میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
واکنش‌ها به خبر پیروزی بایدن و رفتن ترامپ
استعمارگری آمریکا تغییری نمی‌کند

رسانه‌ها در حالی از پیروزی بایدن بر ترامپ خبر دادند که بسیاری از محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان این تغییر را در حد تغییر مستاجر کاخ سفید دانسته اند که در استعمارگری و سلطه گری آمریکا تغییری ایجاد نمی‌شود.
سرانجام انتخابات آمریکا برگزار و بر اساس ادعاهای رسانه‌ای جو بایدن دموکرات پیروز انتخابات معرفی شد در حالی که این ادعا از سوی ترامپ رد و هواداران وی در شهرهای مختلف اقدام به تظاهرات علیه ساختار انتخاباتی کشورشان کردند. در این میان واکنش‌های متعددی از سوی محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان در قبال اعلام پیروزی بایدن صورت گرفت از جمله مقامات صنعاء گفتند که سوختن دلارهای نفتی سعودی‌ها برای به پیروزی رساندن «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جهوری آمریکا به معنای حساب کردن روی «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها نیست، چون سیاست استعماری آمریکا عوض نمی‌شود.«احمد حامد» رئیس دفتر ریاست شورای عالی یمن نیز گفت: «صحبت ما از شکست ترامپ و از دست رفتن میلیاردها دلار پولی که ریاض برای پیروزی ترامپ هزینه کرد، به معنای دلخوش بودن به دولت بایدن و حساب باز کردن روی آن نیست». همچنین محمد خیر عکام عضو مجلس الشعب (پارلمان) سوریه با اشاره به جانبداری نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از رژیم صهیونیستی تأکید کرد که پیروز این انتخابات هر که باشد برای دمشق مهم نیست.هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس نیز از دولت آمریکا خواست به اراده ملت فلسطین، گزینه‌های دموکراتیک و راه مبارزه آنها احترام گذارد و تلاش کشورها و ملت‌های منطقه برای تحمیل عادی سازی با رژیم اشغالگر را متوقف کند.در همین زمینه «نبیل شعث» مشاور «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به خبرگزاری «آناتولی» گفت: دوره‌ای بدتر از دوره ترامپ وجود ندارد و خلاص شدن از وی موفقیت است.«حنان عشراوی» عضو کمیته مرکزی «ساف» هم در واکنش به پیروزی بایدن اعلام کرد: آمریکا از ترامپ خلاص شد.«کمیته‌های مقاومت مردمی» فلسطین نیز اعلام کرد، بایدن و ترامپ دو روی سکه شر و تروریسم هستند و هر دوی آنها از دشمن صهیونیستی حمایت می‌کنند.
لازم به ذکر است بعد از اعلام پیروزی «جو بایدن» در انتخابات از سوی رسانه‌های آمریکایی، برخی شهرهای این کشور شاهد اعتراضات و تنش‌های خیابانی بود. در حالی که برخی از این تجمعات برای ابراز خوشحالی از پیروزی بایدن بود، در بسیاری دیگر، گروه‌های مختلف برای اعتراض در خیابان‌ها حاضر شدند و در مواردی میان طرفداران رئیس‌جمهور آمریکا و جو بایدن تنش‌هایی پیش آمد. برخی اعتراضات هم با دخالت نیروهای پلیس همراه بود.در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، در برخی نقاط شهر نیویورک مردم پرچم‌های ترامپ-پنس را به آتش کشیدند. در واشنگتن فعالان جنبش «جان سیاه‌پوستان با ارزش است» با چترهای سیاه به رغم بارانی نبودن هوا حاضر شدند و از کاخ سفید راه‌پیمایی خود را آغاز کردند. در مناطق اطراف کاخ سفید هم اعتراضاتی برگزار شد.در «سالم» اورگن نیز میان طرفداران بایدن و ترامپ تنش‌هایی ایجاد شد و نیروهای پلیس تلاش کردند آن‌ها را به عقب برانند.رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی نوشت که خودش با ۷۱ میلیون رأی قانونی، پیروز انتخابات شده اما ناظران آنها اجازه ورود به اتاق‌های شمارش رأی را پیدا نکردند.
در این میان اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در پیامی توییتری پیروزی جو بایدن و کامالا هریس در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت. همچنین قاسم ژامرت تاکایف رئیس جمهور قزاقستان پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت.همچنین «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهور مکزیک اعلام کرد تا زمان اتمام چالش‌های انتخاباتی آمریکا به هیچ کدام از نامزدهای این کشور تبریک نخواهد گفت.دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس نیز گفت، نامزد دموکرات مدعی پیروزی در انتخابات آمریکا متحدی بزرگ‌تر و دوستی قابل اعتمادتر از لندن نخواهد داشت.
در این میان در نشانه ای دیگر بر عدم تغییر سیاست‌های آمریکا، یک مقام ارشد سابق رژیم صهیونیستی ضمن تشکر از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا،از همکاری با دولت جدید این کشور خبر داد. «نفتالی بنت» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی در توییتی در این زمینه نوشت: «اسرائیل از "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا سپاسگزار است. ما با دولت جدید آمریکا به خوبی کار خواهیم کرد.»نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پیام‌هایی در توئیتر ضمن تبریک به بایدن، او را «دوست بزرگ اسرائیل» خطاب و از ترامپ بابت اقداماتش برای این رژیم تشکر کرد.همچنین گابی اشکنازی وزیر خارجه رژیم صهیونیستی ضمن تبریک به «جو بایدن» بعنوان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا و معاونش تأکید کرد که دوستی و سابقه برجسته بایدن در حمایت از اسرائیل به حدود نیم قرن پیش بازمی‌گردد.

کد مطلب: 116008
 
Share/Save/Bookmark