میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۸
 
 
هشدار دمشق به تجاوز نظامی ترکیه
سوریه اشغال سرزمین خود را نمی پذیرد
سوریه اشغال سرزمین خود را نمی پذیرد
 

همزمان با تحرکات ترکیه برای تثبیت اشغالگری در اراضی سوریه، فیصل مقداد معاون وزیر امور خارجه و مهاجران سوریه تاکید کرد: کشورش در جنگ با تروریست ها از کل انسان ها دفاع می کند و هرگز هرگونه اشغال سرزمین خود را نمی پذیرد.
روزنامه الثوره سوریه با اعلام این مطلب به نقل از مقداد افزود: ارتش سوریه همچنان به آزاد سازی سرزمین های خود از دست تروریست ها ادامه می دهد و هیچ اشغالگری در سرزمین های خود را نخواهد پذیرفت. با نزدیک شدن نیروهای سوری به مرزهای مشترک این کشور با ترکیه و عقب راندن تروریست ها تنش بین آنکارا و دمشق در روزهای اخیر افزایش یافته است. وی که در مراسم هفتاد و دومین سالگرد استقلال سریلانکا در سفارت این کشور در دمشق سخن می گفت، افزود: جنگی که علیه سوریه بویژه جنگ اقتصادی علیه مردم این کشور محکوم به شکست است و مهم نیست که چقدر طول می کشد. معاون وزیر خارجه و مهاجران سوریه در ادامه بر اهمیت تقویت همکاری در زمینه های مختلف بین سوریه و سریلانکا تاکید کرد و افزود: دو کشور از روابط خوبی برخوردارند و جنگ با تروریست را تجربه کرده اند. در این میان وزیر خارجه ترکیه با ابراز تمایل برای تسریع فرایند سیاسی سوریه از طریق آتش‌بس و کمیته بازنویسی قانون اساسی، مدعی شد آنکارا حملات به خود را تحمل نمی‌کند. «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به کشته شدن ۸ نظامی این کشور در موشک‌باران ارتش سوریه علیه مناطق تحت کنترل تروریست‌ها در استان ادلب، مدعی شد آنکارا به این حملات واکنش نشان خواهد داد.
چاووش‌اوغلو طی سخنرانی در همایشی در آنکارا گفت: «در روزهای اخیر تنش جدی در ادلب رخ داده است. ما دیروز هشت کشته داشتیم. ستیزه‌جویی و حماقت رژیم [سوریه] در حال افزایش است». در این میان وزیر دفاع آلمان از تشدید تنش‌های اخیر میان ارتش ترکیه و سوریه در استان «ادلب» واقع در شمال غربی سوریه ابراز نگرانی و بر لزوم دیدار سه کشور اروپایی با رئیس‌جمهور ترکیه تأکید کرد. همچنین سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از افزایش درگیری‌ها در استان ادلب، خواستار کاهش تنش فوری و بازگشت به مذاکرات شد. وزیر دفاع ترکیه در حالی تعداد تلفات سربازان سوری در حمله ادعایی به مواضع ارتش سوریه را افزایش داد که دو نظامی خودش بر اثر شدت جراحات در حمله ارتش سوریه، کشته شدند. «حلوسی آکار» وزیر دفاع ترکیه مدعی است در واکنش ادعایی که روز گذشته به ارتش سوریه نشان دادند، حداقل ۷۶ سرباز سوری کشته شدند. در این میان تلویزیون دولتی سوریه از حمله به دو تأسیسات گازی سوریه در حمص خبر داد. منابع خبری اعلام کرده‌اند وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه از تحرکات گروه‌های تروریستی در سوریه برای انجام حمله شیمیایی خبر داده است. به نوشته اسوپتیک، ارتش روسیه اعلام کرد اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌گوید گروه کلاه سفیدها با حمایت گروه‌های تروریستی در حال نقشه‌ریزی برای یک اقدام تحریک‌آمیز جدید در سوریه با عوامل سمی است. طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، گروهی متشکل از ۱۵ عضو کلاه سفیدها ۱ فوریه برای ترتیب دادن رویدادی شبیه حمله شیمیایی وارد ادلب شده‌اند. این وزارتخانه اعلام کرد کلاه‌سفیدها نزدیک به ۴۰۰ لیتر عامل شیمیایی را به سایتی در ادلب که قصد دارند در آنجا فیلمی تهیه کنند تحویل داده‌اند. در همین حال پدافند دفاع هوایی روسیه یک پهپاد ناشناس را در نزدیکی پایگاه هوایی این کشور در حمیمیم ساقط کرد. این پهپاد کوچک در تاریکی شب از سمت دریای مدیترانه در حال نزدیک شدن بوده که با سیستم دفاع موشکی «پنتسیر-اس» که در پایگاه حمیمیم مستقر است، هدف گرفته شده است.

کد مطلب: 112705
 
Share/Save/Bookmark