میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۸
 
 
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور:
دور ریز مواد غذایی ایران معادل کل یارانه پرداختی است

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: دور ریز مواد غذایی در ایران معادل یارانه پرداختی در کل کشور است که این مسئله باید با فرهنگسازی حل شود.
به گزارش مهر، سید محمد رضا موالی‌زاده دیروز در نشستی اظهار کرد: اساسا فرهنگ عمومی یک تعریف دارد؛ ارزش‌های پذیرفته شده و به کار بسته شده توسط آحاد جامعه است، کنش‌ها و واکنش‌های همگرای آحاد یک جامعه نسبت به یک موضوع، رویداد، پدیده و مسئله است. فرهنگ عمومی فصل مشترک باورها و رفتارهای آحاد یک جامعه است؛ فرهنگ عمومی در هر جامعه‌ای قابل پیش بینی است و می‌توان نوع تفکر مردم به هر موضوع در این زمینه را پیش بینی کرد.
وی افزود: چند سالی است که راهپیمایی اربعین شکل گرفته و در فرهنگ عمومی راهپیمایی عظیم در این ایام برای سال‌جاری قابل پیش‌‌بینی خواهد بود. شهید پروری و تکریم جایگاه شهدا نیز بخشی از فرهنگ عمومی ایرانیان هست و همیشه با حضور پرشکوه خود آن را به اثبات رسانده‌اند. مشارکت در تعیین سرنوشت اجتماعی و سیاسی که در قالب انتخابات نمود پیدا می‌کند نیز از جمله مصادیق فرهنگ عمومی کشور است و حضور مردم در این رویداد مانند سایر شاخص‌ها قابل پیش‌بینی خواهد بود.
موالی‌زاده بیان کرد: در استان خوزستان، میهمان نوازی، خونگرمی، داد و ستد عاطفی و مهارت برقراری ارتباط با دیگران از جمله ویژگی‌های مثبت فرهنگ عمومی مردم است. اینکه مردم خوزستان این ویژگی‌های رفتاری مثبت را در حوزه‌های مختلف دارند یکی از وجوه مثبتی است که در بین آنها می‌بینیم. به میزانی که سلام در یک جامعه فراوانی پیدا می‌کند آن جامعه از ارتباطات عاطفی و سلامت بیشتر برخورد است که این مسئله نیز یکی از ویژگی‌های مثبت فرهنگ عمومی مردم خوزستان است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه البته فرهنگ عمومی نقاط ضعفی هم دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد، ادامه داد: فرهنگ گفت‌وگو، تعاون، کارآفرینی، مشارکت و مباحث مختلف دیگر باید در کشور تقویت شود. نیاز است که شورای فرهنگ عمومی در جایگاه خودش بنشیند؛ بنابراین پیشنویس برنامه چهار ساله شورای فرهنگ عمومی کشور را تدوین کردم. در این بین از دستگاه‌های مختلف و اعضای شورا پیشنهادات دیگر را هم گرفتیم.
موالی‌زاده عنوان کرد: هر دو هفته یک بار به صورت نوبتی جلسه کارگروه‌های شورای فرهنگ عمومی و خود شورا را برگزار می‌کنیم. اگر فرهنگ عمومی در جامعه کشور را به صورت تقویت نقاط مثبت و مرمت آسیب‌ها توسعه بدهیم آن وقت به یک فرهنگ عمومی بالنده دست پیدا کنیم. در این صورت زیرساخت‌های یک توسعه متوازن، پایدار و همه‌جانبه فراهم می‌شود.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ عمومی حوزه باورها و فرهنگ مردم است، گفت: پرهیز از برگزاری همایش‌های بی اثر، بازدید از شهرستان ها، حضور در استان ها، ارتباط با بخش‌های مختلف، تأکید بر رویکرد جامع نگر، ارتباط گسترده با همه بخش‌ها به ویژه فرهنگ، ادب، هنر و رسانه برای پیشبرد اهداف از جمله مسائل درنظر گرفته شده در پیشنویس برنامه چهار ساله این شورا است.
موالی‌زاده با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ تعاون و کارآفرینی در کشور تأکید کرد: تقویت فرهنگ کار و سخت کوشی در جامعه برای تحقق اقتصاد مقاومتی خیلی مهم و جزو پیش نیاز آن است؛ باید مهارت کار جمعی و تیمی را یاد گرفته و به آن بپردازیم.

نمی‌توان برای همه استان‌ها یک نسخه پیچید
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به اینکه نمی‌توان نسخه واحدی را برای هر استانی پیچید، گفت: یک سری اولویت‌ها برای کل کشور یکسان است ولی برخی از شاخص‌ها برای هر استان اختصاصی است.
موالی‌زاده با اعلام این مطلب که دور ریز مواد غذایی در کشور معادل یارانه پرداختی در ایران است، خبر داد: فرهنگ مدارا و رواداری، گفت‌وگو، پرهیز از قضاوت‌های شتاب زده (حتی در دین از این موضوع برحذر داشته شده ایم)، آسیب‌های اجتماعی، تبلیغ برای اینکه سادگی یک ارزش و چشم و هم چشمی یک ضدارزش است نیز از جمله شاخص‌های دیده شده در پیشنویس برنامه چهار ساله شورای فرهنگ عمومی کشور است.
وی افزود: استان خوزستان یکی از نقاطی است که بُن مایه‌های اصیل سنتی در آن وجود دارد و با این ظرفیت و پشتوانه تاریخی می‌توان خیلی بیشتر در زمینه آسیب‌های اجتماعی فعالیت کرد. مردم استان خوزستان مردمانی خوش اخلاق و خونگرم هستند؛ بنابراین باید تصویری متناسب با واقعیت این استان به کشور مخابره کنیم تا به جذب سرمایه و گردشگر کمک شود.
موالی‌زاده با تأکید بر لزوم تقویت هویت فرهنگی گفت: این ظرفیت در خوزستان وجود دارد که فرهنگ مصالحه را در خوزستان تقویت کنیم چون قومیت‌های مختلف در این استان ظرفیت هستند. این وفاق اجتماعی که در خوزستان همیشه وجود داشته که باید این ارتباطات اجتماعی را بین قومیت‌ها تقویت کنیم.

فرهنگ، حوزه دست چندم نیست
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: حوزه فرهنگ حوزه دست چندم نیست بلکه یک حوزه راهبردی است؛ درک این مسئله نیز از جمله مهمترین مسائل هست. همچنین قطعا اگر رویکرد ما اجتماعی نباشد و حضور میدانی نداشته باشیم که به نتیجه‌ای نمی‌رسیم. تربیت کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در برنامه چهار ساله این شورا به آن پرداخته‌ایم.
وی بیان کرد: واقعا نقش رسانه بسیار مهم و تأثیرگذار است، یعنی مردم و جامعه معنوی، دین‌دار و نیازمند نشاط اجتماعی داریم.

کد مطلب: 101509
 
Share/Save/Bookmark