میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۶
 
 
همزمان با انتقال نظامیان آمریکایی به عراق فاش شد
انتقال ۴۰ هزار داعشی در تبانی آنکارا- واشنگتن
انتقال ۴۰ هزار داعشی در تبانی آنکارا- واشنگتن
 

وزیر دفاع آمریکا در حالی تاعلام کرد که نظامیان آمریکایی که در حال خروج از شمال سوریه هستند در غرب عراق مستقر خواهند شد که گزارش‌ها نشان می دهد در تبانی آمریکا و ترکیه ۴۰ هزار داعشی به سوریه اعزام شده بودند. .
«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا گفت نیروهای آمریکایی که از شمال سوریه خارج شده‌اند در غرب عراق مستقر خواهند شد. اسپر گفت برنامه فعلی پنتاگون این است که تمامی ۱۰۰۰ نیروی نظامی که از سوریه خارج می‌شود به غرب عراق منتقل شوند. وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگارانی که به همراه او در حال سفر به منطقه غرب آسیا هستند این طرح که نیروهای آمریکایی از داخل عراق مأموریت‌هایی برای مبارزه با داعش در سوریه اجرا کنند را رد نکرده، اما گفته که جزئیات این طرح با گذشت زمان آماده خواهد شد. وزارت دفاع آمریکا تا قبل از این محل اعزام نظامیان خارج‌شده از سوریه را مشخص نکرده بود. اسپر گفت با همتای عراقی خود درباره طرح انتقال بیش از ۷۰۰ نظامی آمریکایی به غرب این کشور صحبت کرده است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از گفت‌وگو با «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه و مشخص شدن طرح او برای حمله به شمال سوریه دستور خروج نزدیک به ۱۰۰۰ نظامی آمریکایی از آن منطقه را صادر کرد. در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ نیروی آمریکایی در عراق مستقر هستند. دولت آمریکا در سال ۲۰۱۱ نظامیان خودش را از عراق خارج کرد، اما به بهانه حمله داعش به عراق در سال ۲۰۱۴ آنها را بازگرداند. در حالیکه تنش‌ها میان ترکیه و آمریکا در پی تجاوز نظامی آنکارا به شمال سوریه بالا گرفته است، یک مقام آمریکایی در خصوص جنگ سوریه دست به افشاگری زد. «برت مک گورک» فرستاده سابق رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف بین‌المللی از حمایت‌های ترکیه از گروه تروریستی داعش پرده برداشت.
وی اعلام کرد: ترکیه اجازه داد ۴۰ هزار نفر از کشور‌های مختلف به این گروه تروریستی بپیوندند. مک‌گورک افزود: ۴۰ هزار داعشی از ۱۱۰ کشور جهان به فرودگاه‌های ترکیه آمده سپس به سمت مرز‌های سوریه رفتند.
این در حالی است که گزارش‌های مستند بسیاری ثابت کرده‌اند که آمریکا و اعضای ناتو از حامیان اصلی ایجاد گروه تروریستی داعش بوده و هستند و دونالد ترامپ نیز در دوران رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ اذعان کرد واشنگتن داعش را ایجاد کرده است. مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که نیروهای وابسته به ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش از فرودگاه «صرین» که پایگاه نظامی آنان بود، خارج شدند. دیدبان گفت که نظامیان ائتلاف آمریکا از این فرودگاه به عنوان یک پایگاه نظامی استفاده می‌کردند. این فرودگاه، در اطراف شهر «عین العرب» واقع در استان حلب قرار دارد. در این میان سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه گفت، اردوغان از نیروهای سوری و کرد می‌خواهد تا از مرز با ترکیه خارج شوند تا او بتواند ۲ میلیون پناهنده را در آنجا اسکان دهد. همچنین وزیر خارجه ترکیه گفت که همه شبه‌نظامیان کرد باید از منطقه موسوم به «منطقه امن» در شمال سوریه خارج شوند. در این میان مخالفان عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، دیروز در خیابان های لندن اقدام به برپائی تظاهرات کردند.
در این میان فرمانده عملیات بغداد با اشاره به حضور عوامل نفوذی در میان تظاهرات‌کنندگان عراق، تأکید کرد که نیروهای تحت امر وی حتی یک گلوله به سمت معترضان شلیک نکردند. «جلیل الربیعی» فرمانده عملیات بغداد اظهاراتی را درباره کشته شدن شماری از تظاهرات‌کنندگان عراقی در جریان تظاهرات‌های اخیر این کشور مطرح کرد. الربیعی به پایگاه خبری «المربد» گفت که در هنگام تظاهرات، با نیروهای امنیتی، در میان تظاهرات‌کنندگان حضور داشته است تا از آنان حمایت کند. وی با بیان اینکه عوامل نفوذی باعث کشته شدن شماری از تظاهرات‌کنندگان بودند، به نقل از تظاهرات‌کنندگان اظهار داشت که برخی از آنان، از حضور این افراد در بین تظاهرات‌کنندگان خبر دادند. همچنین نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون عراق از دولت این کشور خواست مسأله داعشی های فراری از شمال شرق سوریه را بررسی کند. وی افزود: دولت باید مسأله فرار این داعشی ها و تلاش ها برای ورود به خاک عراق را بررسی کند. از سوی دیگر عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق بر این باور است که استقرار نظامیان تروریست آمریکایی در خاک عراق پیامدهای فاجعه‌باری برای این کشور دارد و بغداد نیز با این مسئله مخالف است. «عامر الفایز» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق نسبت به استقرار نظامیان تروریست آمریکایی در خاک این کشور اعتراض کرد.

کد مطلب: 111300
 
Share/Save/Bookmark