میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۸
 
 
در پی تعطیلی نظارت؛
دومینوی گرانی به بازار میوه رسید

نظارت بر بازار میوه تعطیل است و قیمت ها روز به روز افزایش می یابد قیمت موز میوه و ارداتی به کیلویی ۴۵ هزار تومان رسیده و قیمت میوه های داخل که اتفاقا فصل عرضه آنها است آنقدر گران است که خانواده متوسط توان خرید ندارد.
قیمت انواع میوه در میدان مرکزی میوه و تره بار که محل عمده فروشی در جنوبی ترین منظقه تهران کنار اتوبان آزادگان است سر به فلک کشیده و به همان نسبت مغازه های سطح شهر نیز به قیمت های بیشتری در عرضه می کنند. قیمت موز در میدان مرکزی میوه کیلویی تا ۳۹ هزار تومان به فروش می رود حال اینکه گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است قیمتی موز در بازار به بیش از ۴۵ هزار تومان رسیده است.
سید رضا نورانی رئیس اتحادیه میلی محصولات کشاورزی دلیل افزایش قیمت موز را متوقف شدن ثبت سفا رش جیدد عنوان م می کند که باعث کاهش عرضه در بازار شده است. وزارت صمت اعلام کرده که واردات موز به ازای صادرات سیب امکانپذیر است که این روش هنوز نتوانسته تعادلی در عرضه و تقاضای این محصول ایجاد کند.
قیمت انواع انار در میدان مرکزی تا ۲۱ هزار تومان، پرتقال تا ۲۰ هزار تومان، خرمالو ۲۲ هزار تومان، سیب تا کیلویی ۱۶ هزار تومان به فروش می رود.
قیمت خیار هم کیلویی ۱۲ هزار تومان است اما در مغازه های سطح شهر کیلویی ۱۸ هزار تومان عرضه می شود.
جدیدترین قیمت انواع میوه در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران به صورت عمده فروشی به این شرح است.
بررسی های نشان می دهد که قیمت میوه آنقدر زیاد است که خرید میوه برای مهمان به عنوان دغدغه بزرگ خانواده ها تبدیل شده است.

تورم ۱۴۰ درصدی یک میوه ممنوعه
از سوی دیگرگزارش های رسمی از افزایش ۱۴۰ درصدی قیمت موز نسبت به پارسال حکایت دارد، این در حالی است که واردات این میوه از ابتدای سال جاری ممنوع و مشروط به واردات سیب شده و البته برخی اعضای اتحادیه مربوطه انحصار واردات برای چند نفر را از دلایل این گرانی اعلام کرده اند.
از مدتی پیش قیمت موز در بازار رو به افزایش رفت و رشد قابل توجهی داشته و تا بیش از ۴۰ هزار تومان هم قیمت خورده است.
این در حالی است که بررسی گزارش مرکز آمار از تغییر قیمت کالاهای خوراکی در دی ماه امسال نشان می دهد که قیمت هر کیلو موز در دی ماه پارسال به طور متوسط ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است که در همین ماه در سال جاری به متوسط قیمت ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده و افزایش ۱۴۰.۳ درصدی داشته است.
همچنین قیمت هر کیلو موز در آذر ماه ۲۷هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده که تا دی ماه با رشد ۲۱.۱ درصدی همراه بوده است.
این افزایش قیمت در حالی رخ داده که از اردیبهشت ماه امسال واردات موز به دلیل محدودیت های ارزی به نوعی ممنوع و در ادامه واردات آن مشروط به صادرات سیب شده است.
با این حال در اظهارات اخیر فعالان بازار این کالا بحث هایی در مورد انحصار در واردات به عنوان عامل گرانی مطرح شد؛ به طوری که اسماعیلی رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی فروش شهرستان اصفهان گفته است که متاسفانه ثبت سفارش موز و واردات آن به کشور در انحصار سه یا چهار نفر است و در حال حاضر عامل اصلی گرانی موز در بازار نه نوسانات ارزی، بلکه انحصار در واردات آن است.
جریان واردات موز در مدت اخیر بارها حاشیه ساز شده بود و انتقادات هایی نسبت به تامین ارز این کالا در شرایطی که عنوان می شود محدودیت ارزی وجود دارد و حتی برخی کالاهای مهم تر در گمرک مانده اند، مطرح بود ولی بانک مرکزی تاکید داشت که آنچه که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) ثبت سفارش و تائید شده را تامین ارز کرده است.
اخیرا نیز اعلام مسئولان گمرک ایران از این حکایت داشت که ۴۷ کامیون موز در مرز بازرگان متوقف شده و به دلیل ممنوعیت و اینکه در مقابل آن صادرات سیبی صورت نگرفته گمرک اجازه ورود نداده است. در عین حال که این کالا هم از سوی وزارت صمت ثبت سفارش و هم از بانک مرکزی تائید ارز شده بود. با این حال هنوز اعلامی در مورد تعیین تکلیف این محموله موز از سوی دستگاه های ذیربط وجود نداشته است.

کد مطلب: 117007
 
Share/Save/Bookmark