میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۶
 
 
از پای بست ویرانه
ائتلاف سعودی آمریکایی جنایتی دیگر را در یمن رقم زدند و اتوبوس حامل دانش‌آموزانی را هدف قرار دادند که...

ائتلاف سعودی آمریکایی جنایتی دیگر را در یمن رقم زدند و اتوبوس حامل دانش‌آموزانی را هدف قرار دادند که هیچ وسیله‌ای برای دفاع از خود نداشتند و تنها جرم آنها یمنی بودن است. جنایتی بزرگ که واکنش‌های گسترده جهانی را به همراه داشت و حتی محافل رسانه‌ای در کشورهای غربی نتوانستند بر این جنایت ضد بشری سرپوش گذارند. این جنایت در حالی صورت گرفت که نوع واکنش برخی کشورهای غربی نسبت به آن امری قابل توجه است.
«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل بیانیه‌ای درباره حمله جنگنده‌های سعودی به اتوبوس حامل دانش‌آموزان در شهر «ضحیان» یمن که حداقل ۵۵ کشته و ۷۷ زخمی بر جا گذاشت، منتشر کرد اما باز هم از ریاض خواسته که در این‌باره تحقیق کند. در همین حال سفیر انگلیس که رئیس دوره‌ای شورای امنیت است به یک ابراز تاسف و درخواست تحقیق بسنده کرد. این نوع موضوع‌گیری‌ها در شرایطی صورت گرفته که بررسی کارنامه این کشورها نکات قابل توجهی را در خود دارد. آمریکا و انگلیس در قبال جنگ‌های ۲۲، ۸ و ۵۱ روزه غزه در حالی برای همسو نشان دادن خود با مطالبات جهانی از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب گفتند که این کمیته تحت حمایت آنها از سوی رژیم صهیونیستی تشکیل شد و هرگز عاملان کشتار فللسطینی‌ها مجازات نشدند.
در باب جنگ عراق نیز انگلیس اجازه انتشار نتایج تحقیقات کمیته حقیت یاب را نداد و هرگز افرادی مانند تونی بلر نخست وزیر وقت انگلیس به جرم کشتار مردم انگلیس بازخواست و مجازات نشدند. در باب آمریکا نیز در حالی سرنوشتی مشابه در باب جنگ‌های افغانستان و عراق رقم خورد که این روزها انتصاب رئیس سازمان سیا سوالات حقوق بشری بسیاری را در اذهان ایجاد کرده است. «هاسپل» که اولین زنی است که به صندلی ریاست سیا تکیه می‌زند در سال ۲۰۰۲ مسئول یکی از زندان‌های مخفی سیا در تایلند بوده که ازآن به عنوان آزمایشگاهی برای تحقیق درباره فنون شکنجه استفاده شده است. گزارش‌ها حاکی است «هاسپل» در سال ۲۰۰۵، زمانی که رئیس دفتر «سرویس مخفی ملی» بوده دستور تخریب ده‌ها نوار ویدئویی از شکنجه‌گاه جنجالی تایلند را صادر کرده است. او در جلسه تأیید صلاحیتش در سنا، تخریب این نوارها را تأیید کرد و مدعی شد که هدفش پنهان نگاه داشتن هویت برخی از مأموران سیا بوده که چهره‌هایشان در آن فیلم‌ها نمایان بوده‌اند.
با توجه به این حقایق می‌توان گفت ادعاهای حقوق بشری و تاکید سران آمریکا و انگلیس بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره یمن توسط سعودی، نوعی فرافکنی است چراکه اساسا این خانه از پای بست ویرانه است و هرگز اقدامی برای بشریت بر نخواهد داشت. اگر قرار است کمیته‌ای برای تحقیق تشکیل شود این کمیته باید خارج از محور سعودی و غربی و برگرفته از افرادی مستقل باشد که حقیقت را بازگو کنند و نه گزارشی جهت دار را. طرح تحقیق توسط عربستان واگذاری پرونده به عامل جنایت است چنانکه در جنگ‌های غزه این امر به خود رژیم صهیونیستی واگذار و نتیجه آن پایمال شدن خون فلسطینی‌ها بود.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 105604
 
Share/Save/Bookmark