میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
۱۸ تیر ماه پایان مهلت ایران به اروپا
واکنش های قاطع ایران به وضعیتی که برای توافق هسته ای از سوی اروپا و آمریکا ایجاد شده، آنها را به تکاپو انداخته است...

واکنش های قاطع ایران به وضعیتی که برای توافق هسته ای از سوی اروپا و آمریکا ایجاد شده، آنها را به تکاپو انداخته است.
از زمانی که آمریکا از برجام خارج شد و آن را زیر پا گذاشت بیش از یکسال می گذرد و در این مدت جمهوری اسلامی ایران با وجود بدعهدی اروپا و آمریکا تعهدات خود را اجرا کرد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تأیید کرده است.
اما سرانجام ایران تصمیم گرفت تا نسبت به رفتارهای آمریکا و اروپا اقداماتی انجام دهد، برای همین خاطر رئیس جمهور بیش از یک ماه پیش و همزمان با نخستین سال خروج آمریکا از توافق هسته ای، رسماً اعلام کرد که دو تعهد ایران در برجام را کنار می گذاریم و ۶۰ روز نیز به اروپا مهلت می دهیم تا سهل انگاری و بدعهدی های خود را جبران کند.
اکنون که روزهای پایانی اولتیماتوم ایران به اروا سپری می‌شود، فرصت زیادی برای اروپا باقی نمانده، به همین خاطر مقامات اتحادیه اروپا مدام خواهان صبوری و شکیبایی ایران در حفظ برجام هستند.
وزیر خارجه آلمان نیز که پیش از سفر آبه شینزو به تهران آمده بود، در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه کشورمان محمد جواد ظریف به ایران توصیه کرد؛ ایران اگر از میوه برجام بهره نبرده است از سایه آن استفاده کند؟!
البته اینگونه واکنشها که از سوی اروپا و آمریکا نشان داده می شود، تنها یک دلیل دارد آن هم سیاست مقاومتی است که جمهوری اسلامی ایران مقابل دشمنان در پیش گرفته است.

روشن است که اگر ایران همان سیاست مدارا در زمان مذاکرات هسته ای را ادامه میداد، لحن اروپا و آمریکا تندتر می شد و بر فشارهای سیاسی و اقتصادی نیز می افزودند، اما اکنون راهبرد مقاومت توانسته است دشمن را نه تنها به چالش بکشد بلکه باعث شود تا استیصال اروپا و آمریکا مقابل مقاومت ایران نمایان تر شود.
کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در نشست خبری در تأسیسات هسته ای اراک در جمع خبرنگاران اعلام کرد که به زودی (۶ تیر ماه) از سقف ۳۰۰ کیلو گرم اورانیوم غنی شده عبور میکنیم.
به واقع ظرفیت غنی سازی ایران به چهار برابر خواهد رسید. اقدامات ایران در راستای پاسخ به خروج آمریکا از برجام و بدعهدی اروپا در اجرا نکردن تعهدات آنها است.
رئیس جمهور فرانسه در واکنش به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان گفته این تصمیم باعث تاسف او شده و فرانسه ایران را قویاً تشویق به صبوری و مسئولیت‌پذیری می‌کند.

ظاهراً پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام به مذاق اروپا و آمریکا خوش آمده است که هر دو خواهان ماندن ایران در برجام و توصیه به مسئولیت پذیری می کنند، اما این مسئولیت پذیری آیا برای اروپا و آمریکا نیز وجود دارد؟
ایران در تصمیم خود جدی است، گام به گام تعهدات خود را در قبال بدعهدی اروپا و خروج آمریکا از توافق هسته ای آغاز کرده و ادامه خواهد، اگر اروپایی ها از فرصت داده شده استفاده کردند و برای جبران بدعهدی های چند سال گذشته آستین ها را بالا زدند به گونه ای که خسارات وارد شده به ایران پرداخت شود و هر آنچه که در برجام تعهد داده اند اجرا گردد، میتوان امیدوار بود که ایران به شرایط پیش از بدعهدی اروپا باز می گردد، در غیر این صورت پس از پایان مهلت ۶۰ روزه باید شاهد خروج ایران از برجام نیز باشند و این واکنش حق ایران در قبال همه بدعهدی هایی است که اروپا و آمریکا در مدت مذاکرات و پس از امضای توافق هسته ای از خود نشان دادند.
پایان برجام به زیان آمریکا و اروپا تمام خواهد شد و ایران نه تنها زیان نخواهد دید بلکه به خسارت محض چنین شرایطی پایان خواهد داد.
هشدارهای اروپا را نیز نباید جدی گرفت چرا که آنها در تلاش هستند تا ایران را به ماندن در برجام و اجرای تعهدات تشویق کنند.

کافی است اروپا اقدامات برجامی خود را آغاز کند تا ایران به کاهش تعهدات در توافق هسته‌ای پایان دهد. در غیر این صورت اروا را باید کنار گذاشت و برای عبور از تحریم‌ها روی روسیه و چین حساب کرد.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 109600
 
Share/Save/Bookmark