میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
سی و نهمین شنبه اعتراضی فرانسه
فرانسه دوباره به رنگ جلیقه زردها درآمد
فرانسه دوباره به رنگ جلیقه زردها درآمد
 

معترضان به نظام سرمایه داری و سیاست های اقتصادی دولت فرانسه موسوم به جنبش «جلیقه زردها» که از ۹ ماه گذشته تاکنون با برگزاری نزدیک به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تجمع و تظاهرات، خشم و نارضایتی خود را به عملکرد کاخ الیزه نشان داده اند امروز(شنبه) هم برای سی ونهمین هفته متوالی به خیابان های این کشور آمده اند.
تظاهرات و تجمع های دیروز بدنبال وقایع هفته گذشته که در ادای احترام به «استیو مایا کانیچو» قربانی اخیر خشونت پلیس در نانت صحنه حضور و انزجار معترضان به خشونت های پلیس بود، شکل گرفته است.۲۶۶ روز از آغاز جنبش جلیقه زردها می گذرد، جنبشی که در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت شکل گرفت و از همان هفته های ابتدایی به جنبشی اعتراضی نسبت به سیاست های اقتصادی دولت بدل شد، بگونه ای که اعضای این جنبش بارها و بارها خواهان استعفای «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور شدند.
معترضان معتقدند که مکرون نتوانسته به شعارهای انتخاباتی خود که توانست با آنها قدرت را به دست گیرد جامه عمل بپوشاند. گرچه در طول زمان و هفته های گذشته به تدریج از تعداد معترضان ۳۰۰ هزار نفری در هفته نخست در خیابان ها کاسته شده اما این جنبش همچنان طرفداران خود را دارد. نظرسنجی اخیر هم نشان می دهد که عملکرد پلیس فرانسه همچنان نگرانی بخشی از جامعه فرانسوی را بدنبال دارد.
بر اساس نظرسنجی موسسه «ایفوپ» که بدنبال مداخله پلیس فرانسه در جریان برگزاری جشنواره موسیقی در شامگاه ۲۱ ژوئیه در شهر نانت در روزنامه «ژورنال دو دیمانش» فرانسه منتشر شده، عملکرد پلیس فرانسه توسط ۶۸ درصد مردم این کشور «موثر» تلقی شده اما از طرف دیگر، عملکرد پلیس در میان ۲۰ درصد فرانسوی ها «نگرانی» را برانگیخته است.علاوه بر پاریس که همچنان محدودیت های خود برای برگزاری تجمع ها و تظاهرات در نقاط مهمی از این شهر را داراست، دیگر شهرهای فرانسه هم از ساعتی پیش شاهد حضور معترضان در خیابان ها است.»تولوز» یکی از شهرهای فرانسه است که در طول حدود ۹ ماه گذشته همواره شاهد تجمع های بسیاری از جلیقه زردها بوده است.
به نوشته روزنامه فرانسوی زبان «اکتو»، با وجود استمرار ممنوعیت های هفته گذشته برای تجمع در میدان «کاپیتول» تولوز، جلیقه زردها برای تجمع در این شهر تعطیلاتی ندارند.«دولت در مرخصی است، اما خیابان هنوز زرد است»! این فریاد تندی است که از هفته سی و هشتم اعتراض ها در شبکه های اجتماعی راه اندازی شد.
معترضان خواستار تظاهرات برای عدالت اجتماعی، مالی و محیط زیستی و حمایت از دموکراسی هستند و به نام «قربانیان سرکوب قضایی و پلیس» قدم به خیابان ها خواهند گذاشت.بدنبال ممنوعیت های هفته های گذشته، هر گونه تجمعی در میدان کاپیتول تولوز تخلف بوده و جریمه ۱۳۵یوروی در انتظار متخلفان است. علاوه بر پاریس و تولوز، تجمع های دیگری در شهرهای لیون، نانت، بوردو و وین برقرار بود.»وارن دله» یکی از سخنگویان جلیقه زردها در «لیون» می گوید: همه جلیقه زردها در تعطیلات نیستند اما افراد کمی از حد معمول در این شهر برای تجمع ها وجود خواهند داشت.
همچنین دیروز دهها نفر از جلیقه زردها در میدان «گامبتا» برای جمع آوری امضا جهت برگزاری همه پرسی برای ممانعت از خصوصی سازی فرودگاه های پاریس از ساعت ۱۰ تجمع کردند. برای این کار باید چهار میلیون و ۷۰۰ هزار امضا در سراسر فرانسه جمع آوری شود. پس از دو هفته از پیدا شدن جسد کانیچو قربانی ۲۴ ساله در شهر نانت، معترضان یک «راهپمایی سفید» در ادای احترام به او در شهر «لوآر» برگزار می کنند. در این ارتباط پرونده قضایی در خصوص علل ناپدید شدن او و مسوولیت های پلیس در شب حادثه گشوده شده است.جلیقه زردها از صبح امروز در ایستگاه مترو «وی اییه» در منطقه ۱۷ پاریس جمع شدند. در جریان اعتراض های مردمی در فرانسه از ۱۷ نوامبر سال میلادی گذشته(۲۶ آبان ۹۷) که با ۳۰۰ هزار تظاهرکننده در خیابان های فرانسه متولد شد تاکنون بیش از ۱۰ هزار و ۳۰۰ گردهمایی در سرتاسر فرانسه برگزار شد و شرکت کنندگان در آن آزادانه درباره موضوعات گوناگونی چون بهداشت، آموزش و پرورش، فرهنگ، محیط زیست، قدرت خرید، بازنشستگی، مالیات، عدم تساوی و وجود بی عدالتی در اجتماع بحث و گفت وگو کردند.همچنین ۲۴ فرانسوی در جریان تظاهرات اعتراضی جنبش جلیقه زردها بر اثر اعمال خشونت آمیز نیروهای پلیس و استفاده این نیروها از اسلحه «فلش بال» نابینا و حدود ۶ هزار نفر از معترضان بازداشت شده اند. این اعتراض ها همچنین بیش از دو هزار زخمی از بین معترضان و نیز یکهزار مجروح در بین نیروهای پلیس برجای گذاشته است.

کد مطلب: 110301
 
Share/Save/Bookmark