میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۲۳
 
 
انگلیس فروش ۵۰۰ بمب خوشه‌ای به عربستان را تایید کرد
همراهی انگلیس با جنایات سعودی از «تاچر» تا «می»

در حالی که مقامات کنونی انگلیس به نخست وزیری «ترزا می‌» بار‌ها از جنایات سعودی در یمن حمایت کرده‌اند، وزیر دفاع انگلیس در نامه‌ای به یکی از اعضای حزب حاکم این کشور تایید کرد اواخر دهه ۸۰ میلادی ۵۰۰ بمب خوشه‌ای این کشور با توافق میان دو دولت به عربستان سعودی فروخته شده است.
سر مایکل فالن وزیر دفاع انگلیس تایید کرد تعداد ۵۰۰ بمب خوشه‌ای بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ از این کشور به عربستان سعودی فرستاده شد. برای اولین بار است که وزارت دفاع انگلیس تعداد تسلیحات فروخته شده به عربستان را فاش کرده است و ماه گذشته بود که تعدادی از این بمب‌ها توسط عربستان سعودی در حملات به یمن مورد استفاده قرار گرفت. بازرسان گزارش‌هایی منتشر کردند که نشان می‌دهد عربستان سعودی در حملات خود به مدارس، ‌ بیمارستان‌ها و مراسم جشن عروسی غیرنظامیان یمن را هدف قرار می‌دهد. سازمان ملل هشدار داده است با این شرایط، یمن دچار بحران انسانی شده است و ۱۹ میلیون نفر از مردم را نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه کرده است.
سر مایکل فالن در نامه‌ای به فیلیپ هولوبون تصدیق کرد انگلیس ۵۰۰ بمب خوشه‌ای را تحت توافق میان دو دولت که در سال ۱۹۸۶ به امضا رسیده بود، به عربستان سعودی فرستاده است. سازمان عفو بین‌الملل اخیرا با انتقاد از ترزا می‌نخست وزیر انگلیس هشدار داده بود تسلیحات انگلیسی از سوی عربستان با نقض حقوق بشر علیه مردم استفاده می‌شود. سران لندن تاکید دارند که برای کسب درآمد و نیز رسیدن به منافع بیشتر اقتصادی فروش تسلیحات به عربستان را ادامه می‌دهند.
از درون یمن نیز خبر می‌رسد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مناطق تجمع شبه‌نظامیان وابسته به عربستان در «تعز» و «لحج» را هدف قرار دادند. یک خودروی زرهی مزدوران سعودی در غرب این منطقه نیز منهدم شده و سرنشینان آن کشته شده‌اند. در همین حال شورای سیاسی انصارالله و دولت یمن جنایت عربستان در حمله به مدرسه‌ای در نِهْم در استان صنعا را محکوم کردند. وزارت آموزش و پرورش یمن نیز این جنابت را محکوم کرد و اعلام کرد کودکان و نوجوانانی که در این حمله کشته شده‌اند در راه بازگشت به خانه بودند. خبر دیگر آنکه در اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در پست ایست و بازرسی شهر «لودر» در استان «ابین» در جنوب یمن شماری کشته و تعدادی نیز زخمی شده‌اند.

کد مطلب: 98170
 
Share/Save/Bookmark