیش به «عدن» اعزام شده تا اوضاع را سر و سامان دهد، همکاری کنند و هرچه سریع‌تر در مذاکرات «جده» حضور یابند. در روزهای گذشته شبکه‌های اجتماعی در امارات و عربستان سعودی، شاهد اتهام‌زنی‌ و درگیری لفظی میان طرفداران دولت منصور هادی و دولت امارات بود. مقامات دولت هادی معتقدند که امارات حامی اصلی مالی، تسلیحاتی و لجستیکی شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب است. در این میان وزارت خارجه امارات با صدور بیانیه‌ای حمله موشکی انصارالله یمن به شهر جیزان عربستان سعودی را محکوم کرد.

کد مطلب: 110527
 
Share/Save/Bookmark