میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
حمید حسام اعلام کرد
برگزاری جایزه شهید همدانی با محوریت مدافعان حرم

نشست خبری جایزه شهید همدانی دیروز با حضور حمید حسام دبیر علمی و حسین زنجانی دبیر اجرایی این جایزه در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.
حسام گفت: اتفاقی که اواخر سال ۸۹ در سوریه افتاد و پیامدش جریان خطرناکی با عنوان تکفیری و فتنه شام بود موجب شکل‌گیری شرایطی شد که شاید اگر تشخیص به هنگام و درست رهبر انقلاب و مسئولین زمان‌شناس نبود به ایران هم می‌رسید. ما با جریان تاریخی این مساله که هم‌اکنون فروکش کرده و فضا برای فعالیت فرهنگی درباره آن فراهم شده کار چندانی نداریم. آنچه مدنظر ماست این است که بعد از ۸ سال که فضا برای پرداخت تاریخی به این اتفاق فراهم شده بنا داریم مکتوبات و آنچه را به رشته تحریر درآمده به داوری ارزیابی بگذاریم.
وی افزود: برای این کار یک هسته اولیه از فعالان فرهنگی آستین بالا زدند و جایزه‌ای را با محوریت انتخاب کتاب سال مدافعین حرم طراحی کردند که در مرکز هیأت امنای آن حوزه هنری قرار دارد. جریان دفاع حرم واقعیتی از مظلومیت و حماسه بود که اگر مکتوب و به جهانیان معرفی نشود از طرف همان جریانی که دسیسه چیده و فتنه تکفیری را آفریده تحریف می‌شود. بنابراین با همفکری دوستان دیگرمان در سوریه لبنان و عراق تصمیم گرفتیم این جایزه را به عنوان جایزه شهید همدانی در سالگرد شهادت شهید حسین همدانی یعنی ۱۶ مهر برگزار کنیم.
دبیر علمی جایزه شهید همدانی در ادامه درباره اهداف این جایزه گفت: شناسایی استعدادها در ایران، عراق، سوریه و لبنان اولین هدف ماست. البته با توجه به حضور نیروها و شهدای افغانستانی و پاکستانی از رزمندگان این دو کشور آثاری خواهیم داشت اما در گام اول کار ما بررسی حدود ۳۶۴ کتاب در چهار کشور یاد شده از سال ۹۰ تا ۹۷ است که شاید ۹۰ درصدشان در ایران تولید شده باشد. هدف بعدی پس از شناسایی استعدادها تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش در این فضاست. خیلی از افراد علی‌رغم توانایی‌هایشان برای قلم زدن شاید دست به تولید نزنند، هدف سوم مراوده و ارتباط فرهنگی است و در گام‌های بعدی بحث ترجمه را خواهیم داشت. در حال حاضر ما در کشورمان کتاب‌ها را با زبان فارسی و در سوریه، عراق و لبنان آثار را با زبان عربی عرضه می‌کنند.
حسام در بخش دیگری از سخنانش گفت: در زمینه گونه‌ها و قالب‌ها آثار در چهار دسته بررسی می‌شود مستندنگاری که نوع شاخص است شیوه خاطره‌نگاری، شعر، داستان در همه زیربخش‌ها از جمله داستان کوتاه و رمان و پژوهش‌های تاریخی که به پیدایش و چیستی جریان تکفیری در شامات می‌پردازد. وی درباره جدول زمان‌بندی این جایزه گفت: اولین جلسات شورای سیاست‌گذاری بهمن سال گذشته برگزار شده همچنین بنا شد جمع‌آوری آثار مکتوب از همین نمایشگاه کتاب آغاز شود زمان مراسم اختتامیه هم ۱۶ مهر امسال خواهد بود.
این نویسنده دفاع‌مقدس درباره جوایز جایزه شهید همدانی گفت: جوایز معنوی این جایزه از ابتدا مدنظر طراحان و برنامه‌ریزان بود و یکی از آنها مشخصاً سفر به عتبات عالیات است اما در زمینه جوایز مادی ما هم مثل جشنواره‌های دیگر جایزه‌هایی را در نظر می‌گیریم همچنین تا زمان برگزاری جشنواره نشست‌هایی را در دو بخش فعالان فرهنگی و نویسندگان خواهیم داشت.

کد مطلب: 108701
 
Share/Save/Bookmark
 


جویا
۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۰۲:۰۳:۱۸
چرااا روش ثبت نام جایی اطلاع رسانی نمیشه