میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
روحانی در جلسه هیئت دولت:
اعتراف می‌کنم در بخش مسکن دچار عقب‌ماندگی شدیم
اعتراف می‌کنم در بخش مسکن دچار عقب‌ماندگی شدیم
 

رئیس‌ جمهور گفت: اعتراف می‌کنم در بخش مسکن دولت دچار عقب‌ ماندگی شدیم.
حسن روحانی رئیس‌ جمهور در جلسه هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: در هفته جاری تصمیمات خوبی نسبت به مسکن، بورس و ارز اتخاذ کردیم. نسبت به مسکن اعتراف می‌کنم که عقب‌ ماندگی در دولت یازدهم داشتیم چرا که برخی طرح‌های ما اجرایی و عملیاتی نشد. تلاش کردیم مسکن‌های ناتوان و بدون خدمات را به جایی برسانیم و دچار عقب‌ماندگی شدیم و در دولت دوازدهم با تلاش فراوان باید این عقب‌ماندگی را جبران کنیم.
رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: یکی از اهداف دولت یازدهم و دوازدهم توسعه استان‌های محروم و به‌ویژه استان سیستان و بلوچستان بود. طرح‌هایی که برای این استان طراحی شد، رساندن گاز به این استان بود که این استان از نعمت گاز محروم بود و وقتی مشعل گاز در زاهدان در دولت یازدهم روشن شد، روز تاریخی برای سیستان و بلوچستان بود. بندر چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور با اقداماتی که در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد، ظرفیت این بندر از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن رسید و این تحولِ بزرگ نه‌تنها فقط برای سیستان و بلوچستان و ایران بلکه برای خط ترانزیتی جنوب و شمال بود و در افتتاح آن نیز مقامات و مسئولین از شرکت‌های مختلف از کشورهای مختلف این منطقه حضور داشتند. روحانی درباره تمهیدات و برنامه‌های دولت درخصوص مسئله مسکن تصریح کرد: اولین اقدام ما این بود که ۲۵۰ هزار هکتار زمین اطراف شهرها و روستاها به وزارت مسکن تخصیص یافت. از وزارت کشاورزی و منابع طبیعی که همکاری خوبی در این زمینه داشتند تشکر می‌کنم، این رقم اولیه است و این میزان به‌زودی به یک میلیون هکتار می‌رسد. برای آنچه مورد نیاز برای مسکن مردم است، زمین مورد نیاز را در اختیار وزارت مسکن قرار دادیم تا شهرک‌ها را طراحی و بافت فرسوده را ترمیم کند و در روستاها فعال شود. رئیس‌جمهور بیان کرد: در هفته‌های اخیر فشار زیادی بر مستأجرین در زمینه مسکن وجود داشت و تصمیمی که در ستاد ملی مقابله با کرونا برای محدودیت افزایش مال‌الاجاره از سال گذشته با سال جاری اتخاذ کردیم تأثیرگذار بود که حداکثر افزایش‌ها در تهران ۲۵ درصد، شهرهای بزرگ ۲۰ و سایر مناطق نیز ۱۵ درصد است.
وی خاطرنشان کرد: مردم در طول امسال و ماه‌های اولیه سال آینده و تا پایان دولت شاهد تحول خوب مثبتی در زمینه مسکن خواهند بود. وی به مسئله سهام عدالت پرداخت و با بیان اینکه سهام عدالت در شرایط فعلی برای مردم خوب و نشاط‌آور بود، تصریح کرد: ۳۰ درصد از سهام عدالت که قبلاً آزاد شده بود و ۳۰ درصد دیگر آن برای عید غدیر و ۳۰ درصد نیز برای ۲۲ بهمن آزاد خواهد شد.
رئیس‌جمهور راجع به مسئله ارز گفت: همان‌طور که بارها گفته‌ام کسی که صادرکننده کالا و یا خدماتی به خارج است نباید فکر کند که این مال اوست و می‌تواند آن را به هر شکل بیاورد؛ هر کس کالایی را به خارج صادر می‌کند باید تا سه ماه پولش را برگرداند و اگر این کار را انجام داد، به سامانه نیما می‌رود و ارز خود را می‌فروشد. اگر در سامانه نیما عرضه نکرد و به تأخیر افتاد، ارز او به ‌قیمت پایان مهلت خریداری می‌شود و حق ندارد به بازار نیما بیاورد. بعد از سه ماه، همان روز و به همان قیمت توسط بانک مرکزی خریداری می‌شود. متأسفانه برخی از صادر کنندگان «این پا و آن پا» می‌کنند و ارز خود را نمی‌آورند، به‌ فکر اینکه ارز باید بالا برود و خودشان هم در جامعه می‌دمند تا قیمت ارز بالا برود و با قیمت بالا بفروشند، این کار خیانت به ملت ایران و اقتصاد کشور است، باید کالایی را که در این کشور به‌صورت یارانه‌ای در اختیار صادرکننده قرار می‌گیرد صادر کند و سود خود را هم ببرد ولی تا سه ماه باید ارز آن را بیاورد و در سامانه نیما عرضه کند. ولی اگر خواست تخلف کند و به مردم فشار بیاورد و از لحاظ اقتصادی به ملت ایران فشار وارد نماید، این برای ما قابل تحمل نیست و از این به بعد، این اقدام انجام می‌شود و من از رؤسای قوه‌های قضائیه و مقننه تشکر می‌کنم که از این مسیر رسماً حمایت کردند که کسی که ارز خود را برنگرداند با او برخورد قضایی می‌شود، این یکی از نمودهای هماهنگی سه قوه بود که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم و این ارزشمند است. روحانی گفت: ما می‌خواهیم در فرصت باقیمانده از دولت همه طرح‌های نیمه‌کاره را تکمیل و وعده‌هایی را که به مردم داده‌ایم اجرا کنیم و نگذاریم توطئه دشمن به هدف خود برسد. رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما چند تصمیم گرفتیم و اجرای این تصمیمات برای ما مهم است؛ ما در ماه اسفند و ماه فروردین در موج اول کرونا بودیم و توانستیم با همکاری یکدیگر و مردم ــ همه قوا به میدان آمدیم و ــ از آن موج عبور کنیم. وقتی به اردیبهشت‌ماه رسیدیم، آرامش در کشور وجود داشت ولی در نیمه خردادماه دوباره با موج جدیدی در استان‌های دیگر و نه استان‌هایی که موج اول را داشتیم، روبه‌رو شدیم و با همکاری از این موج هم عبور خواهیم کرد. وی افزود: در مناطق پرجمعیت به وزارت بهداشت این اختیار را دادیم که اماکنی که دستورالعمل‌ها را مراعات نمی‌کنند، تعطیل شود و اجتماعات مجلس شادی و عزا تا اطلاع ثانوی تعطیل است.
روحانی در پایان گفت: امیدواریم با همکاریِ یکدیگر و اجرای این برنامه‌ها وارد مرداد آرام‌تری شویم و امیدواریم در فصل پاییز گرفتاری آنفلوآنزا نباشد و سلامت، معیشت و امنیت مردم حفاظت بشود.

کد مطلب: 114407
 
Share/Save/Bookmark