میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
۱۱سپتامبر آمریکایی

۲۰ شهریور یادآور حادثه‌ای است که نزدیک به دو دهه است که به یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر معادلات جهانی بویژه در حوزه نظامی شده است. ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ معادل با ۲۰ شهریور ۱۳۸۰ آنچه حادثه تروریستی در برج‌های ساختمان تجارت جهانی در نیویورک نامیده شده موجب شده تا فضایی جدید در صحنه سیاسی و امنیتی جهان ایجاد شود. آمریکا با ادعای اینکه امنیت، اقتصادی و هژمونی جهانی آن با این اقدام به خطر افتاده اقدام به اجرای گزینه نظامی علیه آنچه تروریسم نامیده بود کرد. حاصل این رویکرد اجرای عملایت نظامی با ناتو در افغانستان بود که به اشغال این کشور منجر شد. آمریکا آن زمان اعلام کرد که این جنگ، جنگ صلیبی است و مسلمانان باید تاوان این حملات را بدهند آنها ادعا کردند که هر مسلمانی تروریست نیست اما هر تروریستی مسلمان است.
اکنون ۱۷ سال از آن زمان می‌گذرد در حالی که کارنامه آمریکا و متحدانش در این سال‌ها نکات قابل توجهی را نشان می‌دهد. در حوزه اقتصادی آمریکا میلیاردها دلار هزینه آنچه مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت در افغانستان کرده است چنانکه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این کشور از زمان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون در سه جنگ افغانستان، عراق و سوریه بیش از ۱.۵ تریلیون دلار هزینه کرده است.
این هزینه‌ها در حالی صورت گرفته که بررسی کارنامه افغانستان نشان می‌دهد نه تنها امنیت و آبادی به این کشور نیامده بلکه همچنان در اوج بحران قرار دارد و هر روز نیز بر میزان آن افزوده می‌شود چنانکه زمانی فقط القاعده و طالبان بودند و امروز دهها گروه‌ تروریستی از جمله داعش در این کشور فعال و به کشتار مردم می‌پردازند. هزاران انسان بی‌گناه در عملیات نیروهای خارجی جان خود را از دست داده و از افغانستان یک ویرانه برجای مانده است.
در حوزه مبارزه با تروریسم نیز تروریسم نه تنها نابود نشده بلکه در سراسر جهان گسترش یافته چنانکه دامنه آن را در اروپا و آمریکا نیز می‌توان مشاهده کرد. آمریکا موجب شده تا تروریسم به پدیده‌ای جهانی مبدل شود در حالی که به اذعان سران آمریکا بسیاری از این گروه‌ها تحت حمایت دستگاه‌های امنیتی این کشور و انگلیس ایجاد شده‌اند. اما نکته مهمی که در باب ۱۷ سال اخیر مشاهده می‌شود تحقق شعار هر مسلمانی تروریست است و جنگ افغانستان جنگ صلیبی است می‌باشد. غربی‌ها پس از افغانستان به اشغال عراق و لیبی پرداخته و غرب آسیا را نیز با تروریسم اجاره‌ای به آتش کشیده‌اند که نمونه آن را در سوریه و عراق می‌توان مشاهده کرد.
همزمان با این جنایت‌های مستقیم و غیرمستقیم علیه مسلمان در جوامع اروپایی و آمریکایی نیز به شدت اسلام‌ستیزی اجرا می‌شود که کوچکترین بخش آن ممنوعیت حجاب در بسیاری از کشورهای غربی و محرومیت مسلمانان در برخورداری از حداقل حقوق شهروندی است. در جمع‌بندی نهایی می‌توان گفت که ۱۱ سپتامبر آمریکایی برابر با کشتار و نابودی بوده که در کنار هزینه‌های مالی و انسانی برای مالیات‌دهندگان آمریکایی زمینه‌ساز ویرانی‌ها و کشتارها و البته آواره شدن میلیون‌ها نسان بی‌گناه شده است.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106000
 
Share/Save/Bookmark