میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۵
 
 
تغییر راهبرد از مذهب به قومیت
غرب آسیا را همچنان می‌توان کانون اصلی تحولات جهانی دانست که هر تغییری در آن می‌تواند بر کل ساختار نظام بین‌الملل حتی...
تغییر راهبرد از مذهب به قومیت
 

غرب آسیا را همچنان می‌توان کانون اصلی تحولات جهانی دانست که هر تغییری در آن می‌تواند بر کل ساختار نظام بین‌الملل حتی چینش قدرت جهانی تاثیرگذار باشد. یکی از مباحث مطرح در غرب آسیا را اقدامات برخی از سران اقلیم کردستان عراق مبنی بر همه‌پرسی چند پاره سازی عراق تشکیل می‌دهد. این رفتار در حالی با ادعای حمایت از ساکنان کرد عراق صورت می‌گیرد که در ورای آن یک سوال اساسی مطرح است و اینکه این همه‌پرسی با چه قیمتی برگذار می‌شود.؟ بررسی واقع بینانه نشان می‌دهد که این رفتار چند نتیجه عمده به همراه دارد. نخست مخالفت‌های گسترده داخل عراق زمینه ساز تحریم و حاشیه نشین شدن کردها در مناطق مختلف عراق خواهد شد.
دوم آنکه کشورهای منطقه و افکار عمومی جهان روی خوش به این تجزیه طلبی نشان نخواهد داد و قطعا پیامدهای اقتصادی سنگینی برای کردهای عراق به همراه دارد. در کنار این مسائل یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن توطئه‌ای سراسری است که خواسته و ناخواسته سران اقلیم کردستان با ادعای این همه‌پرسی در آن گرفتار آمده‌اند. این حقیقت انکار ناپذیر است که نظام سلطه برای حفظ منافع خود و البته رژیم صهیونیستی بحران‌سازی در غرب آسیا را همواره در دستور کار دارد. شاید بتوان گفت که چند دهه است که منطقه هیچ روی آرامشی ندیده که محور آن را نیز بحران‌سازی آمریکایی و عقبه منطقه‌ای آن تشکیل می‌دهد. در طول سالهای اخیر در قالب جنگ مذهبی سناریوی تروریسم اجاره‌ای در منطقه ایجاد شده است بگونه‌ای که تلاش شده تا همان کشورهای اسلامی درگیر تقابل‌های داخلی و منطقه‌ای باشند که نمود آن را در سوریه و عراق می‌توان مشاهده کرد.
براساس این طرح گروه‌های تروریستی همچون داعش با ادعای رویکرد سنی و مقابله با شیعیان بحرانی سراسری را در منطقه اجرا کرده‌اند که نتیجه آن نیز کشتار صدها هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها نفر و نابودی منطقه بوده است. به رغم حمایت‌های گسترده نظام سلطه به سرکردگی آمریکا از این گروها، جبهه مقاومت با همراهی متحدان خود یعنی روسیه توانسته‌اندا شکست این گروه‌ها را رقم زنند بگونه‌ای که آمریکایی‌ها نیز اذعان دارند که کار داعش در ماه‌های آتی پایان خواهد یافت. با توجه به پیامدهای این مسئله برای نظام سلطه و صهیونیست‌ها، آنها قطعا به دنبال طراحی فتنه‌ای جدید در منطقه خواهند بود تا زمینه‌ساز استمرار بحران در منطقه شود.
این سیاست براساس طرح اختلاف افکنی قومی اجرایی می‌شود که اقدامات صورت گرفته در تحریک کردهای عراق در این چارچوب است. نظام سلطه امید دارد تا ضمن بحران سازی در عراق و جلوگیری از بازسازی این کشور فتنه قومی و تجزیه طلبی را در کل منطقه اجرایی سازد که زمینه‌ساز بحران‌های فاجعه بار در منطقه خواهد بود. طرحی که سران اقلیم کردستان خواسته ناخواسته در این بازی گرفتار آمده‌اند باید پاسخگوی مردم عراق و منطقه باشند چراکه مسئولیت آنان در این فتنه انگیزی کمتر از نظام سلطه نخواهد بود.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101103
 
Share/Save/Bookmark