میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۵
 
 
دانفورد در خیابان‌های آنکارا
کاخ سفید طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به ترکیه...

کاخ سفید طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به ترکیه می‌رود. و این سفر در نهایت دیروز انجام شد و وی در آنکارا با سران ترکیه دیدار کرد. خبر سفر دانفورد به ترکیه در حالی منتشر شد که همزمان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه تلفنی درباره همکاری دوجانبه از جمله همکاری درباره سوریه گفت‌وگو کردند.
حال این سوال مطرح می‌شود که هدف از این سفر چیست و چرا دانفورد راهی ترکیه شده است؟ بسیاری از ناظران سیاسی و نظامی مهمترین محور این سفر را بررسی تحولات سوریه تشکیل می‌دهد. اخیرا در حالی آمریکا ادعای خروج از سوریه را مطرح کرده که ادعا نموده ترکیه جای این کشور ایفای نقش خواهد کرد. یکی از مباحث مطرح در این زمینه نیز مسئله کردهاست که آمریکا سعی دارد تا چنان وانمود سازد که به دنبال حفظ منافع آنها است. در همین چارچوب ترامپ و اردوغان در گفت‌وگوی تلفنی درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه رایزنی کردند. اردوغان در این گفت‌وگو تلفنی به ترامپ گفت که آنکارا آماده است تا حمایت کامل را برای تسهیل خروج آمریکا از سوریه فراهم آورد. آنها بر این ادعایند که رئیس‌جمهور ترکیه به ترامپ اطمینان داده که هیچ مشکلی با کردها نداشته و فقط به دنبال مبارزه با سازمان‌های تروریستی است که امنیت ملی این کشور را تهدید می‌کند. ترامپ در حساب توئیتری خود نوشته بود که خروج از خاک سوریه در حالی آغاز شده است که بخش کمی از خلافت داعش اکنون باقی مانده است. اگر داعش دوباره احیا شود از پایگاه‌های نزدیک دوباره آنها را هدف قرار خواهیم داد.
بسیاری از ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که آمریکا عملا در سوریه با شکست مواجه شده و توان ادامه حضور ندارد و در عین حال خروج را برابر با رسوایی شکست می‌داند لذا به دنبال سناریوی است که از یک سو خروجش را اجرایی و توجیه سازد و از سوی دیگر این خروج را یک تاکیتیک راهبردی و موفقیت آمیز معرفی نماید. بخشی از این رفتار در قالب ادعای آمادگی برخی کشورهای عربی برای اعزام نیرو به سوریه می‌توان مشاهده کرد و بخشی نیز اعلام هماهنگی با ترکیه در مناطق مرزی است. آمریکا در حالی سعی دارد تا از ترکیه برای اهدافش بهره گیرد که همزمان با ادعای هماهنگ بودن با آنکارا بر سر مسئله کردها می‌خواهد تا خود را حامی کردها معرفی کرده تا همچنان به سیاست چند پارگی قومی در منطقه بپردازد. با توجه به این شرایط می‌توان دریافت که تحرکات آمریکا از جمله سفر دانفورد به ترکیه بیش از آنکه برای کمک به امنیت ترکیه باشد اقدامی است در جهت گرفتار سازی این کشور در بحران‌های جدید منطقه‌ای چنانکه پیش از این نیز ترامپ تهدید کرده بود که اقتصاد ترکیه را نابود خواهد کرد. ورود به جنگ با سوریه قطعا هزینه‌های بسیاری برای ترکیه خواهد داشت و این آمریکا خواهد بود که برنده این نبرد بی حاصل است در حالی که آنکارا با رویکرد به دمشق می‌تواند ضمن رسیدن به امنیت پایدار به اهداف خود در مقابله با پ.ک.ک و گروه‌های تروریستی دست یابد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107603
 
Share/Save/Bookmark