میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۱
 
 
شرق اروپا در دوربين نظاميان
مقامات آمريكايي اعلام كرده‌اند، ارتش این کشور در نظر دارد تا بیش از ۵ هزار نیرو، تانک، خودروهای زرهی و تسلیحات سنگین در برخی...

مقامات آمريكايي اعلام كرده‌اند، ارتش این کشور در نظر دارد تا بیش از ۵ هزار نیرو، تانک، خودروهای زرهی و تسلیحات سنگین در برخی کشورهای بالتیک و شرق اروپا مستقر کند.پس از پایان جنگ سرد در دهه ۹۰ میلادی، این برای اولین بار است که آمریکا در کشورهای شرق اروپایی غیر عضو ناتو که در گذشته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند، پایگاه نظامی ایجاد کرده و تسلیحات زرهی و سنگین نظامی مستقر می‌کند.
نكته بسيار مهم آن است كه آمريكايي‌ها روسيه را عامل اين اقدام عنوان كرده‌اند چنانكه نیویورک تایمز ادعا كرده، اقدام روسیه در جدا کردن کریمه و حمایت از شورشیان در شرق اوکراین هشداری جدی برای ناتو بوده تا کشورهای عضو طرحی جدید را برای مقابله با تهدیدات روسیه مد نظر قرار دهند.
آمريكايي‌ها با پروژه روسيه هراسي در حالي به دنبال نظامي‌گري در اروپا هستند كه بررسي كارنامه اوكراين به عنوان محور ادعايي و توجيهي آمريكا براي اين تحركات نكات قابل توجهي را نشان مي‌دهد.
آنچه در اوكراين مي‌گذرد حاصل سرنگوني دولت قانوني يانوكوويچ به دست غرب و تكرار سناريوي انقلاب رنگي بود كه در نهايت به جنگ داخلي در اين كشور منجر شده است. در طول يك سال و نيم گذشته آمريكايي‌ها تنها اقدامي كه در اوكراين صورت داده‌اند كشتار مردم بوده كه با تسليح ارتش اوكراين صورت گرفته كه به نسل كشي در شرق اين كشور منجر شده است لذا كارنامه اوكراين نشان مي دهد كه آمريكا هيچ هدف بشر دوستانه‌اي ندارد و صرفا به دنبال منافع خود است. آمريكايي‌ها در حالي ۳۰۰ نيروي مستشار نظامي به اين كشور اعزام كرده‌اند كه نه تنها در مقابل جنگ داخلي اين كشور اقدامي صورت نداده بلكه خود زمينه ساز كشتار گسترده مردم بويژه در مناطق شرقي شده چنانكه نيروهاي تحت امر آمريكا به گردن زدن مردم مشابه جنايات داعش در عراق و سوريه اقدام مي نمايند.
ادعاي تاثير تحولات كريمه بر نظامي‌گري امريكا در شرق اروپا نيز امري واهي است چرا كه طرح سپر موشكي و نظامي گري آمريكا در دوران بوش آغاز شده بود و امري تازه نمي‌باشد. رفتار كنوني اوباما نشان مي‌دهد كه سياست آمريكا تغييري نكرده و آنها به رغم ادعاهاي دموكراتيك اوباما همچنان به دنبال سلطه نظامي بر جهان و حتي اروپا هستند. نكته قابل توجه آنكه آمريكا با ايجاد رقابت تسليحاتي در منطقه به دنبال تحقق اهداف نظامي خود است چنانكه رایموند وجنیس وزیر دفاع لیتوانی گفته بود که کشورش نیاز به تسلیحات بیشتری دارد تا در صورتی که اتفاقی برای این کشور افتاد بتواند وارد عمل شود. كشورهايي مانند لتوني، استوني، لهستان و... نيز گرفتار اين بازي آمريكا شده و خواستار كمك‌هاي نظامي آمريكا شده‌اند. به هر تقدير مي‌توان گفت كه ادعاي مقابله با روسيه بهانه‌اي ساختگي براي اهداف نظامي آمريكاست كه جز سلطه اين كشور بر منطقه هدف ديگري نخواهد داشت.

کد مطلب: 92580
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark